طراحی ویلا و ساخت ویلا مدرن

امروزه شاهد گسترش ساخت ویلاها به صورت مدرن هستیم؛ به طوری که اکثر افراد به ویژه قشر جوان و علاقه مند به سادگی، تمایل به ساخت ویلاها به صورت مدرن دارند. طراحی و معماری ویلای مدرن در نوع خود بسیار خاص است و از مزیت های آن این است که بر خلاف دیگر سبک ها از جمله کلاسیک، محدودیتی را برای استفاده از مصالح متعدد ایجاد نمی کند. در واقع در طراحی ویلا مدرن دست طراح برای استفاده از متریال های مختلف شامل چوب، شیشه و … در نماسازی ویلا و البته در چهارچوب اصول طراحی ویلاهای مدرن باز است.

طراحی ویلا مدرن

معمولا در طراحی ویلای مدرن، سازه ها به شکل دوبلکس و یا تریبلکس با پنجره های بزرگ سرتاسری که ترکیبی از شیشه و بتن هستند، طراحی می شوند و یادآور سازه هایی با سبک مدرنیته هستند. بد نیست بدانید در ویلاهایی که دارای طراحی مدرن هستند، بیش از دیگر شیوه های طراحی، می توان از نور طبیعی خورشید در فضای داخلی خانه استفاده کرد.

توصیه می شود برای اینکه بتوانید لذت داشتن یک ویلای مدرن را تجربه کنید، از تجربه و تخصص مهندسان بام ساز بهره ببرید تا ویلایی با طراحی فوق‌العاده و کاربردی را برای شما عزیزان اجرا و پیاده‌سازی نمایند و صفر تا صد پروژه شما را انجام دهند. در واقع طراحی ویلا به سبک مدرن نیازمند داشتن مهارت و تخصص بالایی است که با طراحی کار خود با بام ساز می توانید این اطمینان را به دست آورید.

طراحی ویلا مدرن و باغ ویلا

تاریخچه معماری مدرن

جهان مدرن بر این باور است که عقل جایگزینی بر تفکرات ذهنی گذشته است. مدرنیته نوعی از نگرش به هستی و زندگی می باشد. پیدایش طراحی ویلا مدرن همزمان با پیدایش انسان گرایی و خرد گرایی در ایتالیا بوده است. آغاز سبک مدرن همزمان با صنعتی سازی در غرب اتفاق افتاده است و از این سبک برای نشان دادن رشد تفکر صنعتی استفاده می شود. معماران معروف در زمینه طراحی مدرن، از تزئینات فاصله گرفته و با تکیه بر اصول منطقی اقدام به طراحی نمودند. از آثار مهم معماری ویلا مدرن در جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویلای ساوا اثر لوکوربوزیه
 • موزه گوگنهایم اثر فرانک لوید رایت
 • خانه شیشه‌ای اثر فیلیپ جانسون
 • اپرای سیدنی اثر ایرو سرنین
 • برج سیگرام اثر میس ون‌درروهه

طراحی خانه ویلایی مدرن

طراحی ویلا به سبک مدرن

طراحی ویلای مدرن نیازمند دقت و صبوری بیشتری است؛ چراکه رسیدن به طرحی که کاملا مطابق خواسته های کارفرما باشد، نیازمند اختصاص زمان کافی می باشد.

تیم مهندسی و معماری بام ساز برای طراحی ویلا مدرن از نرم افزارهای مختلفی شامل 3d max، revit، lumion، sketchup و … کمک می گیرند تا شما بتوانید در اولین قدم طرح سه بعدی ویلای مدرن خود را مشاهده کنید و چنانچه بخشی از آن مطابق میل و خواسته شما نبود، بتوانید آن را اصلاح نمایید.

ساخت خانه ویلایی مدرن

توصیه می شود پیش از آغاز طراحی ویلا، ابتدا ایده هایی که مد نظر دارید را از طریق اینترنت جستجو کنید تا بتوانید منظور خود را دقیق تر به طراحان برسانید و در نهایت در بازه زمانی کوتاه تری با طراحی به نتیجه نهایی برسید و ویلای مدرن خود را طراحی نمایید.

نوع کاربری در هدف از طراحی ویلا مدرن

بسیاری از افراد علاقه مند هستند که تعطیلات آخر هفته را در ویلای خود بگذرانند. سبک مدرن به دلیل پرداختن کم‌تر به جزئیات در کنار فضای سبز محوطه ویلا، می تواند آرامش بیشتری را برای ذهن انسان فراهم کند. البته این موضوع تا حد زیادی نیز سلیقه ای هست اما کم‌تر کسی را می توان یافت که به سبک مدرن علاقه مند نباشد.

هزینه ساخت ویلا مدرن

بهتر است پیش از شروع پروژه طراحی ویلای مدرن، نوع کاربری خود را نیز به کارفرما اعلام کنید. برخی تمایل دارند در محوطه ویلا، فضایی برای عکاسی و یا فیلمبرداری نیز در نظر بگیرند. در هر صورت باید در جلساتی که با تیم طراحی بام ساز برگزار می کنید، نوع کاربری، بودجه مورد نظر، موقعیت قرار گیری ویلا و … را اعلام نمایید. از مهم ترین خدمات بام ساز در طراحی ویلای مدرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی ویلای مدرن و ارائه رندرهای سه بعدی از نما و داخل ویلا
 • ارائه نمونه کارهای طراحی و ساخت ویلا بر اساس نیاز و سلیقه کارفرما
 • طراحی ویلا مدرن با قابلیت استفاده از فضا در بهینه ترین حالت زمین
 • استفاده از به روز ترین طرح ها و تکنولوژی های سازه ای در طراحی ویلای مدرن
 • اطلاع رسانی به کارفرمایان پیرامون تغییرات قانونی وضع شده، محدودیت ها و ممنوعیت ها
 • به کار بردن مصالح مرغوب و درجه یک و متناسب با طراحی ویلا مدرن

ویژگی های طراحی مدرن ویلا در ایران

طراحی ویلا باغ مدرن

در کشور ایران نیز، طراحان و معماران از شاخصه هایی که مختص به طراحی مدرن است، برای طراحی ویلا مدرن بهره می برند. از ویژگی های مهم ویلاهای مدرن، داشتن پنجره های بزرگ است تا بتوان از نور طبیعی بهره بیشتری برد. اما علاوه بر این در طراحی ویلای مدرن باید به جزئیات بیشتری توجه شود که در ادامه آن ها را آورده ایم:

 • ساده بودن طرح، کاربری و فرم ویلای مدرن
 • داشتن حداقل تزئینات و البته متناسب با سبک مدرن
 • برخورداری از فضاهای باز و پرنور
 • جزئیات ساده و خاص بدون استفاده از تزئینات اضافه
 • به کارگیری متریال های مناسب و همخوان با سبک مدرن

البته در طراحی ویلای مدرن به برخی نکات شامل استفاده از اسکلت فولادی، نمایش ساختار در بنا، عدم تقلید از سبک های گذشته و ابداع فرم های جدید نیز باید توجه شود. در طراحی مدرن مولفه های سادگی، زیبایی، پاکیزگی و عملکردگرایی از اصول اولیه و اصلی می باشد.

معماری مدرن در ایران

شروع سبک مدرن در ایران به زمان قاجار بازمی گردد اما با شروع سلسله پهلوی در ایران گسترش بیشتری یافته است. از مهم ترین آثار این دوره می توان به موزه معماری معاصر اشاره کرد که می توان تمامی ویژگی های بناهای مدرن شامل سادگی در طراحی فرم، دوری از تزئینات و تجملات، استفاده از اشکال هندسی ساده، همخوانی مکان با عملکرد سازه و تمرکز روی فضا را در آن مشاهده کرد.

دلایل پرطرفدار بودن طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلا مدرن به دلیل مزیت های بسیاری که به همراه دارد، در یک مدت زمان کوتاهی طرفداران بسیاری پیدا کرد. در طراحی مدرن هدف طراح این است که ساختمان به خودی خود و به تنهایی هم زیبا به نظر برسد. نمایی یکپارچه و به دور از ساختار های غیرضروری نتیجه نهایی طراحی ویلا مدرن است. در ادامه به دلایل پرطرفدار بودن سبک طراحی ویلا مدرن پرداخته ایم:

هزینه ساخت ویلا باغ مدرن

1.امکان خلق خلاقانه فضاهای ویلا

در طراحی ویلا مدرن، عناصر معماری به گونه متفاوت تری تعریف می شوند؛ برای درک بهتر این موضوع در نظر داشته باشید که در سبک کلاسیک، تقارن از ویژگی های اصلی طراحی به شمار می رود، در حالی که در سبک مدرن هدف رسیدن به تعادل و تناسب در عناصر به کار رفته است. بنابراین در طراحی ویلا مدرن ، طراح می تواند بدون دغدغه برای حفظ فرم، بر روی عملکرد فضا با بهترین تناسبات ممکن تمرکز نماید. بنابراین در طراحی مدرن، طراح می تواند با استفاده از خلاقیت و ذوق هنری خود، فضاهای خلاقانه ای را به تناسب محیط و سبک مدرن ایجاد کند.

2. امکان نورگیری بهتر فضای داخلی در طراحی ویلا مدرن

در سبک مدرن به بهره‌گیری هر چه بیشتر از نور طبیعی خورشید توجه شده است، به طوری که در این سبک از پنجره های بزرگ و عریض استفاده می شود. البته این موضوع به این معنی نیست که طراح هر چقدر که بخواهد در طراحی خانه پنجره قرار بدهد؛ در واقع باید با استفاده از مباحث انرژی و به صورت متعادل در طراحی ویلا مدرن از پنجره استفاده کند. دلیل این موضوع این است که همان اندازه که پنجره های بزرگ به داشتن روشنایی کمک می کنند، ممکن است باعث افزایش دریافت انرژی گرمایی خورشید نیز بشوند.

3.امکان گسترش ساختمان در آینده

در طراحی هر ساختمانی باید به توسعه آن نیز توجه شود؛ چراکه به مرور زمان و با افزایش جمعیت خانواده ها، ممکن است نیاز به توسعه ساختمان وجود داشته باشد.

از مزیت های طراحی ویلا مدرن این است که مالکان به راحتی می توانند با کم‌ترین اثر بر روی فرم ویلای کنونی، آن را گسترش بدهند. سبک مدرن به رعایت تقارن متکی نیست و همین موضوع سبب می شود تا امکان گسترش بنا در هر کدام از جنبه های اصلی وجود داشته باشد و نمای ظاهری را دچار مشکل نکند.

طراحی ویلا مدرن و کلاسیک

4.ویلای مدرن، دوست دار و حافظ محیط زیست

از اصول طراحی ویلا مدرن ، توجه زیاد به مصرف انرژی در داخل ساختمان و بهره وری محیطی است. بنابراین نوع مصالح ساختمان های مدرن، صرفا به دلیل سلیقه نیست و هدفمند انتخاب می شوند. کاهش مصرف انرژی به دلیل برخورداری از روشنایی طبیعی، ایجاد صحیح جریان هوا، صرفه جویی در مصرف آب و … سبب می شود که ویلا مدرن به عنوان دوست دار محیط زیست شناخته شود.

5.صداقت در طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن به گونه ای است که درک بصری آن بسیار آسان است و سادگی آن ها سبب می شود که فهم آن برای هر بیننده ای امکان‌پذیر باشد. در این طراحی ردی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات دیده نمی شود. در واقع در این طراحی، نما پشت تزئیتات مخفی نمی شود و به همین دلیل یک صداقتی دارد که آن را تبدیل به خانه ای قابل اعتماد می کند.

طراحی و ساخت انواع ویلا مدرن

6.آرامش بخش و تسکین دهنده

ویلا به سبک مدرن به دلیل اینکه هیچ گونه عناصر پیچیده ای ندارد، دعوت کننده به آرامش است و به نوعی تسکین دهنده می باشد؛ چراکه ذهن انسان قادر است آن را به راحتی درک کند و به همین دلیل اضطرابی ناشی از عدم شناخت ایجاد نخواهد شد.

7.پتانسیل اقتصادی بودن ویلا مدرن

با طراحی صحیح ویلا و به کمک تکنیک های به روز می توان گفت هزینه ساخت این سبک ویلا به مراتب کم‌تر از دیگر ویلاها می باشد. دوری از تزئینات و داشتن هندسه خالص در کاهش هزینه های ساخت ویلا مؤثر است. از سویی دیگر این ویلاها نیازمند هزینه های تعمیر و نگهداری کم تری هستند و چیدمان آن ها نیز محدود تر است و به آسانی انجام می شود.

استخر شیروانی در بام ساز

طراحی ویلا مدرن با بام ساز

ویلا ها از مهم ترین مکان ها برای برگزاری دورهمی های دوستانه و خانوادگی است و هدف اصلی از طراحی و ساخت آن ها، رسیدن به آرامش و لذت بردن از مناظر است. رعایت اصول و استانداردهای لازم در طراحی ویلای مدرن می تواند این هدف را تخقق ببخشد.

طراحی ویلا مدرن از اصلی ترین خدمات گروه مهندسی بام ساز است. در صورتی که مایل هستید طراحی ویلای مدرن خود را مطابق با دانش روز و با توجه به اصول زیبایی شناختی و استاندارد های کیفی طراحی کنید، می توانید با مهندسان و کارشناسان بام ساز در ارتباط باشید و پس از دریافت مشاوره تخصصی، تصمیم نهایی خود را بگیرید. برای مشاهده نمونه ویلاهای مدرن اجرا شده بر روی لینک طراحی مدرن ویلا کلیک بفرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا