مقالات تخصصی

استخر ویلایی کوچک

انواع استخرهای ویلایی کوچک

استخر ویلایی کوچک در حیاط خلوت خانه های ویلایی، می تواند به محیطی دلچسب در فصل های بهار و تابستان برای شما و خانواده تان تبدیل شود. در صورتی که یک خانه ویلایی خریداری کرده اید که حیاط کوچکی دارد و همینطور فضای مناسبی برای گل کاری و باغچه در اختیار شما قرار نمی دهد، استخر ویلایی کوچک می تواند گزینه مناسبی برای زیبایی خانه‌تان باشد.

انواع استخرهای ویلایی کوچک

این استخرها ضمن اینکه به دلیل کوچک بودن برای پیاده‌سازی در حیاط خلوت بسیار مناسب می باشند، به دلیل قابلیت شخصی سازی، محیط صمیمی را برای گذراندن اوقات در کنار خانواده نیز ایجاد می کنند. از سویی دیگر نیاز نیست برای داشتن استخر هزینه های زیادی را پرداخت کنید و استخرهای کوچک از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

برای پیاده‌سازی استخرهای کوچک ویلایی ایده های بسیاری وجود دارد؛ به طوری که می توانید اطراف آن را با گل و گیاه های مورد علاقه تان متناسب با شرایط آب و هوای محل زندگی تان تزئین کنید و آن را به محیطیی آرامش بخش برای خود تبدیل نمایید. اینگونه ضمن اینکه شما دارای یک استخر در حیاط خلوتتان هستید، به زیبایی ساختمان خود نیز اضافه کرده اید. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید تا با چند ایده برای داشتن استخر ویلایی کوچک آشنا شویم.

 

استخرهای شیروانی در بام ساز

استخر ویلایی کوچک

 

استخرهای ویلایی کوچک

طراحی و اجرای استخر در محوطه خانه های ویلایی، ضمن اینکه فضا را زیباتر می کند، سبب می شود حیاط خانه به محیطی دلچسب و آرامش بخش برای افراد خانواده تبدیل گردد. استخرها متناسب با متراژ حیاط کارفرما و همینطور سلیقه او، در ابعاد و اشکال مختلفی قابل پیاده‌سازی هستند. حتی گاهی می توان استخرها را در ابعاد بسیار کوچک و در اشکال غیرمتعارف و متناسب با سلیقه کارفرما نیز طراحی کرد؛ به طوری که مختص او و خانواده اش باشد.

بنابراین اگر تصمیم گرفته اید در حیاط خانه خود، یک استخر ویلایی کوچک داشته باشید؛ لازم است در قدم اول با یک طراح مشورت کنید. بد نیست بدانید طراحی استخرهای ویلایی در ابعاد کوچک چالش برانگیز تر از استخرها با ابعاد بزرگ هستند و دلیل این موضوع این است که اصول طراحی در استخر کوچک از اهمیت بالاتری برخوردار است تا بتوان استخری را طراحی کرد که ضمن داشتن فرم و عملکرد خود، از نظر بصری نیز زیبا به نظر برسد.

 

طراحی و اجرای سقف شیبدار

همینطور در طراحی استخر کوچک موارد فنی شامل محدودیت های مرزی، نرده های استخر، حریم خصوصی و … نیز بسیار حائز اهمیت است که طراح پروژه و کارفرما نباید از آن ها غافل شوند تا در نهایت به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. در ادامه به توصیه هایی از تیم بام ساز برای داشتن یک استخر ویلایی کوچک و زیبا اشاره کرده ایم:

1.طراحی سادگی وعدم به کارگیری جزئیات زیاد

امروزه بیشتر مردم برای طراحی خانه های ویلایی، سبک مدرن را می پسندند. خانه هایی که دارای طراحی مدرن می باشند، دارای خطوط صاف و مستقیم هستند و از ویژگی عناصر به کاررفته در آن، نداشتن جزئیات بسیار زیاد است. به همین دلیل سبک مدرن برای بسیاری از افراد یادآور سادگی است.

بنابراین بسیار اهمیت دارد که یک طراح، در طراحی استخر کوچک به سبک خانه نیز توجه داشته باشد و فضای بیرونی را مطابق با سبک خانه به صورت ساده طراحی نماید. البته وجود جزئیات زیاد در استخر ویلایی کوچک نیز می تواند از زیبایی این استخرهای اجرا شده در ابعاد کوچک بکاهد. بنابراین بهتر است از جزئیات کم تری در طراحی استخر کوچک استفاده گردد.

2.طراحی در قالب فرم های منحنی

طراحی در قالب فرم های منحنی

برخی از افراد با خطوط صاف در طراحی رابطه خوبی برقرار نمی کنند و تمایل دارند طراحی استخر آن ها کمی از فرم های مستطیلی و مربعی خارج شود و همانند یک منحنی پیچ و تاپ داشته باشد. از ایده های طراحی استخر ویلایی کوچک طراحی آن ها به فرم دایره، نیم دایره و حتی منحنی های غیرمتعارف است.

این سبک از طراحی استخر کوچک سبب می شود که استخر ضمن داشتن زیبایی بصری، فضای کم تری از حیاط خانه را نیز اشغال کند.

3.موقعیت مناسب قرارگیری

از دیگر مواردی که در طراحی استخر کوچک بسیار اهمیت دارد، این است که طراح موقعیت مناسبی را برای اجرای طرح خود انتخاب کند. هر چه موقعیت در نظر گرفته شده برای استخر ویلایی کوچک مناسب تر باشد، هم فضا جذاب تر دیده می شود و هم عملکرد استخر و فضای اطراف آن بهبود پیدا می کند.

همینطور لازم است موقعیتی از حیاط برای اجرای استخر در نظر گرفته شود که هم از خارج خانه و هم از داخل منزل نمای زیبایی داشته باشد؛ به عبارت کلی تر استخر از تمامی زوایا از طراحی و ظاهر گیرایی برخوردار باشد.

 

مراحل اجرای سقف شیبدار

4.توجه به نورپردازی

فراموش نکنید که استخر ویلایی کوچک با نورپردازی زیباتر می شود. در واقع لازم است طراح در قسمت هایی از استخر از نورپردازی استفاده کند که برخی منطقه ها برجسته‌تر دیده شوند.

انواع مدل های استخر ویلایی کوچک

انواع مدل های استخر ویلایی کوچک

اگر فضای محدودی در خانه ویلایی تان دارید و می خواهید کمی فضای بیرونی و محوطه آن را زیباتر کنید، می توانید به سراغ استخر ویلایی کوچک بروید که برای خانه های ویلایی انتخاب هوشمندانه ای است.

از مزیت های طراحی و ساخت استخر ویلایی کوچک این است که می توانید آن را در مدل های مختلف و متناسب با سلیقه خودتان هر چند برای فضای کم و محدود، شخصی سازی کنید. همینطور این سبک از استخرها قابل پیاده‌سازی در اشکال نامنظم در محوطه مقابل تراس، محوطه حیاط جلویی سالن نشیمن و … هستند؛ ضمن اینکه اقتصادی می باشند.

خدمات اجرای سقف شیبدار

از سویی دیگر تمیز کردن و نگهداری استخر ویلایی کوچک آسان است و زودتر نیز گرم می شود؛ همینطور می توان با هزینه کم و صرفه جویی در مصرف آب، لذت داشتن استخر در حایط خانه را تجربه کرد. از انواع طرح های قابل پیاده‌سازی برای استخر کوچک در ویلاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.ساخت استخر ویلایی کوچک مسطح بدون لبه‌های بیرونی

می توان برای ساخت استخر ویلایی کوچک از طراحی استفاده کرد که استخر بدون لبه های بیرونی باشد. این طراحی جلوه زیبایی به حیاط ویلا می دهد و حتی می توان با ردیفی از گیاهان نیز اطراف این استخرها را زیباتر کرد.

2.ساخت استخر ویلایی کوچک به صورت دو قسمتی

ساخت استخر ویلایی کوچک به صورت دو قسمتی

از دیگر انواع استخر ویلایی کوچک، طراحی آن ها به صورت دو قسمتی و یا پلکانی است. در واقع نمای این سبک از استخرهای کوچک، به صورت دو پله وسیع و عریض می باشد.

اندازه گیری دقیق در اجرای این سبک از استخر کوچک بسیار اهمیت دارد که متناسب با فضای موجود در حیاط باشد. کاشی کاری این استخر با کاش های آبی روشن می تواند زیبایی حانه های ویلایی را دو چندان کند.

3.طراحی استخر ویلایی کوچک با آب نما

از دیگر طراحی های استخر ویلایی کوچک در خانه های ویلایی، طراحی استخر همراه با آبنما می باشد. آب نما در کنار استخر طرفداران بسیاری دارد که در استخرهای کوچک نیز قابل پیاده‌سازی است اما بهتر است که در چنین حالتی استخر دیواره هایی بالاتر از سطح زمین داشته باشند.

در استخر کوچک که همراه با نور پردازی و آب نما می باشد، صدایی مشابه با صدای آبشار می تواند حس تازگی و سرزندگی را القا کند و سبب می شود که احساس نزدیک تری به احساس طبیعت داشته باشید. در این سبک از استخرها می توان از دیواره های سنگی در اطراف استخر استفاده کرد و یا اطراف آن را با کفپوش های چوبی پوشش دارد. همینطور می توان متناسب با سلیقه کارفرما از دیوار های شیشه ای نیز به دور استخر استفاده نمود.

 

نحوه‌ی اجرای سقف شیب دار

4.طراحی استخر ویلایی کوچک با ترکیبی از چند فرم

معمولا هدف اصلی در طراحی استخر کوچک برای ویلاها این است که ضمن استفاده از فضای محدود، جذابیت بصری نیز ایجاد گردد. به همین دلیل بسیاری از طراحان سعی می کنند در طراحی این استخرهای کوچک از ترکیب چند فرم نیز استفاده کنند.

به عنوان مثال می توان از چندین ساختار مستطیلی داخل هم استفاده کرد، به گونه ای که از نظر ابعادی با یکدیگر متفاوت باشند اما در کنار هم معنا و مفهوم پیدا کنند. این سبک نیز به دلیل سادگی و داشتن خطوط صاف یادآور سبک مدرن نیز می باشد.

مراحل اجرایی سقف شیبدار

5. قرار دادن میز و یا تخته سنگ در وسط استخر ویلایی کوچک

از دیگر ایده هایی که می توان برای طراحی استخر کوچک استفاده کرد، قرار دادن یک تخته سنگ و یا میز کوچک در وسط استخراست که می تواند در ایجاد زیبایی و نمای نهایی استخر تاثیر بسیاری داشته باشد. می توان از این میز برای قرار دادن نوشیدنی ها و خوراکی ها نیز استفاده کرد. یا می توان از این تخته سنگ ها در اطراف استخر استفاده نمود تا از آن ها برای نشتستن کنار استخر در حالی که پاها در داخل آب است، استفاده کرد.

6.استخرهای کوچک با شکل های منحنی

.استخرهای کوچک با شکل های منحنی

از دیگر ایده های استخر ویلایی کوچک، ساخت آن ها به شکل منحنی، دایره، نیم دایره، بیضی و دیگر منحنی های غیرمتعارف است. در صورتی که طراحی این سبک استخرها به خوبی انجام شود در کنار انبوهی از گیاهان می تواند منظره ای حیرت‌آور را ایجاد کند.

7. استخر ویلایی کوچک با انواع مصالح چوبی

از دیگر ایده های طراحی استخر ویلایی کوچک، استفاده از انواع مصالح چوبی در نمای استخر است که می تواند آن را زیبا و مدرن جلوه بدهد.

8.استخرهای جعبه ای

استخرهای جعبه ای از دیگر طراحی استخر ویلایی کوچک هستند که ظاهری خاص و متفاوت دارند. این استخرها همانند یک جکوزی عمل می کنند و از قابلیت پیاده‌سازی متناسب با ابعاد مختلف برخوردار هستند.

 

استخر شیروانی در بام ساز

سخن پایانی

از مهم ترین بخش های ویلاهای لوکس، استخر ها می باشند. ابعاد و اجرای استخر کاملا وابسته به ابعاد و متراژ در نظر گرفته شده برای اینکار است. اما برای ویلاهایی که دارای متراژ کمی هستند نیز امکان اجرای استخرهای زیبا با ظاهری جذاب و تاثیر گذار در نمای ساختمان وجود دارد. شما عزیزان می توانید برای ساخت استخر ویلایی کوچک از کارشناسان بام ساز مشاوره و راهنمایی دریافت کنید تا بتوانید تصمیم گیری درستی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *