ساخت استخر سرپوشیده در ویلای شمال

طراحی استخر سرپوشیده ویلایی برای ایجاد یک فضای سرگرم‌کننده در فضای داخلی خانه و ویلا انجام می شود. استخرهای روباز برای ورزش کردن، شنا و … در فصول گرم سال مناسب هستند و زمانی که هوا سرد می شود، کاربرد زیادی ندارند؛ به همین دلیل افرادی که مایل هستند همواره از شنا کردن در استخر ویلای خود لذت ببرند، می توانند از ایده های طراحی استخر سرپوشیده ویلایی استفاده کنند.

برای داشتن استخر سرپوشیده ویلایی که مجهز و با کیفیت احداث شده باشد، نیاز است که به تمامی جزئیات دقت شود تا استخر به بهترین شکل مورد نظر اجرا گردد؛ در واقع اجرای استخر در فضای داخلی خانه نیازمند تمهیدات زیادی می باشد. در این مقاله از سایت بام ساز قصد داریم اطلاعات تکمیلی پیرامون نحوه طراحی و اجرای استخر سرپوشیده ویلایی را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

استخرهای بسته

استخر سرپوشیده ویلایی

به دلیل اینکه استخرهای سرپوشیده ویلایی برای تمام فصول سال مناسب هستند، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای یک استخر روباز در محوطه ویلا و حیاط، یک استخر در فضای داخلی خانه داشته باشند.

طراحی استخر سرپوشیده ویلایی بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که باید با بهره‌گیری از جزئیات به کار رفته در طراحی خانه، با دیگر فضاهای داخلی همخوانی داشته باشد. طراحی استخرهای سرپوشیده نه به عنوان بخشی از تزئینات منزل بلکه به عنوان یک عنصر اساسی در برنامه طراحی معماران قرار دارد. شما می توانید با داشتن یک استخر سر پوشیده ویلایی، لحظات شادی را در کنار خانواده و دوستان خود در تمامی روزهای سال، رقم بزنید.

استخر شیروانی در بام ساز

اگر تصمیم خود را برای داشتن یک استخر سرپوشیده قطعی کرده اید، توصیه می شود محل قرار گیری آن را در طبقه همکف و یا زیرزمین انتخاب کنید. ساخت استخر در طبقات فوقانی توصیه نمی شود و می تواند آسیب های جدی را به ساختمان وارد کند. در نهایت فضایی که دارای ارتباطات الکترونیکی و تهویه مناسب باشد، برای قرار گیری استخر سر پوشیده ویلایی مناسب است.

استخرها همانگونه که می توانند در تبدیل خانه به یک فضای جذاب تاثیر گذار باشند، همان اندازه نیز می توانند خطرناک و حساس باشند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که در ساخت و اجرای استخرهای سرپوشیده از افراد متخصص کمک بگیرید و با انتخاب متریال باکیفیت، تجربه داشتن یک استخر سرپوشیده ویلایی باکیفیت و جذاب را برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

اجرای سقف با ورق گالوانیزه

هدف شما از طراحی استخر سرپوشیده ویلایی چیست؟

در ابتدا بسیار مهم است که شما هدف خود را از طراحی استخر سرپوشیده ویلایی مشخص کنید. اگر بر روی این موضوع فکر کنید و هدف خود را از ساخت استخر سر پوشیده در داخل خانه خود مشخص کنید، می توانید در نهایت نتیجه مطلوب را نیز دریافت نمایید.

آیا هدف شما از استخر سرپوشیده ایجاد فضایی برای استفاده معمول یک خانواده چند نفره است و یا قصد شما از طراحی استخر این است که به طور منظم تمرینات شنا داشته باشید. قرار گرفتن در یکی از این دو دسته سبب می شود که بتوانید سبک طراحی، نوع متریال مورد نیاز و در نهایت هزینه اجرای استخر سرپوشیده ویلایی را تخمین بزنید. اغلب افراد به یکی از سه دلیل زیر تمایل دارند در خانه خود یک استخر سرپوشیده داشته باشند:

استخر سرپوشیده ویلایی

1.ورزش کردن در استخرهای سرپوشیده ویلایی

بسیاری از افراد تمایل دارند با داشتن یک استخر سرپوشیده در داخل خانه، به ورزش هایی همچون ایروبیک و شنا بپردازند. استخرهایی که برای ورزش کردن طراحی می شوند، به شکل مربع و یا مستطیل خواهند بود تا فضای مناسبی را برای ورزش کردن و مانور دادن افراد در آب را فراهم کنند.

برخی دیگر تمایل دارند استخر آن ها دو منظوره در جهت انجام ورزش شنا و استراحت کردن طراحی گردد که در چنین حالتی نیز می توان استخر را به گونه ای طراحی کرد که بخش اعظم آن مناسب برای شنا و بخش دیگری برای استراحت و گذراندن وقت در کنار آب طراحی شده باشد.

مجری سقف های شیبدار

2.سرگرم شدن

استخر سرپوشیده ویلایی را می توان با هدف ایجاد محلی برای گذراندن وقت با دوستان و خانواده نیز طراحی کرد. دراین سبک از استخرها می توان مهمانی و جشن های مختلف را برگزار کرد که استخر نیز می تواند سرگرمی مناسبی برای کودکان و بزرگسالان باشد.

برای چنین هدفی توجه به عمق استخرها بسیار مهم است و باید به گونه ای طراحی شود که برای تمامی افراد با سنین مختلف مناسب باشد. در واقع باید مناطق کم عمق از بستر اصلی استخر جدا شود و یا منطق کم عمق را به کمک بستر شیب دار به استخر اضافه کرد.

3.آرامش گرفتن در استخرهای سرپوشیده ویلایی

بسیاری نیز با هدف احداث محلی برای آرامش و استراحت به دنبال داشتن استخر سرپوشیده ویلایی می باشند. گذراندن چندین ساعت در استخر می تواند خستگی یک روز طولانی را از بدن خارج کند. در چنین مواردی دست طراح برای طراحی باز است چراکه می توان آن ها را در اشکال مختلف و متناسب با سلیقه کارفرما طراحی کرد.

در این سبک از طراحی استخر سرپوشیده ویلایی می توان برای داشتن سونا و جکوزی نیز برنامه ریزی کرد. توصیه بام ساز این است که برای طراحی و کارایی بهتر، در کنار استخر آلاچیق و یا صندلی هایی برای داشتن فضایی آرامش بخش تر نیز در نظر گرفته شود.

انتخاب نوع استخر سرپوشیده

طراحی استخر سرپوشیده

استخر سرپوشیده ویلایی را می توان در انواع مختلف طراحی کرد که وابسته به سلیقه و بودجه کارفرما باشد. انواع استخر سرپوشیده با توجه به نوع خروجی آب شامل سه دسته به شرح موارد زیر است:

  • استخر اسکیمر (Pool skimmer): این استخر ها دارای دریجه هایی به نام اسکیمر هستند که تا حداکثر 150 میلی‌متر بالاتر از سطح آب قرار می گیرند. آب استخر به کمک اسکیمرها فیلتر و تمیز می شود.
  • استخرهای لول دِک (Deck Level Pools): در این سبک از استخرهای خانگی، سطح آب و لبه استخر در یک تراز قرار دارند. آب از طریق لبه استخر به کانال
  • انتقال در اطراف محیط استخر منتقل می گردد و در یک مخزن تعادل جمع می شود. آب جمع‌آوری شده پس از تصفیه مجدد به استخر برمی گردد.
  • استخرهای اج اینفینیتی (Infinity Edge Pools): این استخرها دارای لبه بی نهایت هستند که بیشتر افراد به دلیل داشتن جلوه بصری به سراع آن می روند.

مجری سقف های شیروانی

نکات مهم در طراحی استخر سرپوشیده ویلایی

در طراحی استخرهای سرپوشیده چندین موضوع حائز اهمیت است که باید حتما به آن ها توجه شود:

  • هدف : همانطور که گفته شد ابتدا هدف خود را که بر اساس آن تصمیم به احداث استخر سرپوشیده ویلایی گرفته اید را مشخص کنید. آیا قصد شما ورزش حرفه ای در استخر می باشد و یا صرفا برای تفریح و سرگرمی به فکر ایجاد یک استخر هستید.
  • شکل استخر : شکل استخر متناسب با هدف، متراژ فضای در نظر گرفته شده برای اینکار، میزان بودجه، سلیقه کارفرما و … طراحی می شود.
  • ایمنی : استخرهای سرپوشیده ویلایی، می توانند خطرناک‌ترین و حساس ترین منطقه در خانه باشند. بنابراین برای اینکه ایمنی لازم مهیا شود، باید از متریال های باکیفیت برای اجرای استخر استفاده گردد. حتی متریال به کار رفته در اطراف استخر نیز برای رعایت نکات ایمنی لازم است از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

مراحل اجرای سقف شیروانی فلزی

جزئیات طراحی استخر سرپوشیده ویلایی

پس از اینکه نوع استخر خود را انتخاب کردید، حالا باید برای شکل و جزئیات آن تصمیم گیری کنید. شما می توانید متناسب با سبکی از استخر سرپوشیده که انتخاب کرده اید، جزئیات مختلفی را به آن اضافه کنید.

1.نور پردازی و روشنایی ال ای دی (LED)

یک نورپردازی سرتاسری و یا حتی موضعی که بر روی قسمت های خاصی از استخر تمرکز داشته باشد، می تواند زیبایی استخر را دو چندان کند. برای نورپردازی استخر شما می توانید از چراغ های رنگی ثابت یا طیف های رنگی که به صورت اتوماتیک تغییر می کنند، استفاده کنید.

بر اساس تجربه کارشناسان بام ساز در زمینه اجرای استخر سرپوشیده ویلایی، ترکیبی از نورپردازی زیرآب و نصب چراغ ها در کناره های استخر نیز می تواند ضمن فراهم کردن روشنایی کافی، فضای چشمگیری را ایجاد کند.

2.انتخاب نوع کاشی استخرهای سرپوشیده ویلایی

امروزه با توجه به استقبال مردم از استخرهای سرپوشیده داخل خانه، انواع سبک کاشی با طرح های مختلف متناسب برای استخر در بازار وجود دارد. بنابراین می توانید متناسب با سبکی که در مد نظر شماست، کاشی برای کار شدن در داخل استخر، دیواره ها و فضای بیرونی آن را انتخاب کنید.

نگهداری استخر سرپوشیده

3.روکش استخر

بیشترین گرما از طریق سطح آب استخر از دست می رود. به منظور کاهش تبخیر از سطح آب و جلوگیری از اتلاف حرارت از روکش استخر استفاده می شود که به نوبه خود می تواند در صرفه جویی از گرما نقش موثری داشته باشد. در حال حاضر از دو نوع روکش اصلی در طراحی استخرهای سرپوشیده استفاده می شود که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

پوشش‌ های روکش ‌دار: این روکش ها در سطح آب شناور هستند. یک غلتک برقی در انتهای استخر این پوشش های سبک و انعطاف‌پذیر را بر روی سطح آب قرار می دهد.
پوشش‌های ایمنی : این نوع از روکش های استخر به منظور جلوگیری از افتادن کودکان در آب طراحی می شوند. پوشش های ایمنی قابلیت تحمل وزن کودکان را دارند و از غرق شدن آن ها در آب جلوگیری می کنند.

طراح و نصاب سقف ویلا

4.اتصالات استخرهای سرپوشیده ویلایی

استخرهای سرپوشیده باید مجهز به اتصالات فولادی ضد زنگ و مقاوم در برابر اسید باشند. انواع اتصالات شامل شیرها، لوله ها، دستگیره ها و … را می توان متناسب با بوجه انتخاب نمود.

5.ویژگی ‌های آب

جت های آب در لبه استخرها نصب می شوند و آب را به مناطق مرکزی استخر می پاشند. این جت ها نیروی آب برای شنا کردن در مقابل جز و مد را ایجاد می کنند و تجربه یک شنای یه یاد ماندنی را فراهم می آورند.

6.سیستم‌ های حرارتی و تهویه

سطح دما و رطوبت در استخر سرپوشیده ویلایی باید در سطح نرمالی قرار داشته باشد. از موضوعات مهم در طراحی استخرهای سرپوشیده توجه به سیستم گرمایش و تهویه است.

مدل استخر سرپوشیده

7.سیستم ‌های تصفیه استخر

کیفیت آب استخر از دیگر نکات مهم در طراحی استخر سرپوشیده ویلایی است؛ برای اطمینان از کیفیت آب معمولا از سیستم های مجهز به انواع پمپ آب و تمیزکننده های خودکار استفاده می شود.

8.امکانات رفاهی استخر سرپوشیده

پس از طراحی استخر می توان امکانات رفاهی دیگر شامل سونا، استخرهای آب گرم، جکوزی و … را نیز به آن اضافه کرد.

9.عایق استخر به منظور جلوگیری از رطوبت

رطوبت در استخر می تواند منجر به بروز مشکلات بهداشتی همچون رشد کپک و قارچ و یا مشکلات مربوط به ساخت و ساز شود. به کمک عایق بندی استخر می توان مشکلات مربوط به رطوبت و نشت آب را برطرف کرد.

استخرهای شیروانی در بام ساز

سخن آخر

با طراحی یک استخر سرپوشیده ویلایی می توانید گام موثری را در جهت داشتن یک فضای خصوصی لذت بخش در داخل خانه خود بردارید. طراحی این استخر ها هزینه بر هستند و لازم است به منظور اجرای درست و باکیفیت آن، از یک تیم متخصص کمک بگیرید. مهندسان بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان پیرامون طراحی استخرهای سرپوشیده ویلایی می باشند.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا