اجرای آردواز و سقفهای ویلایی

اجرای آردواز   و نصاب اردواز چه ویژگی های باید داشته باشند ؟

اجرای اردواز همان طور که می دانید یکی از اجزای اصلی هر ساختمان که در طول عمر ان ساختمان نقش به سزایی دارد سقف ساختمان است . همچنین افراد بسیاری نیز هستند که به زیبایی و تمیزی نمای ساختمان خود اهمیت دو چندانی می دهند از این رو در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از این اجزایی که می تواند هم در استحکام و هم زیبایی ساختمان موثر باشد بپردازیم . پس اگر شما نیز جزء ان دسته از افرادی هستید که می خواهید ساختمانی محکم و زیبا داشته باشید با ما همراه شوید.

اجرای آردواز کرج
اجرای آردواز کرج

اجرای آردواز جزء اولین و شیک ترین سقف های فانتزی ویلا ها به شمار می آید و طرف داران بسیاری دارد و جزء اولین محصولات برا پوشش سقف های شیروانی محسوب می شود و به همین دلیل است که بیشتر محصولات سقف را تحت عنوان  آردواز می شناسند.

معرفی آردواز یا آردواز چیست؟

معرفی آردواز
اجرا و نصاب اردواز

آردواز محصولی از ترکیب الیاف معدنی و سیمان و مواد شیمایی است که در اثر فشار و دمای بالا به صورت ورقه های نازک در آمده و در ابعاد ۳۰ در ۶۰ برش می خوردند و برای زیبایی در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. ورقه های آردواز به صورت پله ای و در شیب های مختلف در نمای اصلی ساختمان و دیگر قسمت های ساختمان همچون سقف ، پوشش دادن آلاچیق ، اتاق های کلبه ای و سر در ورودی ها استفاده می شوند .

تاریخچه آردواز از زمان پیدایش

اجرای آردواز در شیراز
اجرای آردواز در شیراز

آردواز در لغت ( برگرفته از یک لغت فرانسوی) به معنی سنگ دگرگون شده است و در صنعت بام‌ سازی مورد استفاده قرار می گیرد و جزء اولین پوشش ها برای سقف های شیب دار به حساب می آید به گونه ای که قسمت اعظمی از مشتریان تمام محصولات  شیروانی و پوشش سقف را با این نام یعنی آردواز می شناسند .

در اواخر قرن نوزدهم یک مهندس اتریشی به نام هاچک از الیاف ازبست برای افزایش مقاومت سیمان استفاده نمود و با استفاده از دستگاهی که خودش طراحی کرده بود به آرامی الیاف آزبست را با ملات سیمان ترکیب نمود  و محصول جدیدی تحت عنوان ورقه های صاف/ موج دار – آزبست سیمانی تولید نمود .

مشخصات فنی آردواز

اجرای آردواز و شیروانی
اجرای آردواز و شیروانی

آردواز در هنگام تولید تحت فشار ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر معکب قرار می گیرد و به صورت کامل فشرده می شود . ورق های فشرده شده ی آردواز در ابعاد ۳۰ در۶۰ سانتی برش داده می شوند و در بسته های ۱۰ تا ۱۷ تایی برای ارائه به مشتریان قرار می گیرند. آردواز به صورت ورقه هایی در دو شکل ساده و هلالی تولید شده  و به صورت پله ای با شیب های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ویژگی ها و مزیت های آردواز

 اجرای آردواز در تهران
اجرای آردواز در تهران

ورقه های آردواز دارای یک سری ویژگی ها و مزیت هایی هستند که ابتدا به بیان ویژگی ها و سپس مزیت های این ورقه می پردازیم.

 • ویژگی های آردواز
 • عدم‌ نفوذ آب در سازه

از این نوع ورق علاوه بر جلو گیری از نفوذ آب می توان در محافظت از دیگر نماهای ساختمان مانند نماهای اجری استفاده نمود و نقش سپر مقاومتی به آن اختصاص داد.

▪ تمیز ماندن  نما از آلودگی و کثیفی

یکی از دغدغه های بزرگ افرادی که دارای ساختمان های بزرگ هستند تمیز و پاکیزه نگه داشتن نماهای این نوع ساختمان ها است ، ورقه ای آردواز می تواند در تمیزی نمای ساختمان ها نقش به سزایی داشته باشد.

از دیگر ویژگی های ورق های آردواز می توان به زیبایی نما و ساختمان و عایق و محافظت از ساختمان اشاره نمود.

مزیت های ورق آردواز

مزیت های ورق آردواز
مزیت های ورق آردواز

از آن جایی که این نوع ورق در دمای بالا و تحت فشار زیاد ایجاد می شود مقاومت آن نسبت به ورق های ساده بسیار بیشتر است و خواص مشابه سنگ دارد. این ورقه ها به صورت آماده در بازار موجود است و نصب ان ها بسیار راحت است و می توان از آن ها برای زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان کمک گرفت . این ورقه ها رنگ شده نیستند و می توان آن ها را با رنگ های دلخواه رنگ آمیزی کرد .

انواع آردواز ها

آردواز ها در دو نوع سیمانی و فلزی قرار دارند که قصد داریم در قسمت به معرفی این دو نوع ورقه بپردازیم.(https://bamsaz.com)

 • ▪ آردواز سیمانی

اردواز سیمانی یکی از انواع ورقه های آردواز است که از مخلوطی سیمان ، آزبست ، الیاف معدنی ، الیاف مصنوعی و مواد شیمایی و آب تهیه می شود .آردواز های سیمانی دارای یک سری ویژگی هایی هستند که می توان به مواردی مانند:

 • شکل ورقه های این محصول مانند پله است.
 • در نمای ساختمان ها با شیب های قابل تنظیم به کار می رود.
 • اجزای ان رنگ نشده است و رنگی شبیه به رنگ بتن دارد از این رو می توان آن ها را با رنگ های دلخواه رنگ آمیزی کرد.
 • ▪ آردواز های فلزی

آردواز های فلزی بعد از آردواز های سیمانی به باز عرضه شدند و توجه بسیاری از افراد که به دنبال زیبایی نمای ساختمان بودند را به خود جلب کردند . بین آردواز های سیمانی و آردوازه ای فلزی تفاوت هایی وجود دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • طول عمر بیشتر آردواز های فلزی نسبت به آردواز های سیمانی
 • رنگ بندی متنوع تر آردواز های فلزی
 • آردواز های فلزی غیر قابل شکستن و حتی ترک خوردن هستند و این مزیت قابل توجهی است نسبت به آردواز های سیمانی.

 

 

کاربرد ورق آردواز در صنعت ساختمان سازی

اجرای آردواز در کرج
اجرای آردواز در کرج

می توان گفت که ورقه های آردواز جزء اولین پوشاننده های سقف های شیروانی هستند. این ورقه ها از استحکام بالای برخوردارند و می توانند به عنوان بهترین محافظ در برابر باران های اسیدی ، تگرگ ، برف و.. برای ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند . همچنین این ورقه های آردواز می توانند در برابر تغیرات شیمایی و آلودگی  های هوا و خوردگی ها از خود مقاومت بیشتری نشان بدهند و به ساختمان و سازه های شما نقش و جلوه زیبایی ببخشند. همچنین به دلیل این که ورق ها فاقد رنگ هستند می توان آن ها به رنگ های دلخواه رنگ آمیزی کرد . از آردواز ها علاوه بر ساختمان می توان در زیبایی و بادوام کردن سقف آلاچیق ها، اتاقک های کلبه ای و سر درب ورودی ساختمان ها و مجتمع ها کمک گرفت و نمای زیبایی را ایجاد کرد.

مراحل اجرا آردواز به صورت صحیح و طبق استاندارد ها:

 1. تهیه مصالح آردواز
 2. زیر ساخت های فلزی
 3. اجرای شاسی کشی و زیر سازی چوب با فاصله های مناسب و استاندارد
 4. نصب ورقه های آردواز با رعایت نکات استاندارد و ایمنی
 5. نصب فلاشینگ ها و تیزه ها برای آب بندی
مراحل اجرا آردواز به صورت صحیح
مراحل اجرا آردواز به صورت صحیح

استاندارد های ساخت ورق های آردواز

▪ دارای  طول ۶۰‌سانتی متر است.

▪ دارای عرض ۳۰ سانتی متر است.

▪ تعداد ورق در هر بسته بین ۱۰ تا ۱۷‌است.

▪ استفاده برای هر متر مربع ۱۷ ورق است.

▪ وزن یک ورق آردواز ۱ کیلو گرم است.

 • اشتباهات رایج و متداول در اجرای آردواز

۱.کمبود اطلاعات

کم بودن تجربه و اطلاعات پیمانکار در اجرای آردواز و نوع مصالح و ابزار هایی که باید استفاده کند و همچنین کمبود اطلاعات در مورد نحوه جدید اجرای آردواز یکی از اشتباهات در اجرای این ورقه ها می باشد و می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

۲. یکسان نبودن همه ی آردواز ها

آردواز ها در انواع شکل ها ، طول عمر و‌ کیفیت قرار دارند و با انتخاب صحیح نوع سقف شیروانی و آردواز می توان ساختمانی مقاوم ایجاد کرد ولی اگر در  انتخاب  آردواز ها و نحوه درست ان دقت نکنید پیوسته باید در پی تعمیرات ساختمان خود باشید و از طول عمر و دوام ساختمان بهره ای نبرید.

۳. کامل نبودن اطلاعات موجود در قرار داد

همه اطلاعات در مورد نحوه اجرا آردواز از جمله نوع ، سایز ، طول و ضخامت و نحوه اجرای آردواز باید در قرار ذکر شود در غیر این صورت سبب ایجاد مشکلاتی برای افراد خواهد شد.

 ۴. رعایت فاصله گذاری

رعایت فاصله گذاری در نصب موفق و کار آمد آردواز بسیار مهم است ولی گاهی اوقات توسط پیمان کاران بی تجربه نادیده گرفته می شود که باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد. فاصله گذاری بین ورقه های آردواز باید با دقت انجام شود و این فاصله گذاری ها نه باید خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد.

۵. اطلاعات بی کیفیت و نادرست

دو عامل وجود دارد که از نفوذ آب و خراب شدن آردواز ها جلوگیری می کند ، این دو عامل عبارت اند از : کیفیت خود آردواز ها و مواد اتصال دهنده آن ها که علاوه بر این جنس مواد اتصال دهنده آن ها باید از جنس فلز مرغوب باشد باید نحوه پیاده سازی آن ها نیز مطابق استاندارد باشد .

۶. راه رفتن بر روی ورقه های آردواز

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که پیمان کاران بی تجربه انجام می دهند راه رفتن بر روی ورقه آردواز نصب شده است . ورقه های آردواز باید به گونه ای نصب شوند که بعد نصب پیمان کاران هیچ گونه رفت آمدی بر روی آن ها نداشته باشند، در غیر این صورت ورقه ها بعد از مدتی از جای خود بیرون می آیند.

۷. ضعیف بودن مواد پوششی

مواد پوششی و کف پوشی باید به همان اندازه ی ورقه های آردواز مقاومت و استحکام داشته باشند . مصالح پوششی که زیر آردواز ها قرار می گیرند حداقل باید ۱۵۰ سال عمر کنند از این رو می توان از موادی مانند:

▪ تخته های چوبی با ضخامت ۳ الی ۸ سانتی متر استفاده نمود.

▪ تخته سه لایی ، چوب های لمینیت و به طور کلی هر چیزی که برای اتصال به یک دیگر نیاز به چسب دارند مواد مناسبی برای پوشش های سقف های شیروانی  نیستند و طول عمر سقف ها را کاهش می دهد.

بنابر این برای این که بتوانید طول عمر سازه های خود را افزایش بدهید باید در انتخاب پیمان کار و شرکت دقت کنید و به مواردی مانند تجربه پیمان کار ، میزان اطلاعات آن پیمان کار و مواد مورد استفاده و نحوه پیاده سازی ورق های آردوازه توجه کنید .(https://bamsaz.com)

برای این که اطمینان خاطر داشته باشید از نوع انجام آردواز و تجربه پیمان کار ها می تواند به شرکت بام ساز مراجعه کنید.

 معرفی شرکت بام ساز

شرکت بام ساز سعی نموده است با استفاده از تکنولوژی و علوم نوین و روز بشری و با گنجاندن جدید ترین محصولات روز داخلی و خارجی  مانند: دکرا ، آلمت، تاپ تایل، بام تایل، متروپال، پرچین و ورق های سفال  در بازار کار خود بهترین  و به روز ترین سازه ها را برای شما عزیزان فراهم‌ آورد و سبب آسودگی خیال شما شود .

همچنین شما می توانید برای متوجه از قیمت های اجرای اردواز ها به شرکت مراجعه کنید و توسط متخصصین ما راهنمایی شوید و بهترین خدمات را دریافت کنید.

رنگ‌ ورق های آردواز

رنگ‌ ورق های آردواز
رنگ‌ ورق های آردواز

رنگ ورقه های آردواز به رنگ سیمان است و از خاصیت رنگ پذیری بالایی برخوردارند . از این رو می توانید از رنگ های مختلف برای رنگ‌ این ورقه ها استفاده کنید و همچنین از ان ها  در برابر اشعه مضر خورشید محافظت می کند.

 کاربرد ورقه های آردواز

این ورقه ها جزء یکی از پر طرف دار ترین محصولات ساختمانی شناخته شده است که کاربرد فراوانی دارد.

از ورقه های آردواز برای پوشش سقف شیب دار ساختمان ها، سوله ها، کارخانه ها، انبارها، سالن های بزرگ ورزش و ساختمان های تجاری استفاده می شود . همچنین در سطوح بالای ساختمان ها بر روی نما و درب ها همچنین بر روی سقف پارکینگ و انباری و سقف اتاقک های کلبه ای و آلاچیق ها مورد استفاده قرار می گیرد .

 کاربرد ورقه های آردواز
کاربرد ورقه های آردواز

چند نکته قابل توجه در مورد اردواز و اجرای آردواز

 • ▪ ترکیب آردواز برای زیبایی نمای ساختمان و همچنین کنیتکس برای رنگ‌ رویه آردواز بسیار عالی است .
 • ▪ جهت جلوگیری از رنگ‌ پریدگی ورق های آردواز باید قبل از رنگ زدن ان ها را با روغن الف زده و بعد از گذشت ۲۴ ساعت اقدام به رنگ کردن ورقه های آردواز کنید.
 • ▪ می توان در هنگام نصب و اجرا آردواز از پشم شیشه و فوم برای عایق بندی و جلو گیری از نفوذ گرما و سرما استفاده کرد.

 

منبع مقاله سایت بام ساز (https://bamsaz.com)

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا