ایده های جذاب برای محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلاها نقش موثری در زیبایی فضا و باغ ویلای شما دارد؛ به طوری که می توانید علاوه بر فضای داخلی منزل، از منظره زیبای فضای بیرونی ساختمان خود نیز لذت ببرید. محوطه زیبا می تواند کامل کننده یک ویلا باشد، ضمن اینکه این امکان را به شما می دهد تا در شب های طولانی تابستانی، از هوای مطبوع محوطه بیرون خانه خود لذت ببرید. امروزه می توان به واسطه دانش طراحی محیط، فضاهای مختلف شامل حیاط و پیرامون ساختمان و ویلاها را به بهترین شکل ممکن طراحی کرد. برای اطلاع از ایده محوطه سازی ویلا پیشنهادی بام ساز تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ایده های جذاب محوطه سازی باغ و ویلا

اهمیت محوطه سازی ویلا

بسیاری گمان می کنند، ایده محوطه سازی ویلا صرفا در کاشت و آبیاری گیاهان خلاصه می شود در حالی که اینطور نیست و می توان در محوطه سازی ویلاهای کوچک و بزرگ و متناسب با متراژی که در اختیار هست، از المان های مختلف شامل حوضچه ها، آبنما، استخرهای کوچک، آلاچیق های چوبی، سایه بان ها، آفتابگیرها و … برای محوطه سازی بهره برد. بنابراین از مهم ترین نکات در ساخت ویلاها، محوطه سازی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

استخر شیروانی در بام ساز

البته آنچه که سبب می شود محوطه یک ویلا دارای زیبایی بصری باشد، نحوه چینش و چگونگی انتخاب اجزا و قرار دادن آن ها در کنار یکدیگر است که کاملا وابسته به سلیقه کارفرما و البته طراح پروژه است. بنابراین توصیه می کنیم در این مسیر حتما از افراد حرفه ای کمک بگیرید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. محوطه سازی سبب می شود که ساختمان نیز زیباتر و لوکس تر به نظر برسد و ضمن استفاده از فضای داخلی، از فضای بیرونی نیز به عنوان یک فضای دلباز و جذاب استفاده گردد.

ملاحظات خاص در محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا با ایده های جدید

برای محوطه سازی ویلا لازم است برخی ملاحظات در نظر گرفته شود؛ در ادامه به چند نکته مهم در طراحی و محوطه سازی ویلاها اشاره کرده ایم:

  • برای زیباتر به نظر رسیدن محوطه ویلا، توصیه می شود از الگوهایی متناسب با منطقه ای که ویلای شما در آن واقع است؛ پیروی کنید. البته این موضوع به معنای کپی برداری نیست اما رعایت الگوی یک منطقه موجب شکل گیری یک ساختار هماهنگ و متناسب می شود.
  • پس از انتخاب اجزا و خرید آن ها، به کارگیری و چگونگی قرار گرفتنشان بسیار حائز اهمیت است. به طوری که به بهترین نحو در جای خود قرار بگیرند تا فضای زیبایی را ایجاد کنند.
  • لازم است علاوه بر توجه به جنبه های ظاهری محوطه سازی به مسائل فنی و جزئیات آن نیز توجه شود.
  • در محوطه سازی ویلا ها برای پایداری و مقاومت اجرا، لازم است از مصالح و ابزار مناسب و متناسب با شرایط اقلیمی استفاده گردد.

اجرای سقف ویلا و شیروانی

ایده طراحی محوطه ویلا

امروزه، طراحی فضای بیرونی دارای اهمیت بسیاری است چراکه افراد تمایل دارند پس از گذراندن ساعت های طولانی، در محوطه ویلای خود زمان هایی را به استحراحت اختصاص دهند. بنابراین به دنبال به روز ترین و مدرن ترین ایده ها برای طراحی ویلا هستند.

ایده محوطه سازی ویلا بسیار متنوع است و از نکات مهم آن توجه به متراژ و فضای موجود برای اجرای المان های مختلف می باشد. پیش از اقدام به محوطه سازی باید به نکات حائز اهمیت شامل شرایط آب و هوایی منطقه، گونه های گیاهی منطقه، نوع خاک و … توجه گردد تا بتوان محوطه سازی مناسبی را در ایده آل ترین حالت ممکن انجام داد. در ادامه همراه این مقاله از بام ساز باشید تا با بهترین ایده محوطه سازی ویلا آشنا شویم.

عکس های محوطه سازی ویلا

1.اهمیت مسیر ورودی در ایده محوطه سازی ویلا

اولین و مهم ترین موضوعی که در محوطه سازی ویلا باید در نظر گرفته شود، مسیر ورودی از سمت در به سمت ساختمان اصلی است. برای اینکه محوطه ویلا زیباتر به نظر برسد، توصیه می شود مسیر ورودی و هدایت به سمت مرکز باغ و یا حیاط از فضاهای دیگر تفکیک شود. معمولا در این مسیر تفکیک شده از دیگر فضاها، استفاده از سنگ‌فرش های به هم پیوسته و یا منقطع که دارای طراحی های گوناگونی هستند، می تواند فضا را زیباتر کند. البته از پل و یا دالان هایی تزئینی پوشیده شده با گیاهان پیوسته نیز در محوطه سازی ویلا و برای مسیر ورودی به ساختمان اصلی استفاده می شود.

مراحل اجرای سقف ویلا

2. ایده محوطه سازی ویلا با استفاده از گیاهان و گل کاری در حیاط ویلا

محوطه سازی برای بسیاری از افراد یادآور گل و گیاهان خاص و زیبا است؛ در واقع به ندرت می توان محوطه سازی هایی را یافت که گیاهان در آن جایی نداشته باشند. از نکات مهم که در گل و گیاه کاری محوطه ویلا ها حائز اهمیت است، توجه به متراژ و ابعاد حیاط می باشد که باید گیاهان و درختان متناسب با آن در نظر گرفته شوند.

از ایده های محوطه سازی ویلا با استفاده از گل و گیاهان، تفکیک فضاها می باشد که می توان فضاهای مختلف باغ و یا حیاط را با استفاده از گل کاری از یکدیگر جدا نمود.

زیباترین محوطه سازی ویلا ایرانی

پیشنهاد بام ساز این است که اگر می خواهید حیاط خود را همیشه سبز و زیبا ببینید، به سراغ گیاهان همیشه سبز بروید؛ همینطور استفاده از درخچه های مینیاتوری و گلدان های یکدست که با نظم کنار هم چیده شده باشند، می تواند زیبایی فضای شما را دو چندان کند. بنابراین رعایت تعادل در کاشت گیاهان و گل کاری محوطه در زیبایی بصری بسیار مؤثر است.

لازم است برای اینکه نتیجه موفقی از گل و گیاه کاری داشته باشید حتما به اکوسیستم و محیط قرار گیری گیاهان توجه داشته باشید. شرایط آب و هوایی شامل درجه حرارت، میانگین میزان گرما و سرما، میزان رطوبت، مقدار بارندگی یا میزان تابش آفتاب، نوع خاک و … مواردی است که در ابتدا باید مورد بررسی قرار بگیرد و گیاهان متناسب با آن ها انتخاب شوند.

نمونه کارهای سقف شیروانی ویلا

3. ایده محوطه سازی ویلا با استفاده از استخر و یا حوضچه آب

از دیگر ایده های جذاب در محوطه سازی ویلا، استفاده از استخرها و یا حوضچه های آب در فضای بیرونی خانه است. استخرهای روباز در زیبایی محوطه بسیار تاثیر گذار هستند اما طراحی و اجرای آن تا حد زیادی وابسته به محیط وابعادی است که در اختیار دارید. البته امروز برای پیاده‌سازی استخرهای کوچک ویلایی ایده های بسیاری وجود دارد که می توانید حتی در ابعاد کم، لذت داشتن یک استخر و یا حوضچه آب کوچک در حیاط خود را تجربه کنید.

4.محوطه سازی ویلا با استفاده از آب نما

ساخت شیروانی سقف ویلا

یک آب نما در محوطه ویلا می تواند تاثیر بسیاری در ایجاد حس سرزندگی و طراوات را داشته باشد. آبنمایی در کنار استخر و یا در میان درختان و گیاهان سبز، می تواند با ایجاد صدای دلنشین، فضای بسیار جذابی را ایجاد کند.

البته توصیه بام ساز این است که آب نما و استخر نزدیک درختان نباشد تا همیشه سطح تمیز و زلالی داشته باشند. همینطور لازم است در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرید تا در تابستان ها زیباتر و در زمستان کم‌تر دچار یخ زدگی گردد.

5.آلاچیق و تاثیر شگفت انگیز آن در ایده محوطه سازی ویلا

عکس از محوطه سازی ویلا

از دیگر ایده محوطه سازی ویلا، ساخت آلاچیق است که می تواند مکمل محوطه شما باشد، ضمن اینکه فضای را برای نشستن برایتان ایجاد خواهد دارد. آلاچیق یکی از گزینه های بسیار پرطرفدار در محوطه سازی است و بسیاری علاقه مند به ساخت آن در حیاط باغ ویلای خود هستند.

برای ایجاد هارمونی میان آلاچیق و فضای بیرونی ویلای شما لازم است به سبک و سیاق حاکم بر محوطه شامل جنس و متریال های به کار رفته و طرح های ایجاد شده توجه شود. در این محوطه سازی می توان از انواع آلاچیق های چوبی کلاسیک یا آلاچیق های مدرن استفاده نمود.

6. استفاده از نورپردازی در محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا خلاصه به سازه ها و فضاهای تفکیک شده در حیاط باغ ویلا نیست؛ بلکه در این میان باید از دیگر گزینه ها برای هر چه زیباتر به نظر رسیدن اجزا نیز استفاده شود. یکی از مواردی که به زیبایی محیط کمک بسیاری می کند، نورپردازی است که دارای تاثیر بسیاری در زیبایی و جذابیت محوطه است.

برای نور پردازی محوطه باغ ویلاها، طراحی های مختلف و همینطور ایده های بسیاری وجود دارد که باید متناسب با طراحی فضا انتخاب گردد.

اجرای انواع سقف ویلا

گاهی استفاده از لامپ های ایستاده در مسیر ورودی باغ و حیاط، فضا را زیباتر می کند اما در طراحی های مدرن استفاده از ریسه های چشمک زن و مخفی در کار می تواند محوطه را جذاب تر کند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که نور پردازی کاملا متناسب با طراحی محوطه انجام شود. در ادامه به انواع نورپردازی هایی که در ایده محوطه سازی ویلا استفاده می شود اشاره کرده ایم:

    • نور پردازی سر تا سر : پوشش تمامی فضا، مکان و یا المان با نور
    • نور پردازی موضعی : نورپردازی با هدف روشن کردن یک مکان و یا المان خاص
    • نور پردازی تاکیدی : برای جلب توجه به یک منطقه و یا المان خاص

7.به کارگیری شومینه های فضای باز از ایده محوطه سازی ویلا

اگر مایلید علاوه بر شب های بهار و تابستان، شب نشینی های پائیز و زمستان را نیز در فضای جذاب ویلای خود سپری کنید، پیشنهاد بام ساز استفاده از شومینه های فضای باز که به صورت گودال ها و یا چاله های آتش هستند، می باشد. گودال های آتش با گاز کار می کنند و می توان آن ها متناسب با سلیقه کارفرما و طرح فضای ساختمان در یکی از طرح های کلاسیک و یا مدرن پیاده‌سازی کرد.

استخرهای شیروانی در بام ساز

سخن پایانی

امروزه بسیاری از افراد علاقه مند هستند برای جان بخشیدن و ایجاد حس تازگی و آرامش در ویلای خود، از ایده های بروز و متناسب برای محوطه سازی ویلای خود استفاده کنند. طراحی محوطه به طوری که ضمن داشتن کارایی و استفاده بهینه از فضا، دارای زیبایی بصری نیز باشد؛ نیازمند مجموعه ای از مهارت ها می باشد.

برای محوطه سازی مجموعه ای از عناصر مختلف شامل گیاهان، گل ها، استخر، آبنما، آلاچیق، امکانات و تجهیزات رفاهی و تفریحی باید به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. اینکار مستلزم این است که اندازه فضای بیروی و زوایای محیط به دقت ارزیابی و بررسی گردد تا در نهایت نتیجه مطلوب حاصل شود. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره پیرامون محوطه سازی ویلا و رویت نمونه کارهای اجرا شده با کارشناسان بام ساز در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا