چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

اجرای سقف شیروانی را در این مقاله توضیح داده ایم ولی در این نوشته انواع و تنوع زیاد و مختلفی سقف شیروانی را توضیح میدهیم. اجرای برخی از شیروانی ها به صورتی هستند که دارای دو وجه شیبدار و برخی به صورت یک طرفه، برخی به صورت هشتی و طرح کتابی، طرح فرانسوی تک شیب چند ضلع و گنبده ای طراحی و اجرا می گردند. بیشترین اهمیت و توجه به موقعیت جغرافیایی و بومی منطقه مورد نظر می باشد.

چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

 

  1. اولین مرحله برای ساخت سقف شیروانی این است که شما با کمک مهندسین و پیمانکارها بنایی به طول و عرض دلخواه برداشته که به صورت اصولی و مهندسی بنای خود را به‌صورت فوندانسیون هر چهار طرف را کلاف و صفحه های پلیتی برای مرحله بعدی نصاب شیروانی آماده کنیم.
  2. مرحله بعد ایجاد ستون و کلاف می باشد که در این مرحله بایستی از روی صفحه پلیت ستون ها که از قبل برش خورده و آماده است به روی صفحه پلیت متصل شود و کنار سقف ها را باید صفحه کنار ستون و یا همان نبشی کنار ستون اتصال یا جوشکاری شود.
  3. مهمترین قسمت این سازه این است که ما جهت قرار گرفتن دور تا دور فضای مورد نظر نظر به وسیله پروفیل کلافی ایجاد کنیم. این کلاف باید به‌طور صحیح و با تراز کامل به هم اتصال و جوشکاری شوند تا در اثر بادهای شدید زمین لرزه و ضربه از هم جدا نشوند. حال می توان طول و عرض کلاف را مهندسین تعیین و محاسبه خواهند کرد.

چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

  1. اهمیت آهن کشی یا تیرریزی سقف شیروانی از مراحل خیلی تخصصی و مهم است، زیرا بعد از کلاف شما نسبت به متریالی که انتخاب شده است باید نصاب شما که اینجا خیلی نقش مهمی دارد، کار اصلی را انجام دهد. به طور مثال اگر سخت شما با ورق تایل مانند دکرا، کینگستون یا رایکا و پرچین انتخاب شود بایستی شیبی که شما در نظر دارید و باید تیرریزی شود طبق استاندارد باشد. یعنی شما یک سقف دو شیب فرانسوی دارید، ابتدا خرپا سازی شود و خرپا به کلاف متصل شود و بعد تیرهایی که داریم به صورت ۴۰ سانت ۴۰ سانت اجرا شود. این ۴۰ سانت خیلی مهم در آب بندی سقف شماست، زیرا اگر حتی ۴۰ سانت شما ۳۸ سانت شود سقف شیروانی شما آب بندی نمی شود. به همین خاطر است که نصاب شما باید با تجربه باشد.

چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

« گروه بام ساز می تواند بهترین و مجرب ترین نصاب و اجرا کننده سقف ویلای شما باشد»

  1. مرحله بعدی که زیبایی و نمای کار شما را نشان می دهد، اجرای نما و دامپا دور ساختمان است که اصولی ترین انتخاب بایستی یک نمای سه پله که می توان به سلیقه شما باشد. نمای سه پله هلال به داخل هلال به بیرون و دوپله است که این حق انتخاب با شما میباشد. بعد از کلاف، دور تا دور با نمای نبشی کشی دورتا دور اجرا و بعد دامپا نصب می شود که به سلیقه کارفرما جای هالوژن باز می شود و برای نورپردازی آماده می باشد.
  2. مرحله آخر سقف شیروانی، اجرای ورق مناسب روی آهن و پروفیل هاست که قبل از این کار عایقی در نظر باید داشته باشیم. عایق بندی در بخش های شهری پر باران و باغ ها و ویلاها ساختار بسیار مهمی دارند که برای جلوگیری از انرژی زیاد استفاده می شود و عایق صدا و عایق گرمایشی سرمایشی است که می توان به پشم شیشه و کارتون پلاست و فوم اشاره کرد. بعد از اجرای عایق به مرحله نصب ورق شیروانی می رسیم.
  3. یکی از با دوام ترین و مقاوم و طول عمر زیاد که می‌توان به آن اشاره کرد ورق فلزی ضخامت ۶ دهم است که حدود ۱۰۰ سال دوام دارد. همانطور که گفتیم در مرحله آخر بعد از عایق بندی، تایل ها به طور منظم و دقیق در ابعاد یک در چهل سانت (40*1) روی هم چیده و با پیچ سرمته دار سوراخ و نصب میشوند. بایستی تایل ها که به طور افقی و عمودی چیده می شوند با دقت نصب شوند. زیرا اگر سوراخ اضافه داشته باشند سقف شما آب بندی نمی‌شود و ممکن است آب بدهد. این امر را می‌توان با چسب ماستیک جبران کرد، ولی بعد از چند سال ماستیک در مقابل آفتاب و باران از بین رفته و شما دچار مشکل شوید. برای همین است که شما باید گروه با تجربه و مجرب انتخاب کنید و بعد از اجرای ورق روی طرح دو طرف شیب شما، یک کلاهک یا تیزه ای روی قسمت مشترک قرار می گیرد.

«گروه بام ساز با فعالیت ۳۰ ساله خانوادگی با تلاش بی وقفه با قرار دادن شعار صداقت و عملکرد درست به شما اطمینان می دهد بهترین سقف شیروانی را بسازد.»

 

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا