عمومیمقالات تخصصی

ابعاد استاندارد استخر ویلا

یکی از سرگرمی های پرطرفدار در ویلاهای کوچک و بزرگ، استخر است؛ به همین دلیل بسیاری علاقه مند هستند تا یک استخر بی عیب و نقص در خانه خود داشته باشند و ساعات خوشی را در کنار خانواده خود در آن سپری نمایند. از مهم ترین موضوعاتی که در زمینه ساخت استخر مطرح می شود، ساخت آن به صورت مرحله به مرحله است و باید با کمک گرفتن از یک متخصص، ابعاد استخر ویلا درست و متناسب با استاندارد ها طراحی و پیاده‌سازی شود. افراد می توانند متناسب با فضایی که در اختیار دارند، اقدام به ساخت استخر در داخل محوطه حیاط و یا استخر سرپوشیده در داخل خانه و طبقه هم کف نمایند.

ساخت استخر ویلایی در محوطه فضای سبز

بنابراین چه در مرحله ساخت استخر همزمان با نقشه معماری و طراحی داخلی و چه در زمان طراحی استخر جدید و بازسازی، اولین مرحله تعیین ابعاد و اندازه استخر ویلا است که باید متناسب با فضا انجام شود. انتخاب ابعاد استخر وابسته به فاکتورهای مختلفی از جمله خواسته و بودجه کارفرما و مطابق با استاندارد های تعریف شده تعیین می شود. برای ساخت استخر ویلایی، استاندارد هایی تعریف شده است که از آن ها به عنوان شاخص های رایج و معتبر برای تعیین ابعاد استخر ویلا در نقاط مختلف دنیا استفاده می شود. سه پارامتر طول، عرض و عمق (ارتفاع) در ساخت استخر حائز اهمیت است. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون ابعاد استخر ارائه شده است، همراه ما باشید.

استخر شیروانی در بام ساز

ابعاد استاندارد استخر ویلا

از پیش نیازهای اصلی برای طراحی و اجرای اصولی استخر، تعیین ابعاد آن می باشد. ابعاد و اندازه استخر متناسب با نوع، مدل و استاندارد های تعیین شده مشخص می شود. همینطور لازم است اشاره کنیم که شاخص رایج و معتبر برای اندازه گیری طول، عرض و عمق استخرها در سراسر دنیا، واحد متر است. (البته در برخی کشور ها از جمله آمریکا از واحد یارد نیز استفاده می شود.)

طول رایجی که برای ساخت استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود، در محدوده بین 25 الی 50 متر قرار دارد. عرض استخرهای عمومی در کشورهای مختلف جهان نیز 10 الی 50 متر تعیین می گردد. اما نکته مهم در تعیین ابعاد استخر، نوع کاربری آن می شود. برای استخرهای خانگی، معمولا ابعاد کم تری در نظر گرفته می شود.

استاندارد ابعاد استخرها

نحوه تعیین ابعاد استاندارد استخر خانگی

اندازه و ابعاد استخر خانگی در مقایسه با استخرهای عمومی بسیار متفاوت است. دلیل این موضوع این است که استخرهای خانگی نمونه های کوچکی از استخرهای عمومی به شمار می روند. اما برای استخرهای خانگی نیز ابعاد استانداری تعریف شده است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم:

 • طول : اولین شاخص مهم و کلیدی در تعیین ابعاد و اندازه استخر، طول آن می باشد. به طور میانگین و مطابق با استاندارد های جهانی، طول استخر ویلا، معمولا در محدوده بین 7.3 متر الی 12.2 متر در نظر گرفته می شود.
 • عرض : معیار دوم برای مشخص کردن ابعاد استخر ویلا ، عرض استخر است. برای این پارامتر نیز محدوده استاندارد شامل 3.7 متر الی 6.1 متر تعیین شده است.

ابعاد استاندارد استخر ویلایی

 • عمق : عمق سومین و آخرین پارامتر مهم در ساخت استخر های خانگی است. معمولا ابعاد استاندارد عمق استخرهای خانگی، 1 متر الی 2 متر است. البته در صورتی که هدف از طراحی استخر مخصوص غواضی و شیرجه باشد، باید عمق استخر در حدود 3 الی 6 متر در نظر گرفته شود. همینطور این ابعاد در طراحی استخر برای کودکان به اندازه 30 سانتی‌متر الی 1.2 متر تغییر پیدا می کند. بنابراین نوع استفاده کارفرما از استخر تعیین کننده میزان عمق و ابعاد استخر ویلا است.

لازم است اشاره کنیم که این ابعاد استاندارد برای شکل و فرم رایج استخر به شکل مستطیل تعریف شده است. در صورتی که قصد طراحی استخر کوچک ویلایی و یا استخر با اشکال هندسی را دارید، لازم است متناسب با ابعاد فضای خود از کارشناسان بام ساز، مشاوره فنی و تخصصی دریافت کنید.

نمونه انواع سقف شیروانی ویلا

حداقل ابعاد استخر ویلا

توصیه کارشناسان و متخصصان فعال در زمینه ساخت انواع استخرهای روباز و سربسته ویلایی این است که حداقل طول تعیین شده برای استخر حداقل سه برابر قد انسان بالغ باشد. به همین دلیل حداقل ابعاد استخر ویلا که قابل پیاده‌سازی است، دارای طول 6 متر، عرض 4 متر و عمق 1 متر است.

همینطور لازم است به ازای هر نفر، 5 متر مربع مساخت در نظر گرفته شود تا در صورتی که چند شناگر به طور همزمان با هم در حال شنا کردن در استخر باشند، با یکدیگر برخورد نکنند.

ابعاد استاندارد استخر خانگی

بهتر است برای افزایش کارایی استخر با حداقل ابعاد استخر ویلا ، به دیگر موارد نیز توجه شود. به عنوان مثال می توان با در نظر گرفتن یک حصار بزرگ، دیوار و یا بخشی از ساختمان به عنوان باد شکن، میزان جریان هوا را بر روی استخر کاهش داد و اتلاف انرژی را به حداقل رساند.

نحوه تعیین ابعاد استاندارد استخرهای ویلایی

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی

با تمامی توضیحاتی که ارائه کردیم، می توان به این نتیجه رسید که ابعاد استخرهای ویلایی در مقایسه با استخرهای عمومی بسیار متفاوت است. برای تعیین ابعاد استخر ویلا و استخر های خانگی لازم است مراحل زیر طی شود.

 1. ابتدا متراژ محیط خود را به طور دقیق تعیین کنید؛ لازم است برای به دست آمدن اطلاعات دقیق تر حتما از نقشه برداری اولیه استفاده کنید.
 2. از مهندسان و مشاوران طراحی فضای سبز کمک بگیرید و ابعاد استخر خود را متناسب با ابعادی که در اختیار دارید، سلیقه و نیازهای خود مشخص نمایید. در نظر داشته باشید که باید میان طول و عرض استخر تناسب برقرار باشد و همینطور عمق آن نیز یا به صورت تدریجی افزایش پیدا کند و یا متناسب با نیاز شما تعیین گردد. لازم است اشاره کنیم که شما نمی توانید در حداکثر فضایی که در اختیار دارید، استخر را پیاده‌سازی کنید. به عنوان مثال در یک محوطه 40 در 40 شما مجاز به پیاده‌سازی یک استخر 20 در 30 نیستید و حداکثر مجاز به استفاده از یک سوم فضا می باشید.
 3. در نهایت نیز پس از مشخص شدن دقیق ابعاد استخر ویلا، باید بر اساس نقشه طراحی شده، اجرای اینکار را به یک تیم متخصص بسپارید تا استخر مورد نظر شما را به بهترین شکل ممکن پیاده‌سازی کنند. (متخصصان بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی ابعاد استخر ویلا به شما عزیزان و همکاری جهت اجرای انواع استخرهای سر پوشیده و روباز ویلایی هستند.)

طراحی استخر ویلا

تاثیرشکل هندسی در ابعاد استخر ویلا

همانطور که اشاره کردیم، ابعاد استخر ویلا برای فرم رایج استخر در سراسر جهان، یعنی شکل مستطیل اعلام می شود. اما این موضوع به این معنی نیست که شما ملزم به ساخت استخر به شکل مستطیل هستید بلکه می توانید استخر خود را در فرم ها و اشکل مختلفی پیاده‌سازی کنید.

با این حال کارشناسان استفاده از فرم مستطیل را برای انواع استخرهای سرپوشیده و روباز توصیه می کنند. چراکه می توانند کف این استخرها را به صورت شیب دار طراحی کرد به طوری که عمق بخشی از آن بیشتر از قسمت دیگر باشد. اما اشکالی ندارد اگر بخواهید کمی خلاقیت به خرج بدهید و استخر خود را به صورت شخصی سازی شده در فرم و اشکال مورد نظر خود به صورت منحنی، بیضی، چند ضلعی و … طراحی نمایید.

مراحل ساخت سقف شیروانی ویلا

اصول ساخت استخر برای ویلا

پس از انتخاب ابعاد استخر لازم است به برخی نکات کلیدی نیز توجه شود تا نتیجه نهایی مطلوب واقع گردد:

 • رنگ کف پوش استخر
 • طراحی فضای اطراف استخرویلایی
 • پوشش گیاهی به کار رفته پیرامون استخر
 • میزان تابش نور خورشید بر روی استخر و تاثیر در کارایی آن
 • جنس کف پوش و دیواره های استخر
 • انتخاب شکل مناسب برای ساخت استخر

ساخت سقف شیروانی ویلا

تعیین ابعاد استخر کوچک ویلا در حیاط پشتی

بسیاری از افراد فضای کوچکی در حیاط پشتی و یا حتی حیاط جلوی ساختمان در اختیار دارند و تمایل دارند در این فضا، یک استخر را پیاده‌سازی کنند. شاید ابعادی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، ابعاد استاندارد برای پیاده‌سازی یک استخر در یک ویلا باشد، اما به این معنی نیست که شما نمی توانید استخر کوچکی را در حیاط ویلای خود و در ابعاد کوچک اجرا کنید. برای فضاهای کوچک می توان انواع استخر ویلایی در ابعاد مختلف و البته اشکال مختلف طراحی و پیاده‌سازی کرد.

رابطه هزینه و ابعاد استخر ویلا

بدیهی است که هزینه اجرای یک استخر وابسته به ابعاد و مساحت استخری است که انتخاب می کنید؛ اما در نظر داشته باشید که نوع سازه و استخر شامل بتنی، فایبرگلاس، وینیل و … که انتخاب می کنید، در هزینه نهایی تاثیر گذار است.

بنابراین زمانی می توانید هزینه مرتبط با اجرای استخر در حیاط ویلای خود را تخمین بزنید که ابتدا ابعاد، نوع متریال به کار رفته، محل اجرا و … را تعیین نمایید. البته اضافه کردن لوازم جانبی به استخرهای کوچک نیز شامل گرم کن های آبی، سیستم گند زدایی نمک، چراغ های استخر، پوشش ها و … نیز می تواند در هزینه نهایی تاثیر گذار باشد.

استخرهای شیروانی در بام ساز

تعیین ابعاد استخر ویلا با کارشناسان بام ساز

در نظر داشته باشید بهتر است در اولین قدم برای طراحی و اجرای استخر ویلایی سرپوشیده و یا روباز در ویلاهای کوچک و بزرگ با کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه طراحی فضای سبز و ساخت ویلا مشورت نمایید تا بتوانید کار خود را به صورت اصولی پیش ببرید.

داشتن یک استخر بی عیب و نقص نیازمند این است که شما حتما به صورت حرفه ای و مطابق با استاندارهای جهانی ابعاد استخر ویلا ، طول، عرض و عمق آن را تعیین کنید. کارشناسان و مهندسان بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی و فنی به شما عزیزان می باشند تا بتوانید متناسب با بودجه و مساحتی که در اختیار دارید، بهترین ابعاد استخر ویلا را انتخاب کرده و اجرا نمایید و لذت داشتن استخر را در کنار خانواده تان تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *