طراحی حیاط ویلا به روش های گوناگون

از گذشته تاکنون، حیاط بخش مهم و جدایی ناپذیر از خانه های ایرانی است؛ به طوری که اگر به طراحی و معماری خانه های ایرانی در گذشته توجه کنید، می توانید به اهمیت حیاط و طراحی آن در این خانه ها پی ببرید. بخشی از طراحی معماری ویلا به طراحی حیاط ویلا اختصاص دارد که در بردارنده طراحی فضای سبز و المان های مختلف در حیاط ویلا ها و باغ ویلا ها است. در صورتی که در طراحی حیاط ویلا به تمامی جزئیات پرداخته شود، به گونه ای که ضمن استفاده بهینه از فضا، جلوه بصری نیز داشته باشد؛ می تواند نقش موثری را در زیباتر جلوه دادن نمای ساختمان نیز ایفا کند؛ ضمن اینکه محلی برای استراحت و آرامش خانواده در طول روز و شب نیز خواهد بود.

استخرهای شیروانی در بام ساز

برای محوطه سازی و طراحی حیاط ویلا ، ایده های بسیاری وجود دارد. افراد می توانند متناسب با سبک خانه خود و همینطور بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اند؛ با کمک مهندسان و سلیقه خود یکی از این طرح های مختلف را پیاده‌سازی و اجرا کنند. طراحی ابتدایی و انتخاب مصالح مناسب از نیازمندی های طراحی حیاط ویلا است که می توانید برای اطمینان از نتیجه، در این رابطه از مهندسان بام ساز کمک بگیرید.

طراحی حیاط ویلا ایرانی

طراحی حیاط ویلا با ایده خلاقانه

طراحی حیاط ویلا برای داشتن محیط جذاب و دوست داشتنی در فضای خارج از خانه به اندازه طراحی ویلا مهم و بااهمیت است؛ چراکه ضمن اینکه محیطی برای گذراندن زمان با دوستان و خانواده است، تاثیر بسیاری در ظاهر خانه نیز شما دارد. بنابراین هر چه حیاط ویلا زیباتر طراحی شود؛ محیط خانه و ویلای شما نیز زیباتر خواهد بود.

یکی از سبک های طراحی حیاط ویلاها، طراحی به سبک ایرانی است. از مهم ترین نکات در طراحی حیاط خانه های ایرانی فضای در اختیار برای اینکار می باشد. ابتدا طراح باید فضای مورد نظر را مشاهده و ارزیابی کند، سپس متناسب با فضا از طراحی فضای سبز و المان ها به بهترین شکل ممکن استفاده نماید. در واقع باید از بیشترین پتانسیل فضا برای طراحی حیاط استفاده کرد به طوری که کم‌ترین پرتی و فضای بالااستفاده داشته باشد.

سقف شیروانی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلایی کوچک

ممکن است بسیاری از افراد به دلیل کوچک بودن حیاط ویلای خود از طراحی و محوطه سازی آن صرف نظر کنند؛ در حالی که حتی می توان در حیاط های کوچک نیز به واسطه دانش طراحی، ایده های بسیاری را پیاده‌سازی کرد.

شاید نتوان در حیاط های کوچک اقدام به کاشت درختان بزرگ کرد اما می توان با ایجاد یک فضای سبز زیبا، حیاط ویلایی کوچک منحصر به فردی طراحی نمود. استفاده از چند المان همچون یک آب نما و یا حتی استخر ویلایی کوچک می تواند زیبایی بصری حیاط های ویلایی با متراژ کم را چند صد برابر کند.

مدل طراحی حیاط منزل ایرانی

در صورتی که طراحی حیاط ویلای کوچک خود را به متخصصان این امر بسپارید، می توانید حتی‌الامکان از تمامی فضا برای محوطه سازی حیاط استفاده کنید. امکان کل گاری و کاشت گیاهان همیشه سبز متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه محل سکونتتان در کنار سنگ‌فرش های تزئینی و زیبا در حیاط ویلایی کوچک وجود دارد. معمولا در طراحی حیاط های ویلایی کوچک توصیه می شود برای بزرگ‌تر دیده شدن، جزئیات کم تری مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین فراموش نکنید که این حیاط بزرگ با متراژ زیاد نیست که آن را به محیطی جذاب تبدیل می کند، بلکه طراحی صحیح و استفاده درست از المان ها است که حیاط کوچک را به مکانی برای تخلیه روحی، روانی و جسمی مبدل می کند.

ساخت استخر و آلاچیق در طراحی حیاط ویلا

مدل سقف شیروانی ساده اجرا شده

یکی از مواردی که در محوطه سازی و طراحی حیاط ویلا به خصوص حیاط ویلا مدرن از جایگاه خاصی برخوردار است، ساخت استخر و آلاچیق در محوطه بیرونی خانه می باشد.

مطابق با طراحی اصولی حیاط ویلا و همینطور توصیه مهندسان بام ساز، بهتر است فضاهایی همچون استخر و آلاچیق که یک فضای خصوصی برای استراحت در نظر گرفته شده است، در حیاط پشتی خانه طراحی شود. این موضوع در طراحی حیاط ویلا های سنتی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در صورتی که فضای حیاط یک ویلا محدود باشد و دارای حیاط پشتی نباشد؛ می توان این دو المان را در حیاط جلویی اما با رعایت محصوریت اجرا کرد. برای زیباتر شدن و ایجاد هارمونی میان المان های قرار گرفته شده در حیاط، می توانید از جزئیات دیگری همچون مبلمان نیز متناسب با فضا استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون باصفا و بهاری حیاط ویلا

توجه به جزئیات در طراحی حیاط ویلا

برای زیباتر شدن حیاط ویلا می توان از جزئیات بیشتری استفاده کرد. استفاده هوشمندانه از جزئیات تاثیر بسیاری در جلوه بصری حیاط ویلای شما خواهد داشت. در ادامه به چند مورد اشاره کرده ایم که پیشنهاد بام ساز این است که برای داشتن یک محیط دلچسب به هیچ وجه از آن ها غافل نشوید.

1.استفاده از آب نما

در صورتی که استخری روباز در حیاط ویلای خود طراحی کرده اید، استفاده از یک آب نما می تواند زیبایی حیاط خانه شما را دو چندان کند. از سویی دیگر علاوه بر چشم نواز بودن آب نما، شنیدن صدای آب نیز یادآور حس طراوات و سرزندگی برایتان خواهد بود و احساس خوبی را در کنار فضای سبزی که ایجاد کرده اید، برایتان به وجود خواهد آورد.

حتی اگر در حیاط خود فضایی برای اجرای استخر ندارید، داشتن یک آب نما و یا حوضچه کوچک به تناسب فضای حیاط، می تواند ایده خوب برای محوطه سازی حیاط ویلای شما باشد.

پوشش شیروانی ویلا

2.نورپردازی در طراحی حیاط ویلا

نورپردازی در طراحی حیاط ویلا به خصوص در حیاط هایی که از سبک مدرن پیروی می کنند، بسیار حائز اهمیت است. زمانی که بخواهید در طول شب در حیاط ویلای خود با خانواده تان وقت بگذارانید و یا مهمانی خانوادگی را در حیاط ویلای خود برگزار کنید، نورپردازی در حسی که خواهید داشت، تاثیر بسیاری دارد.

استفاده از انواع چراغ های مدرن و کلاسیک می تواند برای افزایش جلوه المان های حیاط شما ایده مناسبی باشد. تنها نکته ای که وجود دارد، این است که استفاده درست و طراحی مناسب برای نورپردازی از عامل های اصلی جذاب تر دیده شدن دیگر جزئیات شامل استخر، گل ها و فضای سبز خواهد بود.

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلایی ایرانی

از دیگر موضوعاتی که در طراحی حیاط ویلا مهم است، طراحی مناسب کف حیاط می باشد. برای طراحی کف حیاط ویلاها نیز ایده های بسیاری وجود دارد که باید به تناسب فضا و دیگر المان ها از آن ها استفاده کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین ایده های طراحی کف حیاط اشاره کرده ایم:

1.طراحی کف حیاط با استفاده از شن و سنگ

از روش های ساده و محبوب میان افراد، پوشاندن کف حیاط به کمک شن و سنگ می باشد. انتخاب نوع شن و سنگ و ابعاد آن وابسته به سلیقه کارفرما است. برای اینکار ابتدا خاک حیاط را فشرده می کنند، سپس سطح آن را با سنگ های دلخواه می پوشانند.

2. استفاده از بتن رنگی در طراحی کف حیاط ویلا

یکی از دیگر از روش های طراحی کف حیاط ویلا، استفاده از بتن رنگی می باشد. این روش به دلیل اینکه بسیار مقرون به صرفه است، مورد استقبال قرار می گیرد. همینطور بتن در برابر رطوبت، سرما و گرما مقاومت بالایی دارد؛ به همین دلیل می توان چندین سال بدون مشکل از آن استفاده کرد.

قیمت انواع سقف شیروانی شیبدار ویلا

3.کف سازی با آجر

از دیگر ایده های کف سازی حیاط، استفاده از آجر است. نمایی که آجر در کف سازی حیاط ایجاد می کند، از گذشته تا کنون مورد علاقه افراد بسیاری می باشد و می تواند رنگ و فضای زیبایی در محوطه ویلا و حیاط خانه ایجاد کند.
به منظور کف سازی با آجر، ابتدا کف حیاط را با بتن می پوشانند و سپس از با استفاده از طراحی های جذاب همچون شکل های شطرنجی، لوزی، دایره و مربعی کف را می پوشانند.

4.سنگ‌فرش کردن در طراحی کف حیاط ویلا

از روش های مقاوم برای طراحی کف حیاط ویلاها، سنگ‌فرش کردن است که در عین برخورداری از استحکام بالا، بسیار زیبا نیز می باشد. امروزه انواع طرح های متنوع سنگ‌فرش وجود دارد که کارفرمایان می توانند به تناسب دیگر متریال به کار رفته در ساختمان و محوطه ویلا از میان آن ها انتخاب کنند.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی

5.طراحی حیاط ویلا با پوشش گیاهی

بسیاری دیگر نیز علاقه مند هستند که فضای سبز در حیاط ویلای آن ها بیشتر نمود داشته باشد؛ به همین دلیل برای طراحی کف حیاط ویلای خود، پوشش گیاهی را انتخاب می کنند.

توصیه بام ساز این است که برای زیباتر دیده شدن پوشش گیاهی در کف حیاط، درختان، گل ها و دیگر گیاهان نیز با نظم و هارمونی خاصی در حیاط قرار گرفته باشند.

6.طراحی حیاط ویلا با کف پوش چوبی

استفاده از متریال چوب در برخی قسمت های حیاط متناسب با طرح و مدل آلاچیق و یا دیواره های استخر و در ورودی ایده مناسبی برای محوطه سازی حیاط ویلا است.

سقف شیروانی حیاط

طراحی حیاط ماشین رو ویلا

از دیگر بخش های طراحی حیاط ویلاها، طراحی حیاط ماشین رو است. در این طراحی، برای عبور ماشین از داخل حیاط ویلا و پارکینگ آن فضای مشخصی در نظر گرفته می شود.

می توان برای زیباتر شدن حیاط در مسیر ماشین رو در آن قسمت از طراحی ها منحصر به فرد و به کمک سنگ‌فرش ها و ایجاد فضای سبز بهره برد. حتی می توان مسیر عبور ماشین را در یک دالان پوشیده از گیاهان در نظر گرفت.

اینکار سبب می شود که حیاط خانه نه به عنوان محلی برای عبور و پارک خودرو باشد بلکه با در نظر گرفتن محل مشخصی از حیاط برای عبور ماشین، دیگر فضاها برای استراحت و گذراندن وقت در نظر گرفته شود.

استخر شیروانی در بام ساز

سخن آخر

بسیاری از افراد وقتی ویلایی را خریداری می کنند و یا قصد بازسازی حیاط آن را دارند؛ برای طراحی آن دچار سردرگمی هستند که چگونه می توانند با هزینه مناسب و استفاده بهینه از فضا و بدون کوچکترین فضای بالااستفاده، حیاط خود را به زیباترین شکل ممکن و بالاترین کارایی طراحی کنند.

مسلم است که اینکار فقط از عهده متخصصان کاربلد برمی آید که با ارزیابی فضای بیرونی خانه شما، بهترین ایده ها و طراحی حیاط ویلایی را ارائه کنند. کارشناسان و مهندسان بام ساز با بیش از22 سال سابقه می توانند به شما عزیزان کمک کنند تا طراحی حیاط ویلای خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا