نصاب آردواز

بهترین نصاب آردواز و خصوصیات یک نصاب خوب

نصاب آردواز شخصی است که با نهایت دقت و مهارت اجرای سقف شیبدار با پوشش آردواز را بر عهده می گیرد. دقت نمایید که نصابان آردواز باید از تخصص و مهارت کافی برخوردار باشند؛ زیرا در صورت عدم رعایت استانداردها، فاصله گذاری ها و نکات مهم آردواز کارایی لازم را نخواهد داشت؛ و خسارات زیادی به بار خواهد آمد.

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در هنگام نصب، نصاب آردواز به آن توجه نماید؛ کف سازی و زیر سازی مستحکم می باشد. کف سازی و زیر سازی از مواد مستحکم باعث افزایش طول عمر سقف های شیب دار می‌شود؛ در صورتی که زیرسازی به خوبی صورت نگیرد قطعات آردواز نمی‌توانند کارایی لازم را داشته باشند.

با توجه به اهمیت نصب صحیح قطعات آردواز، استفاده از نصاب آردواز با تجربه و متبحر اهمیت پیدا می‌کند؛ به همین سبب به شما پیشنهاد می شود قبل از اجرای سقف شیبدار در خصوص نصابان آردواز تحقیقات لازم را به عمل آورید.

مراحل اجرای نصب آردواز

نصب آردواز شامل مراحلی می باشد که این مراحل باید پشت سر هم انجام شود. هر مرحله از نصب دارای اهمیت ویژه‌ای می باشد؛ باید طبق دستورالعمل های خاصی یک به یک مراحل توسط نصاب آردواز انجام شود.

در مرحله اول شما باید مصالح آردواز را از مراکز فروش معتبر تهیه نمایید. بهتر است بدانید که آردواز نوعی سیمان آزبست دار می باشد که شیت های آن با ضخامت ۳ میلیمتر تولید می شود. برای نصب در قسمت‌های لمبه ساختمان آردواز به صورت طره هلالی و دال بر تولید می گردد.

برای خرید آردواز باید اطلاعات کافی در خصوص انواع آردواز به دست آورید. آردواز به صورت کلی در دو نوع سیمانی و فلزی تولید می شود. آردواز سیمانی ظاهری شبیه به بتن دارد. برای خرید آگاهانه آردواز بهتر است با مشاوران فروش و یا یک نصاب آردواز ماهر مشورت نمایید.

نصاب آردواز ماهر با توجه به محل نصب، سلیقه و بودجه شما، شرایط آب و هوایی منطقه و دیگر پارامترها به شما در خرید آگاهانه آردواز کمک می نماید.

بعد از خرید و تهیه مصالح آردواز باید به دنبال یک نصاب ماهر بگردید. می‌توانید با یک سرچ ساده در اینترنت و یا با مشورت با مراکز تولیدی و فروش یک نصاب ماهر پیدا کنید. مراکز فروش و تولید با نصابان ماهر در ارتباط بوده و آنها را به شما معرفی می نمایند.

زیرسازی و کف سازی در نصب آردواز

 • نصاب آردواز با استفاده از چوب های چهار تراش وارد شده از سوی روسیه و پروفیل های کشی فلزی اقدام به زیر سازی و کف سازی برای آردواز می‌نماید.
 • پروفیلهای کشی فلزی با فاصله ۸۰ سانتی متر از هم به صورت طولی نصب می‌شوند. در خلاف جهت این پروفیل ها چوبهای چهار تراش با فاصله ۳۷ سانتی متر از هم به صورت  عرضی نصب می گردند.
 • زیرسازی با استفاده از مصالح سبک و مقاوم به صورت شبکه ای صورت می‌گیرد. مصالح زیرسازی در جهت شیب سقف نصب می‌شوند؛ سپس صفحات آردواز با فاصله ۲ میلیمتر از هم به صورت عرضی نصب می گردند.
 • آردواز هایی که به صورت پولک ماهی مشاهده می‌شود با استفاده از میخ و گرانپول اجرا می گردند.

نصاب آردواز چگونه آب بندی را انجام می دهد؟

آب بندی یکی از مراحل بسیار مهم در نصب آردواز می باشد. در این مرحله فلاشینگ ها نصب و اجرا می‌شوند. می توان گفت که در این مرحله تمامی جدار و دودکش ها با استفاده از ملات مخصوص آببندی آردواز، آب بندی می شوند.

ملات مخصوص آردواز در برندهای مختلف تولید شده و عرضه می گردد. این ملات ها دو جزئی بوده و بر پایه پلیمرهای امولسیونی تولید می شوند. پودر های معدنی و سیمان جزئی از این ملات ها می باشند.

 • ملات مخصوص آب بندی آردواز قابلیت رنگ پذیری داشته و چسبندگی خوبی بر روی سطح آردواز دارد.
 • برای اینکه ملات گیرش سریع پیدا کند؛ به آن رزین اضافه می نمایند.
 • نصاب آردواز ممکن است بعد از آب بندی جدار و روکش ها آردواز را عایق بندی نماید. در ادامه مطلب به عایق بندی سطح آردواز نیز پرداخته می‌شود.

عایق بندی سطح آردواز چگونه صورت می گیرد؟

از عایق های حرارتی، عایق های رطوبتی- حرارتی و غیره برای مقاوم‌سازی آردواز در برابر عوامل جوی، اشعه های خورشید، تغییرات دمایی، خش خوردگی و پوسیدگی استفاده می نمایند.

 • عایق های رطوبتی مورد استفاده از پلیمرهای پایه آب ساخته شده اند و به صورت سرد بر روی اعمال می شوند.
 • عایق های رطوبتی مقاوم به آب و رطوبت بوده و آردواز را ضد آب می نمایند.
 • عایق هایی که بر روی سقف های شیب دار نصب می شود؛ از مواد غیر سمی تولید شده و غیر آتش زا می باشند.
 • این عایق ها ضد ترک بوده، پوسته پوسته نمی‌شوند و کشسانی بسیار بالایی دارند. سازگاری با محیط زیست یکی از ویژگی‌های مهم عایق های مورد استفاده در پوشش آردواز می باشد.

شاسی کشی سقفهای شیبدار

شاسی کشی یا سربندی که با استفاده از مواد چوبی و فلزی صورت می گیرد یک شبکه یکپارچه برای زیر سازی چوب می باشد.

نکات مهم در هنگام نصب آردواز

 • نصاب آردواز باید به خوبی ایمنی کار را رعایت نماید.
 • نصب باید با دقت و طبق استانداردهای معین صورت بگیرد.
 • رعایت شیب صحیح یکی از موارد مهم در هنگام نصب آردواز است.
 • اگر در ارتفاع بیشتر از ۳ متر کار می کنید باید مجهز به طناب نجات و کمربند حفاظتی باشید.
 • پس از اتمام هر مرحله از اجرا یک بازرسی انجام دهید و از صحیح بودن کار مطمئن شوید.

آردواز دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

 • بهتر است که در آخر مطلب، به صورت مختصر با آردواز  و اهمیت نصب آن به عنوان پوشش سقف های شیروانی صحبت شود.
 • به شرط اینکه پس از نصب از عایقهای رطوبتی- حرارتی بر روی آردواز استفاده شود؛ آردواز در تمامی شرایط آب و هوایی قابلیت نصب دارد.
 • آردواز از سقف و نمای ساختمانها در برابر عوامل جوی به خوبی محافظت می نماید؛ در نتیجه می توان سالها شاهد یک نمای سالم و زیبا بود.
 • آردواز را می توان یک محافظ در برابر نفوذ آب، برف و باران های اسیدی دانست.
 • امکان نصب انواع عایق های صوتی، حرارتی و برودتی بر روی این پوشش وجود دارد.
 • آردواز در اصطلاح به معنای ریز دانه های سنگی بوده و در پروژه‌های بام سازی توسط شرکت های مهندسی به صورت گسترده استفاده می شود.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا