برکه مصنوعی ویلا

در هر زمانی از سال می توانید اقدام به ساخت یک برکه مصنوعی زیبا در حیاط خانه و ویلاها نمایید. اگر می خواهید لذت داشتن یک برکه در حیاط خانه خود را در بهار تجربه کنید، بهتر است ساخت برکه را در اواخر زمستان آغاز کنید. ساخت برکه مصنوعی ویلا در کنار گیاهان رنگارنگ و ماهی های قرمز می تواند احساس طبیعت را در حیاط خانه شما پررنگ تر کند چراکه این نوع برکه ها در سبک طبیعت گرایانه حس دلنشینی را با خود به همراه دارند و در باغ های ژاپنی به وفور دیده می شوند.

در نگاه اول ممکن است طراحی برکه مصنوعی ویلا ساده به نظر برسد، در حالی که اینطور نیست و برای اینکه نتیجه طبیعی به نظر برسد، لازم است برکه به شکلی نامنظم اما در حین حال طبیعی و زیبا طراحی شود تا با سبک طبیعت گرایانه همخوانی داشته باشد. برکه های مصنوعی ضمن زیبا کردن محوطه ویلای شما، تاثیر بسیاری در پاکسازی هوا نیز خواهند داشت. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید تا با نحوه ساخت برکه مصنوعی ویلا آشنا شویم.

استخرهای شیروانی در بام ساز

برکه مصنوعی ویلا

بر اساس تجربه ای که طی سال ها فعالیت در بام ساز به دست آورده ایم، بسیاری از افراد با هدف تجربه زندگی در طبیعت و البته در کنار امکانات رفاهی، اقدام به خرید باغ ویلا می کنند. تحقق این رویا زمانی امکان پذیر خواهد بود که در محوطه ویلا از المان های طبیعی همچون آبشار مصنوعی، گیاهان زینتی در کنار یک برکه مصنوعی برای ویلا استفاده شود.

ساخت برکه های مصنوعی به شکل منظم و غیر منظم انجام می شود که اشکال نامنظم به دلیل طبیعی بودن، طرفداران بیشتری دارند.
ساخت برکه های مصنوعی چندان سخت و پیچیده نیست و می توان در مدت زمان کوتاهی اقدام به ساخت یک برکه کوچک و زیبا نمود. پس از اجرای برکه مصنوعی می توان در کنار آن آبشار صخره ای و جویبار نیز طراحی نمود و با استفاده از گیاهان تزئینی مناسب با اقلیم منطقه، زیبایی برکه را دو چندان کرد.

لازم است اشاره کنیم که می توان در برکه مصنوعی ویلا از گیاهان آبزی نیز استفاده نمود که تاثیر بسیاری در تولید اکسیژن و افزایش رطوبت هوا دارند و می توانند هوای منطقه را به بهترین شکل ممکن خنک کنند. همینطور استفاده از گیاهانی همچون آلاله آبی و نیلوفر آبی که با برگ های خود سطح آب را می پوشانند و از گرم شدن آب جلوگیری می کنند برای برکه های مصنوعی مناسب هستند. در برخی مناطق به منظور افزایش زیبایی برکه مصنوعی از نخل و بید مجنون نیز استفاده می شود.

ساخت برکه مصنوعی

نحوه ساخت برکه مصنوعی ویلا چگونه است؟

برای ساخت برکه مصنوعی ابتدا باید وسایل مورد نیاز برای ساخت آن شامل تخته چوب، آستر استخر ترجیحا از جنس لاستیک بوتیل، انواع گیاهان برکه، تعدادی سنگ بزرگ، یک تراز دستی، شن و ماسه درشت دانه، بیل و آب را آماده نمود. در ادامه به مراحل ساخت برکه مصنوعی ویلا اشاره کرده ایم:

مرحله اول : حفاری برای ساخت برکه مصنوعی ویلا

برای اینکه بتوانید برای همزیستی حیوانات مختلف همچون قورباغه ها، سنجاقک ها و گیاهان شرایط مناسبی را ایجاد کنید، توصیه می شود که برکه مصنوعی را در منطقه ای گرم و آفتابی بسازید.

سعی کنید ابتدا طرح برکه را بر روی زمین مشخص کنید و سپس اقدام به حفاری نمایید. توصیه می شود حفاری برکه به صورت پله به پله انجام شود؛ به طوری که در هر پله از یک تخته چوب استفاده کنید و از تراز بودن سطح با استفاده از تراز دستی مطمئن گردید و به سراغ پله بعدی بروید. هدف از پله پله ساختن برکه مصنوعی این است که گیاهان و حیوانات برکه بتوانند در سطوح مختلف آب به زندگی خود ادامه بدهند. همینطور این پله ها برای زمانی که بخواهید پای خود را در داخل آب قرار دهید نیز مناسب می باشد.

روش ساخت برکه مصنوعی ویلا

مرحله دوم : قرار دادن لایه ای از ماسه در داخل برکه

پس از حفاری سعی کنید هر گونه سنگ تیزی را از پایین گودال خارج کنید. سپس یک لایه ماسه با ضخامت تقرییا 5 سانتی متر را در کف برکه پخش کنید تا تمامی سوراخ ها را پر کند. پس از این مجدد یک لایه ماسه دیگر بر روی لایه قبلی بریزید و سعی کنید آن ها را متراکم کنید.

مرحله سوم : پخش کردن آستر در برکه مصنوعی ویلا

طی این مرحله از ساخت برکه مصنوعی ویلا ، آستر را در تمامی سطوح گودال پخش کنید و به کمک حفاری در کناره های برکه، برای محکم کردن آستر، تکیه گاه ایجاد کنید.

آستر را به دقت در سوراخ قرار دهید و لبه آن را با استفاده از سنگ های بزرگی در جای خود محکم نمایید. می توانید طی این مرحله آستر اضافی را با قیچی جدا نمایید. لازم است از سوراخ نبودن آستر اطمینان حاصل کنید تا آب به درون بستر زیرین نشت نکند.

برکه مصنوعی در حیاط

مرحله چهارم : پر کردن ته حوض با ماسه

مجدد پس از آستر کشی برکه، ته برکه را با ماسه پر کنید تا ضمن ایجاد بستری مناسب، آستر نیز در جای خود سفت شود.

مرحله پنجم : پر کردن برکه با آب

حالا می توانید برکه خود را با آب پر کنید. در زمان پر کردن برکه می توانید چمن، خاک و یا سنگ ریزه ها را بر روی آستر و در معرض لبه های برکه قرار دهید. فراموش نکنید آستر بونیل در برابر نور خورشید تخریب می شود، بنابراین لازم است در هر قسمت آستر را با خاک و یا چمن بپوشانید.

مرحله ششم : انتخاب گیاهان مناسب

برکه محیط طبیعی است یا مصنوعی

در این مرحله از ساخت برکه مصنوعی ویلا ، می توانید متناسب با شرایط جغرافیایی منطقه، اقدام به انتخاب گیاهان مناسب برای برکه نمایید. پس از یک الی دو هفته از پر کردن آب برکه می توانید گیاهان را در داخل برکه قرار دهید.

مرحله هفتم : قرار دادن سنگ و گیاهان در اطراف برکه

سنگ ها و گیاهان را در اطراف برکه مصنوعی نیز قرار دهید تا زیستگاهی برای موجودات جدید برکه شود. البته لازم است اشاره کنیم که برای طراحی و اجرای برکه مصنوعی در ویلاها، روش های مختلفی وجود دارد که در متن مقاله فوق یکی از روش های رایج را توضیح دادیم.

روش ‌های بهبود شرایط برکه مصنوعی ویلا

برکه باغی

برای اینکه برکه راکد و پر از جلبک نشود، لازم است آب برکه را حرکت داده و هوادهی کنید. برای اینکار می توانید از روش های مختلف که برای بهبود برکه مصنوعی ویلا مناسب است، استفاده کنید.

آبنما : از مزیت های آب نما این است که آب به سمت برکه سرازیر می شود که ضمن داشتن جلوه بصری و صدای گوش نواز، منجر به حرکت آب داخل برکه نیز می شود.
حباب ساز : می توایند یک پمپ هوا حباب ساز را در گوشه ای از برکه مصنوعی قرار دهید تا ماهی ها و دیگر حیوانات آبزی به راحتی بتوانند در آب زندگی کنند.

حل مشکلات مربوط به ساخت برکه مصنوعی

در این قسمت برای از بین بردن مشکلات رایج برکه مصنوعی راهکارهایی ارائه داریم که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

جلبک ‌ها : می توان برای از بین بردن جلبک ها از مواد شیمیایی و یا اشعه ماورا بنفش استفاده کرد. همینطور با افزودن برخی گیاهان، کاه جو و یا فیلترهای بیومات نیز می توان لجن های سبز را از بین برد.
پشه‌ ها : برای برکه مصنوعی ویلا ماهی های لاروخوار همانند ماهی های قرمز را خریداری کنید تا بتوانید اینگونه پشه های مزاحم اطراف برکه را از بین ببرید.
برگ‌ ها : لازم است برگ های ریخته شده بر روی برکه را با استفاده از وسیله های مناسب برای اینکار از بین ببرید.
یخ زدگی : به منظور جلوگیری از یخ زدن آب برکه و همینطور حفظ تعادل مناسب اکسیژن و کربن دی اکسید، لازم است حتما در گوشه برکه از حباب ساز استفاده گردد.

ویژگی های برکه مصنوعی ویلا زیبا و کارآمد

برکه مصنوعی در حیاط ویلا

برای اینکه بتوانید یک برکه زیبا و کارآمد داشته باشید، لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید که در ادامه پیرامون هر کدام توضیحات مختصری را ارائه کرده ایم:

1.شکل و فرم برکه مصنوعی ویلا

می توان برکه ها را در اشکال و اندازه های مختلفی طراحی و اجرا کرد. توصیه کارشناسان بام ساز این است که برای طراحی برکه از اشکال نامنظم استفاده شود تا به شکل طبیعی خود نزدیک تر گردد. به همین دلیل برای حفظ ظاهر طبیعی برکه ها معمولا از اشکال دایره ای و یا به شکل کلیه استفاده می شود و بهتر است در آن تقارن رعایت نگردد. همینطور لازم است متناسب با کارایی برکه از مصالح و متریال مناسبی برای ساخت آن استفاده شود.

2.موقعیت و مکان برکه

از دیگر نکات مهم برای ساخت برکه مصنوعی ویلا ، توجه به موقعیت و مکان برکه است. سعی کنید برای اجرای برکه، مکانی را انتخاب کنید که با انعکاس آینه ای، جالبترین فضا را برای شما ترسیم نماید.

برکه ها به فضاهایی گفته می شود که آب در آن راکد است و صدایی از جریان آب به گوش نمی رسد. اگر برای برکه یک راه ورودی و یک راه خروجی در نظر گرفته اید، بهتر است هیچ صدایی نداشته باشند.

برکه مصنوعی آماده

همینطور برکه ها محلی برای زیستگاه گیاهان و دیگر آبزیان هستند به همین دلیل سعی کنید اقدام به احداث برکه در محلی کنید که در طول روز حداقل برای 5 ساعت نور خورشید داشته باشد. همینطور بهتر است برکه در کنار درختانی که برگ ریزی زیادی دارند، احداث نشود چراکه جمع کردن برگ ها از روی برکه به کار سختی تبدیل خواهد شد.

همینطور توصیه می کنیم برکه را در محلی که ارتفاع پایین تری نسبت به دیگر مکان های باغ دارد، احداث نکنید؛ چراکه در هنگام باد و باران، آلودگی های بسیاری وارد برکه می شود.

3.گیاهان اطراف برکه

در اطراف برکه باید از گیاهان مناسبی استفاده کنید. به عنوان مثال نباید از گیاهانی با ریشه مهاجم و رونده استفاده شود چراکه می تواند به بدنه برکه مصنوعی ویلا آسیب بزند. سعی کنید از گیاهانی که فاقد برگ های سمی هستند متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده کنید. معمولا گیاهان حاشیه برکه آب دوست هستند اما نباید ریشه آن ها در داخل آب قرار بگیرد.

4. گیاهان مناسب برای برکه

گیاهان داخل برکه هم از نظر زیبایی مهم هستند و هم کاربرد بسیاری دارند. گیاهانی همچون نیلوفر آبی ضمن اینکه زیبایی برکه مصنوعی ویلا را دو چندان می کنند، زیستگاه مناسبی را برای آبزیان برکه نیز ایجاد می نمایند.

برای داخل برکه می توان از گیاهان سطح آبی که در عمق 20 تا 30 سانتی متری آب کشت می شوند استفاده کرد و یا گیاهان عمق آبی در عمق 30 تا 40 سانتی متری کشت می شوند و سپس به سطح آب می آیند، استفاده نمایید.

برکه مصنوعی آماده ویلا

5.ماهی ها و سایر آبزیان در برکه مصنوعی ویلا

اضافه کردن ماهی ها به برکه، گزینه بسیار مناسبی برای بهبود برکه مصنوعی است. مشاهده تغذیه ماهی ها در برکه می تواند برای بسیاری آرامش بخش باشد. از ماهی ها و آبزیان مناسب برای برکه های مصنوعی می توان به ماهی قرمز، یتیمان طلایی ، کوسه های ریز و درشت ، پلاکوستوم، قورباغه ها و لاک پشت ها اشاره کرد.

6.نورپردازی برکه

از دیگر گام های ضروری برای برکه، نورپردازی است که معمولا به صورت نورپردازی مخفی انجام می شود تا جلوه بصری آن را دو چندان نمایند. با یک نورپردازی هوشمندانه می توان در ساعات تاریکی، توجهات را به سمت برکه مصنوعی متمرکز کرد.

7.محوطه سازی برکه مصنوعی ویلا

برکه ویلایی

در ساخت برکه های مصنوعی برای ویلا، بهتر است از متریال و همینطور المان های مصنوعی استفاده نشود و در حد امکان از سنگ های طیعی و گیاهان و یا حتی گل های وحشی برای محوطه و اطراف آن استفاده گردد.

معمولا برکه ها در گودی ایجاد می شوند و استفاده از پوشش گیاهی خاص با ابعاد بزرگ، تخته سنگ یزگ و … می تواند در محوطه برکه مصنوعی ویلا نمای جذابی را ایجاد کند.

8.برکه های بالاتر از سطح زمین

برخی از برکه ها را بالاتر از سطح زمین می سازند که در برخی موارد متناسب با شرایط زمین یک ضرورت است. به عنوان مثال این گزینه برای ویلاهایی که بر روی زمین های شیب دار ساخته شده اند، یک ضرورت به حساب می آید.

استخر شیروانی در بام ساز

طراحی و اجرای برکه مصنوعی ویلا با کارشناسان بام ساز

در این مقاله از سایت بام ساز، سعی کردیم مراحل ساخت برکه مصنوعی ویلا و نکات مهم برای اجرای یک برکه مصنوعی را به طور کامل توضیح دهیم. فراموش نکنید در صورتی که اقدام به ساخت اصولی برکه مصنوعی در محوطه ویلای خود نمایید، بی شک از آن به عنوان زیباترین قسمت حیاط ویلای خود یاد خواهید کرد.

ایجاد یک چشم اندازی زیبا با طراحی و اجرای برکه در ویلاها، زمانی امکانی پذیر است که نکات مهم برای آن رعایت شده باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی از مهندسین بام ساز، از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله اقدام کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا