انتخاب و اجرای پوشش مناسب برای سقف شیبدار در بام ساز

انتخاب پوشش مناسب برای انواع سقف شیبدار یا پوشش خارجی پشت بام یکی از موارد بسیار مهم و تأثیر‌گذار در مراحل ساخت‎ و ساز و نما و زیبایی یک ساختمان است. سقف هایی که حداقل 30 درجه و حداکثر 90 درجه دارای شیب هستند، سقف شیبدار نامیده می شوند. این سقف ها در حفاظت ساختمان در برابر نفوذ رطوبت باران و برف کارایی بالایی دارند ضمن اینکه در ظاهر بیرونی ساختمان نیز تاثیر گذار هستند. توصیه می شود افرادی که قصد ساخت ویلا و یا آلاچیق را دارند از انواع پوشش سقف شیب دار و ویژگی های هر یک مطلع شوند تا در نهایت بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند. در این مقاله از بام ساز قصد داریم ضمن پرداختن به اهمیت و مزایای سقف شیب دار، انواع مختلف آن را نیز برای شما عزیزان شرح دهیم.

استخرهای شیروانی در بام ساز

معرفی سقف شیبدار

خدمات اجرای سقف شیبدار

امروزه سقف های شیب دار به یکی از بهترین و پراستفاده ترین انواع سقف ها در ایران تبدیل شده اند به همین دلیل بسیاری در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار دچار تردید هستند. در گذشته از سقف های شیب دار فقط در شهرهای شمالی کشور و به دلیل بارندگی زیاد در این مناطق استفاده می شد؛ چراکه مسطح بودن سقف می توانست مشکلات متعددی را در پی نفوذ آب و رطوبت برای خانه ها ایجاد کند. اما امروزه با شناخت مزیت های سقف های شیب دار، افراد نه تنها در شهرهای شمالی، بلکه برای ساخت سقف ویلاهای خود در دیگر مناطق نیز علاقه مند به ساخت سقف های شیب دار هستند. زیبایی منحصر به فرد سقف های شیب دار سبب شده است که طرفداران آن روز به روز و در تمامی شهرهای ایران افزایش پیدا کنند.

سقف های شیب دار به روش های مختلفی دسته بندی می شوند؛ برای مثال طبقه‌بندی سقف های شیب دار از لحاظ شیب در دو دسته ساده و طرح دار انجام می شود. به طوری که در طرح ساده یک الی دو شیب وجود دارد اما در سقف های شیب دار طرح دار بیش از دو شیب استفاده می شود. امروز از پوشش های سقف شیب دار در ویلاها، سالن های ورزشی، سوله ها، ساخت آلاچیق، انبار، دامداری، مرغداری، سقف شیروانی ساختمان ها و … استفاده می گردد.

طراح و نصاب سقف ویلا

اهمیت انتخاب پوشش مناسب برای سقف ‌های شیبدار

سقف های شیب دار نسبت به سقف های مسطح نیازمند مراقبت کم تری هستند و اجرای آن ها نیز توجیه اقتصادی دارد. انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار بسیار حائز اهمیت است، چراکه نقش موثری در حفاظت از سوله و یا ویلا در برابر بارش سنگین برف و تجمع آب بر روی سقف دارد و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

بنابراین انتخاب پوشش مناسب برای سقف های شیب دار ضمن اینکه امنیت ساختمان را در برابر برف و باران تضمین می کند، سبب افزایش ارزش افزوده ساختمان نیز می شود و یک امتیاز مثبت برای هر ویلایی به شمار می رود.

عامل های مؤثر در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار

مجری سقف های شیبدار

برای بسیاری از افراد انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است که باید برای انتخاب بهترین گزینه به چه نکاتی توجه کنند. به همین دلیل در ادامه به مهم ترین عوامل مؤثر در انتخاب بهترین پوشش سقف های شیب دار اشاره کرده ایم:

1.مصالح و مواد اولیه‌ مورد استفاده در تولید پوشش‌ های سقف شیب دار

یکی از عوامل مهم و مؤثر در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار، مصالح و مواد اولیه مورد استفاده در تولید پوشش ها می باشد که تعیین کننده کیفیت کار نهایی نیز هست. پوششی از سقف شیب دار در طولانی مدت، کیفیت خود را حفظ می کند که از مواد اولیه باکیفیتی ساخته شده باشد.

در صورتی که از مصالح و مواد اولیه نامرغوب در تولید پوشش سقف های شیب دار استفاده شود، به مرور و در بازه زمانی کوتاهی به دلیل تابش نور خورشید و رطوبت آب کیفیت خود را از دست می خواهد داد.

مراحل اجرای سقف شیروانی فلزی

2.داشتن تناسب رنگ پوشش سقف‌های شیبدار

از دیگر عوامل تاثیر گذار در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار، تناسب رنگ پوشش سقف شیب دار با دیگر اجزای ساختمان در نمای بیرونی می باشد. در واقع افراد باید سعی کنند رنگی از سقف های شیب دار را انتخاب کنند که ضمن داشتن هارمونی با دیگر اجزای ساختمان، نمای بیرونی را تمیز تر و جذاب تر نیز نشان بدهد.

3.متناسب بودن پوشش سقف شیب ‌دار با محیط و منطقه‌ ساختمان

تناسب پوشش سقف شیب دار با محیط و منطقه ای که ساختمان در آن واقع است، از دیگر عامل های مؤثر در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار می باشد. بسیار حائز اهمیت است که از پوششی برای سقف شیب دار استفاده کنید که متناسب با آب و هوای محل قرار گیری ساختمان باشد. برخی از پوشش های سقف شیب دار برای محیط های بارانی و برخی دیگر در برابر آفتاب و اشعه خورشید مناسب هستند و لازم است به درستی به تناسب محیط استفاده شوند.

مجری سقف های شیروانی

مزایای سقف شیبدار

سقف های شیب دار مزیت های بسیاری دارند که هر فردی را متقاعد به استفاده از آن ها می کنند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.عدم جمع شدن آب بر روی پشت بام از مزیت های انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار

اصلی ترین مزیت استقاده از سقف های شیب دار این است که از تجمع آب بر روی سقف جلوگیری می کنند. البته این مزیت سقف شیب دار بیشتر مناسب مناطقی از کشور می باشد که میزان بارش سالیانه در آن بسیار زیاد است.

انواع پوشش سقف های شیبدار

2.عایق بودن سقف های شیروانی

در سقف های شیروانی از انواع عایق ها استفاده می گردد؛ به همین دلیل ضمن اینکه عایق صدا هستند، منجر به ثابت ماندن دمای خانه نیز می شوند و از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند. از همین رو بسیاری از افراد از سقف های شیروانی برای سالن ها، سوله ها و … که ثبات دمایی در آن ها حائز اهمیت است، استفاده می کنند.

سقف های شیروانی دارای مزیت های بسیار دیگری نیز هستند که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • ماندگاری بالا نسبت به سقف های مسطح
 • سبک بودن
 • اجرای سریع
 • مقرون به صرفه
 • ایجاد زیبایی بصری

انواع پوشش سقف ویلا و گزینه‌ها

انواع پوشش سقف شیبدار

طی سال های اخیر در فرآیند ساختمان سازی و تولید تجهیزات مربوطه پیشرفت های زیادی حاصل شده است که پوشش سقف های شیب دار نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در ادامه قصد داریم انواع پوشش سقف های شیب دار را معرفی کنیم تا انتخاب پوشش مناسب از سوی مشتریان راحت تر انجام شود.

1.انواع تایل

 • تاپ تایل : محصولی 8 لایه با روکش گالوانیوم و ضخامت 50 میلی‌متر
 • تایل دکرا : برخوردار از استحکام و مقامت بالا در تمامی شرایط آب و هوایی
 • تایل سفالی : مناسب برای سبک های قدیمی
 • تایل سنگ لوح : داشتن مقاومت بالا و قابلیت استفاده در سبک مدرن و قدیمی
 • تایل های چوبی : استفاده از تایل های چوبی برای نمای ساختمان های قدیمی اما آسیب پذیر در برابر آتش
 • تایل های کامپوزیتی : هزینه کم‌تر و قابلیت نصب آسان تر
 • تایل آندولین : طول عمر بالا، قابلیت رنگ پذیری و حفظ رنگ در شرایط سخت آب و هوایی و انعطاف پذیری قابل توجه در برابر آب
 • سقف بتنی : مشابه تایل های سفالی

سیستم سقف‌های شیروانی

2.شینگل

یکی از انواع پوشش سقف های شیب دار، شینگل می باشد که جزو پرطرفدار ترین پوشش ها نیز هست. این دسته از پوشش های سقف های شیب دار دارای رنگ بندی های متنوعی می باشند به همین دلیل قابل اجرا در انواع ساختمان ها با سبک های مدرن و کلاسیک هستند. همینطور نصب پوشش شینگل بر روی سقف های شیروانی به آسانی انجام می شود که افراد باید در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار به آن توجه کنند.

چنانچه پوشش شینگل از نوع باکیفیت و مرغوب تهیه شده باشد، دارای مزیت هایی شامل سبکی، عایق صدا، دما و … نیز می باشد و می توان از آن ها برای سالیان طولانی در سقف های شیروانی استفاده کرد. لازم به ذکر است پوشش شینگل به دلیل عدم تولید داخلی و وارد شدن از دیگر کشور برای پروژه هایی که نیازمند متراژ بالایی از این پوشش است، هزینه زیادی به دنبال دارد و ممکن است برای افراد مقرون به صرفه نباشد.

قیمت پوشش بام سقف شیبدار

3.پوشش فلزی

از دیگر پوشش های متداول برای سقف شیروانی، پوشش فلزی است که در اغلب خانه های شمالی و مناطق پرباران به وفور دیده می شود. این نوع از پوشش سقف های شیب دار نیز به آسانی نصب و اجرا می شوند و جزو محصولات بادوام شناخته شده اند.

قرار گرفتن طولانی مدت پوشش فلزی سقف های شیب دار در برابر آفتاب می تواند تاثیر منفی بر روی آن داشته باشد به طوری که مقاومت این پوشش ها را کاهش می دهد. به همین دلیل پوشش های فلزی پس از گذشت مدت زمانی نیازمند ترمیم و یا تعویض هستند.

4.پوشش اندوویلا فرانسه _ انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیبدار

آشنایی با انواع پوشش برای سقف شیبدار

یکی از انواع پوشش سقف های شیب دار، پوشش اندوویلا فرانسه است که بسیار سبک و بادوام می باشد. این نوع پوشش ضمن داشتن زیبایی بصری و تولید شده در انواع رنگ بندی، مانع از ورود انواع صداها شامل صدای باران، تگرگ و … نیز به داخل خانه می شود.

پوشش اندووویلا فرانسه از مواد اولیه طبیعی و باکیفیت از جمله سلولز ساخته شده است و به دلیل برخورداری از استانداردهای جهانی دارای کیفیت بالایی می باشد. این نوع از پوشش سقف های شیروانی در برابر اشعه نور خورشید و رطوبت مقاومت بالایی دارند و می توان بدون محدودیت از آن ها در تمامی محیط های خشک و مرطوب استفاده کرد.

5.پوشش پی وی سی

پوشش پی وی سی یا پلی وینیل کلراید از دسته محصولات پتروشیمی می باشد که از آن در ساخت سازه هایی شامل سوله ها، دامداری ها و ویلاها نیز استفاده می شود. ورق های پی وی سی در داخل کشور نیز تولید می شوند که همین موضوع در قیمت نهایی تاثیر گذار می باشد و منجر به مقرون به صرفه تر شدن این سقف های شیب دار می گردد.

استخر شیروانی در بام ساز

از سویی دیگر ورق های پی وی سی دارای طول عمر بالایی هستند و نسبت به نور خورشید، حرارت، برودت، خوردگی، ضربه و … مقاومت بالایی دارند. نصب و اجرای این نوع از پوشش سقف شیب دار بسیار آسان است. از دیگر مزیت های پوشش پی وی سی این است که قابل بازیافت می باشد و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا