طرح های اردواز شیروانی

یکی از اجزاء اصلی و جدا نشدنی هر ساختمانی سقف ها می باشند ، که در هر شهر و منطقه ای متناسب با آب هوایی ان جا سقف ها ساخته می شوند. به طور مثال در شهر های شمالی برای آن که برف و باران نسبت دیگر شهر های کشورمان بیشتر می بارد نیاز به سقف های شیروانی نسبت به دیگر شهر های کشور بیشتر احساس می شود . در این شهر ها نصب این نوع سقف ها علاوه بر زیبایی و راحتی ، صرفه اقتصادی نیز دارند و طرح های آردواز ها به ساختمان ها زیبایی می بخشند .

سقف های گنبدی ، سقف های شیب دار و سقف های صاف ازجمله انواع سقف ها هستند که در هر منطقه ای متناسب با شرایط آن منطقه توسط طراحان ، طراحی و ساخته می شوند.

معرفی سقف شیب دار

به سقف هایی که حداقل شیب آن ها ۱۵ درجه و حداکثر شیب آن ها نیز ۷۰ درجه است سقف های شیب دار گفته می شود . که در طراحی این نوع سقف ها برای سازه های آن ها از آهن کشی و یا فلزات دیگر استفاده می شود و همچنین پوشش های مورد استفاده برای این نوع سقف ها می توان به مواردی مانند : آردواز، سفال ، گالوانیزه و … اشاره نمود.

در این مقاله قصد داریم به معرفی اردواز ها پرداخته و انواع طرح های آردواز ها را معرفی نماییم.

 اردواز چیست؟

اردواز مخلوطی از سیمان ، آزبست، الیاف معدنی، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی می باشد که امروز در بین مصالح ساختمانی در بازار جایگاه خود را پیدا کرده و طرف داران زیادی دارد. در واقع می توان گفت که اردواز جزء اولین محصولات برای پوشش های سقف های شیروانی محسوب می شود به گونه ای که بیشتر افراد تمام محصولات پوشش سقف ها را در اولین مرتبه با نام آردواز می شناسند .

ورقه های آردواز ها دارای یک سری ویژگی هایی هستند مانند: ورقه های آردواز ها به صورت پله ای و با شیب های متفاوت هستند که بر روی نمای اصلی ساختمان ها ، سقف آلاچیق ها، پوشش های اتاقک ها و.. قرار می گیرند.

رنگ ورقه های آردواز ها تداعی کننده رنگ بتن می باشد و این ویژگی به شما این امکان را می دهد که ورق های اردواز را بعد از نصب متناسب با نما های ساختمان خود رنگ نمایید و علاوه بر ایجاد زیبایی و تناسب بین ساختمان و نمای اردوازی خود سبب افزایش طول عمر ورقه های اردوازی شوید.

علاوه بر همه ی این ها امروزه از اردواز ها برای محافظت از درب های ورودی و نمای ساختمان ها استفاده می شوند. از ان جایی اجرای سقف ها شیروانی با پوشش اردواز ها مانند یک چتر و پوشش محافظت می کنند باعث می شوند که هنگامی که گرد و غبار و آلودگی ها بر روی نمای ساختمان می نشیند و اگر شما سقف های شیروانی آردوازی نداشته باشید بر اثر ریزش باران و برف و جاری شدن آن ها بر روی نما ها ، رگه های تیره از مواد سیاه و کثیف بر روی نمای ساختمان جاری شده و اگر این عمر چند بار تکرار شود دیگر از نمای ساختمان شما چیزی باقی نخواهد ماند و شکل نمای شما تغییر خواهد از این رو با ایجاد این نوع سقف ها از بروز چنین مشکلاتی جلو گیری کرده و از نمای ساختمان شما محافظت می کنند.

همچنین قرار دادن این نوع پوشش ها بر روی درب های ورودی ساختمان ها نیز سبب می شود که نفوذ قطرات باران و برف و برخورد ان ها با درب جلوگیری شده و علاوه بر این از درب ها و پوسیدگی ان ها جلوگیری می کند و عمر آن ها را افزایش می دهد سبب می شود که رنگ درب ها تغییر نکند و زیبا باقی بمانند.

علاوه بر همه ی این ها شما می تواند با استفاده از پشم شیشه و دیگر عایق ها در کنار این نوع سقف ها از ورود و خروج گرما و سرما جلو گیری کرده و ساختمان خود را عایق نگه دارید.

 انواع طرح های آردواز

به طور کلی اردواز ها و سقف های شیروانی در دو طرح کلی ساخته و ارائه می شوند که شامل:

۱‌.شکل ساده

در این نوع سقف های شیروانی اردواز ، گوشه های پایین سقف به صورت ۵ سانتی متر پخ می شوند .

۲. شکل حلالی و گرد

در این نوع مدل ضلع پایینی سقف به صورت نیم گرد می باشد که بعد نصب و اجرای این نوع سقف ها مانند پولک‌ ماهی نمایان می شوند و به همین دلیل به این نوع سقف ها نیز سقف های پولکی گفته می شود.

 انواع آردواز

ورق های اردوازها به طور کلی نیز در دو جنس سیمانی و فلزی تقسیم می شوند که در این بخش قصد داریم به معرفی آن ها پرداخته و تفاوت این نوع دو مدل را بیان کنیم.

۱.اردواز سیمانی

این نوع اردواز از ورقه هایی که به شکل پله پله هستند تشکیل می شوند و دارای قابلیت تنظیم شیب هستند به خاطر همین ویژگی در نمای اصلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از این نوع ورقه های اردواز در نمای سر درب ورودی ، سقف ساختمان ها، اتاقک های کلبه ای استفاده می شوند.

۲‌.اردواز فلزی

این نوع آردواز ها بعد از آردواز های سیمانی به بازار عرضه شدند و توانستند بعد از مدت کوتاهی در بین مصرف کنندگان ورق های شیروانی جای خود را باز کرده و از طرف داران زیادی برخودار شوند. این نوع ورق های فلزی دارای جنس و ویژگی های متفاوت با نوع سیمانی خود هستند . به برخی از این تفاوت ها می توان به مواردی مانند:

  • آردواز های فلزی از ماندگاری و طول عمر بیشتری برخودار هستند.
  • آردواز های فلزی از رنگ بندی های متفاوت برخودار هستند .
  • آردواز های فلزی نسبت به اردواز های سیمانی از شکست ناپذیری و غیر قابل ترک خوردن برخودار هستند.

شما می توانید متناسب با نیاز های خود یکی از انواع طرح ها و جنس های این نوع مدل ورقه های اردواز را خریداری نمایید و از ان ها برای افزایش مقاومت و زیبایی هرچه تمام تر ساختمان استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا