طراحی کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در محوطه ای با دیزاین زیبا و اصولی قرار داشته باشد. یکی از بخش ها و قسمت های مهم فضای بیرونی ویلا، کف آن می باشد که توجه هر فرد با سلیقه ای را به خود جلب می نماید. امروزه راهکارهای بسیاری برای طراحی کف باغ ویلا وجود دارد که با هر بودجه ای سازگار می باشد. به طوری که شما می توانید متناسب با بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید، اقدام به طراحی کف حیاط ویلای خود با متریال های مختلفی نمایید.

بنابراین با وجود اینکه در طراحی محوطه ویلا، المان های مختلفی از جمله استخر، آلاچیق، فضای سبز و … تاثیر گذار می باشند؛ اما فراموش نکنید که طراحی و اجرای سنگ فرش مناسب برای کف حیاط نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند زیبایی محوطه ویلای شما را چندین برابر کند؛ به طوری که در بدو ورود به باغ ویلا، توجه هر بیننده ای را جلب نماید. در صورتی که علاقه مندید اجرای کف حیاط ویلا را به شیوه ای درست و اصولی انجام دهید؛ تا انتهای این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید.

استخر شیروانی در بام ساز

اهمیت انتخاب انواع سنگ فرش برای کف حیاط ویلا

درست است که استفاده از انواع سنگفرش برای طراحی کف حیاط ویلا، زیبایی آن را تحت تاثیر قرار داده و چندین برابر می کند و یکی از کاربرد های استفاده از سنگ فرش مناسب برای کف حیاط ویلا، به دلیل زیبایی آن می باشد. اما استفاده از سنگفرش های مختلف در طراحی کف حیاط ویلا، کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

  • سنگ فرش ها استحکام زمین را در برابر برف و باران افزایش می دهند. بنابراین در هنگام انتخاب سنگ فرش باید توجه داشته باشید که سنگ فرشی را انتخاب نمایید که قادر باشد آب را از خود عبور داده و بر روی آن جمع نشود؛ چراکه جمع شدن آب بر روی سنگ فرش، به مرور مشکل ساز می شود و می تواند به آن آسیب برساند. این موضوع به خصوص برای کفپوش ویلاهایی که در شمال کشور و مناطق بارانی قرار دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • محوطه و حیاط ویلا، صرفا محلی برای قدم زدن نیست و ممکن است بخواهید در آن ورزش کنید و خود و یا فرزندانتان در آن دوچرخه سواری نمایید. بنابراین در انتخاب سنگ فرش، لازم است به این موضوع توجه کنید و سنگ فرشی را انتخاب نمایید که حرکت و یا دوچرخه سواری را سخت نکند و حداقل در بخشی از حیاط سنگ فرش را به گونه ای طراحی نمایید که امکان دوچرخه سواری و دیگر فعالیت ها در آن وجود داشته باشد.
  • یکی از مواردی که منجر به ایجاد جلوه بصری در طراحی حیاط ویلای شما می شود، رشد چمن ها در لا به لای سنگ ها است؛ بنابراین سعی کنید برای طراحی حیاط ویلای خود، از گزینه هایی استفاده کنید که بتوانید اقدام به چمن کاری در میان آن ها نمایید.

سنگ فرش مناسب برای اجرای کف حیاط ویلا دارای چه مشخصاتی است؟

انواع استخرهای ویلایی کوچک

زمانی که قصد اجرای کف حیاط را با سنگفرش مناسب دارید، لازم است ابتدا از متریال و سنگفرشی استفاده کنید که دارای استحکام و دوام بالایی باشد. در فضای باز و متناسب با محل زندگی شما، گرما، سرما، تابش نور مستقیم و همینطور رطوبت و دیگر عوامل بیرونی وجود دارند. متریالی که برای اجرای کف حیاط ویلا انتخاب می کنید باید در برابر این عوامل محیطی استحکام و مقاومت بالایی داشته باشند.

همینطور در محیط باز انواع حشرات، آفت ها، جانوران و … وجود دارند، به همین دلیل سنگفرش انتخابی شما باید در برابر این عوامل تخریب نشوند. در نهایت نیز کفپوشی که برای اجرای حیاط ویلا از آن ها استفاده می کنید، حتما باید زیبایی و هارمونی خاصی با سبک ساختمان شما داشته باشد.

در آخر در نظر داشته باشید که به طور کلی خرید و اجرای کفپوش در کف حیاط ویلا ها امری هزینه بر می باشد و در واقع به صرفه نیست در بازه های زمانی کوتاهی اقدام به تعویض آن ها نمایید. بنابراین لازم است حتما کفپوشی را تهیه کنید که در برابر ضربه مقاومت کافی را داشته باشند.

معرفی انواع سنگ فرش برای طراحی کف حیاط ویلا

انواع سنگ فرش حیاط

همانطور که پیش تر اشاره کردیم برای طراحی کف حیاط ویلا، گزینه های بسیاری در اختیار داریم که می توان متناسب با سبک ساختمان و طراحی ویلا، یکی از آن ها را انتخاب و اجرا کرد. در ادامه قصد داریم انواع سنگ فرش برای طراحی کف حیاط ویلا را معرفی کنیم:

1.سنگ فرش ‌های آجری کف حیاط

از ساده ترین سنگ فرش هایی که می توان برای کف حیاط ویلا استفاده کرد، سنگ فرش های آجری می باشد. این نوع از سنگ فرش ها با انواع مصالح ساختمانی و انواع نماهای حیاط قابل تطبیق هستند، به همین دلیل اسقبال بسیاری از آن ها وجود دارد.

آجرهایی که در طراحی کف حیاط ویلاها استفاده می شود، عمدتا به رنگ های قرمز و نارنجی می باشند و همین موضوع سبب می شود که با استفاده از آن ها، فضا گرم تر به نظر برسد. کفپوش های آجری در کنار تمامی مزایایی که دارند، دارای برخی معایب نیز هستند. این نوع سنگ فرش ها پس از استفاده در یک بازه زمانی طولانی به خصوص در مناطق مرطوب، دچار پوسیدگی می شوند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای مناطق شمالی کشور نمی باشند.

2.سنگ فرش های گرانیتی مناسب برای کف حیاط

انواع مدل‌های سقف شیروانی ساده

سنگ فرش های گرانیتی از سنگ فرش های گران قیمت برای اجرای کف حیاط ویلا هستند، اما در مقابل استحکام و ماندگاری بسیار بالایی دارند؛ ضمن اینکه جلوه محوطه ویلا شما را نیز چندین برابر زیباتر می کنند. به طور کلی گرانیت در برابر سرما و گرما مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل همین مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، گزینه مناسبی برای اجرای کفپوش حیاط ویلا می باشد.

در صورتی که از سنگ فرش گرانیتی برای طراحی حیاط ویلای خود استفاده کرده اید، توصیه کارشناسان بام ساز این است که آن ها را به گونه ای اجرا کنید که بتوان میان آن ها را با سنگ ریزه پر کرد؛ چراکه نتیجه نهایی کار بسیار تماشایی خواهد بود. البته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، سنگ فرش های گرانیتی گران قیمت هستند و برای پروژه های لوکس به صرفه تر می باشند.

3.سنگ فرش کف حیاط با سنگ ریزه

از گزینه های ساده و کم هزینه برای اجرای کف حیاط ویلا، سنگ فرش کردن آن با سنگ ریزه است. معمولا در طراحی و ساخت و ساز ویلاهای بزرگ، در قسمت هایی از محوطه از پوشش سنگ ریزه استفاده می شود.

البته توصیه می شود از این نوع سنگ فرش در کنار در ورودی استفاده نشود، چراکه باز و بسته کردن آن را به کاری دشوار تبدیل می کند؛ استفاده از سنگ فرش سنگ ریزه در کف حیاط ویلا، بیشتر مناسب قسمت هایی است که می خواهید در آن میز و یا صندلی قرار دهید. البته سنگ ریزه ها برای اطراف استخر نیز گزینه مناسبی هستند.

4.سنگ فرش کف حیاط با سنگ آهک

انواع سنگ فرش برای حیاط ویلا

سنگ آهک به رنگ سفید و گاهی به رنگ کرم می باشد و قادر است نور خورشید را منعکس کند. به همین دلیل استفاده از سنگ فرش حیاط با سنگ آهک در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و آفتاب سوزان می باشد، گزینه مناسبی می باشد چراکه می تواند از میزان گرمای هوا کمی کم کند.

ضمن اینکه بازتاب نور توسط سنگ فرش آهک، منجر به جلوه بیشتر فضای سبز محوطه ویلا همچون درختان نیز می شود و دلیل این موضوع این است که انعکاس نور رنگ سبز آن ها را برجسته تر می کند.

5. سنگ فرش تراورتن مناسب برای کف حیاط

تراورتن از دیگر گزینه ها برای طراحی کف حیاط ویلا است؛ اغلب پیمانکاران و معماران گزینه تراورتن را برای کفپوش حیاط استفاده می کنند و دلیل این موضوع نیز این است که تراورتن دارای مقاومت بسیار بالایی است. ترورتن ها به راحتی قابل شستشو نیز می باشند اما بهتر است به دلیل لغزنده بودن، در اطراف استخر استفاده نشود.

6.اجرای کف حیاط ویلا با بتن

یکی از روش های استاندارد و به صرفه، طراحی کف حیاط ویلا با سنگ فرش بتن است که برای پوشش محوطه بسیار رایج می باشد. اگر مایل هستید برای اجرای کف حیاط از بتن استفاده کنید، باید بتن را تهیه کرده و آن را به معماران بسپارید؛ اما فراموش نکنید از بتن صرفا باید در محل هایی استفاده شود که قصد طراحی فضای سبز و یا کشت و کار در آن را ندارید.

استفاده از بتن برای طراحی کف حیاط ویلا، با مزیت های بسیاری شامل سهولت نظافت و تمیز کردن حیاط، ماندگاری و دوام بالا، مقاومت در برابر رطوبت، سرما و گرما، مانعی در برابر رشد علف های هرز و … همراه می باشد.

7.سنگ فرش با سنگ لوح

بهترین و ارزانترین روش برای کف سازی محوطه

جهت زیباتر شدن محوطه، استفاده از سنگ لوح بسیار رایج است. سنگ لوح ها معمولا در رنگ های ذغالی و یا پشمی وجود دارند و گزینه مناسبی برای مناطقی هستند که دارای اقلیم سرد است.

سنگ فرش با سنگ لوح، ضمن داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر هوای سرد، ماندگاری بالایی نیز دارد. از سویی نیز به دلیل اینکه سنگ لوح ها دارای رنگ تیره هستند با جذب گرما، به گرم تر شدن فضا نیز کمک می کنند. به همین دو دلیل است که استفاده از سنگ لوح برای مناطقی با آب و هوای سرد، رایج می باشد.

8.طراحی کف حیاط ویلا با موزاییک

در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و مدارس معمولا برای پوشش حیاط از موزاییک استفاده می شود؛ دلیل این موضوع این است که اجرای این نوع کفپوش ضمن اینکه کم هزینه می باشد، در مدت زمان کوتاهی نیز به پایان می رسد و همینطور طول عمر بالایی نیز دارد. هر چند برای اجرای محوطه حیاط ویلا نیز می توانید از این متریال استفاده کنید، چراکه در اندازه ها و انواع گوناگونی در بازار وجود دارد. معمولا برای طراحی حیاط منازل مسکونی ویلاها از موزاییک های پرسی استفاده می گردد.

از عوامل تاثیر گذار در زمینه انتخاب موزاییک برای کفپوش حیاط می توان به زیبایی و کیفیت موزاییک ها، دوام و طول عمر موزاییک، ایمنی و راحتی افراد در هنگام حرکت، هزینه اجرای پایین، نگهداری آسان، مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، اجرای آسان و .. اشاره کرد.

9.طراحی کف ویلا با استفاده واش بتن و چمن

روش دیگر برای اجرای حیاط ویلا، استفاده از واش بتن می باشد که در واقع بتن شسته است. سطح این نوع بتن، دارای برجستگی می باشد و ترکیبی از بتن، سیمان، چسب، ماسه و چوب است. واش بتن ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر باران، برف و گرما هستند و از آن ها به عنوان متریال مناسب برای کف سازی استفاده می شود.

بنابراین اگر به سراغ گزینه ای کم هزینه و در عین حال زیبا هستید، واش بتن مناسب ترین گزینه است. از ایده های زیبا برای اجرای حیاط ویلا با واش بتن این است که هر قطعه واش بتن را با فاصله از یکدیگر بچینید و میان آن ها را چمن کاری کنید. لازم است بدانید که قطعات واش بتن به راحتی شستشو می شوند، ضمن اینکه می توانید چمن های میان آن ها را نیز به وسیله ماشین چمن زنی در بازه های زمانی مشخصی کوتاه نمایید.

10. اجرای کف حیاط ویلا با استفاده از تخته چوب و قلوه سنگ

اجرای سردرب حیاط

استفاده از ترکیب تخته چوب و یا الوار و همینطور قلوه سنگ ها، منجر به ایجاد یک فضای بسیار زیبا در محوطه ویلای شما خواهد شد. به عنوان مثال می توانید راه ها و مسیرهای عبوری را تخته چوب و یا الوار بچینید و بین آن ها به فاصله یک قدم انسان، فاصله بگذارید.

در نهایت نیز می توانید باقی قسمت ها را با استفاده از قلوه سنگ پر کنید و اینگونه کار خود را به پایان برسانید. پیش از اجرای این طرح، حتما باید کف حیاط ویلا را با استفاده از دستگاه کمپکتور صفحه ای بکوبید تا نقاطی که دارای احتمال نشتی است، شناسایی شده و پر گردد.

11.طراحی کف حیاط ویلا با خاک و چمن

برای ایجاد یک محیط طبیعی در محوطه ویلا، می توانید برای اجرای کف حیاط ویلا، از خاک و چمن نیز استفاده کنید. برای اینکار لازم است که مسیرهای عبور و مرور را مشخص نمایید و پس از فشرده سازی آن با کمپکتور، مناطقی که مد نظرتان هست را با چمن فضاسازی نمایید.

نکات مهم در انتخاب انواع سنگ فرش برای کف حیاط ویلا

در انتخاب سنگ فرش مناسب برای طراحی کف حیاط ویلا، به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • اگر حیاط شما بزرگ است، برای تمامی قسمت ها از یک نوع سنگ فرش استفاده نکنید؛ چراکه استفاده از یک سنگ فرش برای فضاهای بزرگ، سبب می شود که یکنواخت به نظر برسد. بهتر است با مشورت با یک پیمانکار، این فضای بزرگ را به چند بخش تقسیم کنید و سپس برای پوشش هر بخش متناسب با کاربری که دارد، از یک نوع پوشش خاص استفاده کنید.
  • نحوه چیدمان سنگ فرش ها، دارای تاثیر بسیاری در زیبایی نهایی کار دارد. به همین دلیل حتما برای نحوه چیدمان آن ها از یک تیم متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای حیاط ویلای خود رقم بزنید.
  • پیش از اجرای سنگ فرش برای محوطه، طراحی فضای سبز را نیز انجام دهید؛ چراکه ممکن است پس از چیدمان متوجه شوید که فضای کافی جهت اجرای فضای سبز در اختیار ندارید.
  • علاوه بر زیبایی متریال انتخابی برای اجرای کف حیاط ویلا، به دیگر پارامترهای موثر شامل استحکام، دوام، ماندگاری و تناسب با توجه به کاربری که مد نظر دارید نیز توجه داشته باشید.
  • استفاده از سنگ فرش های گران قیمت، منجر به افزایش قیمت تمام شده ساختمان شما خواهد بود.

استخرهای شیروانی در بام ساز

طراحی کف حیاط ویلا با بام ساز

برای اجرای کف حیاط ویلا، شما گزینه های بسیاری دارید و می توانید با استفاده از المان های مختلف اقدام به زیباسازی فضای محوطه ویلای خود نمایید. اگر می خواهید نتیجه مطلوبی دریافت کنید، سعی کنید با یک طراح حرفه ای نیز مشورت کنید تا در نهایت نتیجه آنطور که انتظار دارید، حاصل شود. چراکه پوشش کف حیاط از مهم ترین مواردی می باشد که در زیبایی نهایی محوطه ویلا تاثیر گذار است؛ از سویی دیگر نحوه اجرای این پوشش ها نیز بسیار مهم است تا در مدت زمان کوتاهی خراب و یا لق نشود و دوام و ماندگاری طولانی داشته باشد.

در صورتی که نیازمند راهنمایی هستید، می توانید برای دریافت مشاوره رایگان، با استفاده از شماره های درج شده در انتهای این مقاله، با مهندسین بام ساز در ارتباط باشید و طراحی و اجرای کف حیاط ویلا را به کارشناسان مجرب این مجموعه بسپارید.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا