طراحی فضای سبز ویلا
سر فصل مطلب نمایش

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند در مناطق خارج شهر، اقدام به ساخت ویلا با متراژ های زیاد کنند. یکی از المان های مهم برای این دسته از ویلاها، طراحی فضای سبز ویلا می باشد. برای برقراری ارتباط میان ساختمان مسکونی ویلا و همینطور فضای سبز ایجاد شده در اطراف آن، باید اصول و استاندارد های لازم برای طراحی ویلا ها رعایت گردد تا در نهایت جلوه بصری مورد انتظار ایجاد شود. در صورتی که می خواهید از اصول طراحی فضای سبز ویلا مطلع شوید، تا انتهای این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید.

استخرهای شیروانی در بام ساز

اصول طراحی فضای سبز ویلا

قطعا کاشت درختان و ایجاد فضای سبز با کاشت بوته های گل در حیاط ویلاها کاری آسان است و هر کسی می تواند از عهده آن بربیاید. اما هدف از طراحی اصولی فضای سبز ویلا این است که یک فضای سبز چشمگیر و زیبا که منجر به زیباتر شدن بنا و ساختمان ویلا نیز شود، طراحی و اجرا گردد که بدیهی است نیازمند رعایت قوانین و اصول اولیه لازم می باشد. در ادامه پنج اصل مهم برای طراحی بی عیب و نقص فضای سبز ویلا را آورده ایم و پیرامون هر یک توضیحات مختصری را ارائه کرده ایم:

طراحی فضای سبز ویلا مدرن

1.وحدت در طراحی فضای سبز ویلا

فراموش نکنید زمانی طراحی فضای سبز ویلا زیبایی خود را نشان می دهد که اصل اول یعنی وحدت در فضای سبز را رعایت کرده باشید. برای شکل گیری حس وحدت در طراحی فضای سبز، نیاز است که برخی عناصر شامل گیاهان و وسایل تزئینی را در موقعیت های مناسب تکرار کنید. همینطور لازم است عناصر گوناگون در فضای سبز به درستی در کنار هم قرار بگیرند تا مضمون مشترکی را به بیننده القا کنند.

2. رعایت اصل تعادل و متعادل کردن فضا

در طراحی فضای سبز ویلا بایستی که تعادل رعایت شود؛ البته لازم است اشاره کنیم که این تعادل می تواند به صورت متقارن و یا نامتقارن باشد.

طراحی فضای سبز در تهران

در تعادل متقارن هدف طراح این است که در دو طرف بنا و در نقطه به نقطه محوطه، تقارن را رعایت کند و از عناصر یکسانی استفاده نماید که این اصل برای محوطه سازی با فضای سبز خانه های کلاسیک از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. همینطور می توان از تعادل نامتقارن برای ایجاد چشم انداز فضای سبز در اطراف ویلا استفاده کرد که این سبک نیز در محوطه سازی ویلاهای مدرن طرفداران بسیاری دارد.

3. توجه به کنتراست و هارمونی عناصر به کار رفته در طراحی فضای سبز ویلا

رعایت کنتراست در طراحی فضای سبز ویلا سبب می شود که در فضای سبز شما برخی عناصر برجسته‌تر شوند. داشتن هارمونی میان عناصر به کار رفته در فضای سبز یک ویلا، سبب می شود که مجموعه فضای سبز به صورت یکپارچه به نظر برسند و با یکدیگر هماهنگ باشند.

البته طراح می تواند به صورت هوشمندانه ای از عناصر متضاد نیز در طراحی فضای سبز ویلا استفاده کند، به طوری که توجه بیننده را بیشتر به خود جلب کند و منجر به متفاوت دیده شدن فضا گردد.

نمونه طراحی فضای سبز

4. توجه به رنگ ‌ها

رنگ ها می توانند زیبایی محوطه ویلا شما را چندین برابر کنند. بنابراین توصیه می شود در طراحی فضای سبز ویلا از رنگ های گرم استفاده بیشتری شود.

5. تغییرات تدریجی در طراحی فضای سبز ویلا

از دیگر اصول مهم طراحی فضای سبز در ویلاها ، تغییرات تدریجی است. تغییرات تدریجی و یا گذر در فضای سبز ویلا را به کمک اندازه گیاهان و یا شدت رنگ آن ها نشان می دهند. همینطور باید این تغییرات تدریجی را در بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر گیاهان مختلف نیز پیدا کرد.

مراحل طراحی فضای سبز ویلا

طراحی محوطه سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا در چندین مرحله انجام می شود که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

1.اقدامات اولیه برای طراحی فضای سبز ویلا

برای طراحی فضای سبز ویلا نیاز به برخی اقدامات اولیه شامل بررسی زمین از جوانب مختلف، توجه به شرایط آب و هوایی، توجه به عناصر موجود در زمین، بررسی سلیقه کارفرمایان و بازه سنی آن‌ ها، ابعاد و شکل زمین، به دست آوردن نقشه کلی زمین و اطلاعات دقیق از پستی و ناهمواری های زمین و … می باشد.

همینطور لازم است در طراحی فضای سبز به اقلیم منطقه نیز توجه شود. بررسی اقلیم منطقه به معنای بررسی جهت تابش نور خورشید، شدت نور خورشید، میزان و جهت وزش باد و تغییرات دمایی شبانه ‌روز منطقه می باشد. دلیل این موضوع این است که لازم است در طراحی فضای سبز از گیاهان و درختانی استفاده شود که مناسب اقلیم و شرایط جغرافیایی منطقه باشند.

2.تهیه نقشه و طرح اولیه

طراحی فضای سبز ویلا در شمال

در دومین مرحله از طراحی فضای سبز ویلا پس از اقدامات اولیه، طراح باید به کمک نقشه دقیق زمین، اقدام به طراحی یک طرح اولیه از فضای سبز ویلا نماید. بسیار مهم است که در این طرح اصول مهم طراحی فضای سبز ویلا شامل ایجاد راه های دسترسی و پراکندگی گل ها و گیاهان، نوع فضای سبز و … مورد بررسی قرار گرفته و طراحی شود.

لازم است طراح در طرح اولیه خود تا جایی که امکان دارد، نوع گیاهان و گل های مورد استفاده خود را مشخص کند تا پیش از اجرای پروژه، چینش صحیح آن ها مشخص گردد. همینطور لازم است در حین مرحله طراحی، از گیاهانی استفاده شود که متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه محل مورد نظر باشند تا ضمن داشتن زیبایی، از دوام و ماندگاری لازم نیز برخوردار باشند.

از دیگر نکات مهم در تهیه نفشه و طرح اولیه فضای سبز ویلا، نحوه چینش گیاهان سایه دار می باشد که لازم است به گونه ای قرار بگیرند که در رشد دیگر بخش ها اختلال ایجاد نکنند.

3.برآورد هزینه طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز از ایده تا اجرا

در مرحله بعدی، باید متناسب با نقشه و طرح اولیه فضای سبز ویلا، هزینه ها برآورد شوند و پس از محاسبه به کارفرما اعلام گردند. در محاسبه هزینه ها، لازم است طراح تمامی مصالح و گیاهان مورد استفاده را مورد بررسی قرار دهد و سپس لیست هزینه ها را به کارفرما ارائه دهد.

در نظر داشته باشید که لازم است طراح در طراحی فضای سبز ویلا بودجه کارفرما را نیز در نظر بگیرد و به شیوه ای اصولی هزینه های نهایی کار را نیز به حداقل برساند.

4.شروع فرآیند ساخت

پس از همه اقداماتی که برای طراحی و اجرای فضای سبز ویلا انجام می شود، باید با در نظر گرفتن فاکتورهای لازم، فرآیند ساخت فضای سبز آغاز گردد. در صورتی که زمین مورد نظر صاف و یکنواخت باشد، لازم است برای ایجاد فضای سبز، ناهمواری هایی را به روش های مختلف در آن ها ایجاد کرد.

6.نورپردازی محیط در طراحی فضای سبز ویلا

آخرین اقدامات پس از اتمام فرآیند ساخت فضای سبز، نورپردازی می باشد. اجرای یک نورپردازی مناسب می تواند زیبایی فضای سبز را دو چندان کند. می توان برای نورپردازی فضای سبز از نورپردازی سرتا سری و یا موضعی برای برجسته کردن بخشی از فضای سبز نیز استفاده نمود.

ایده های مناسب برای طراحی فضای سبز ویلا

اصول طراحی فضای سبز

در شرکت مهندسی بام ساز، سعی کرده ایم شرایطی را فراهم کنیم که کارفرما با مشاوران مجموعه مشورت لازم را داشته باشید تا بتواند در نهایت ضمن اینکه سلیقه خود را پیاده‌سازی کند، این کار را با رعایت اصول لازم و به کمک مشاوران بام ساز انجام دهد. در ادامه به چندین ایده مناسب برای طراحی فضای سبز ویلا اشاره کرده ایم:

1.استفاده از آلاچیق

استفاده از آلاچیق در طراحی فضای سبز ویلا می تواند ساکنین را از نور شدید آفتاب، باد و باران در امان نگه دارد. لازم است از آلاچیق به تناسب فضای محوطه ویلا استفاده گردد.

2.استفاده از حوضچه آب و یا آب نما

از دیگر مواردی که منجر به زیباتر به نظر رسیدن فضای سبز می شود، استفاده از حوضچه های آب و یا آب نما است که کاری کم هزینه نیز هست. در واقع حسی که صداری آب در فضای سبز ایجاد می کند، منجر به سرزندگی و القای حس خوشایندی در ساکنین می گردد.

3.استفاده از پل در طراحی فضای سبز ویلا

از یک پل متناسب با ابعاد فضا می توان برای رفت و آمد ساکنین از میان فضای سبز طراحی شده استفاده کرد.

4.به کارگیری متریال مختلف در مسیر تردد

طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی

برای مسیر تردد در داخل فضای سبز ویلا، می توان متریال های مختلفی را استفاده کرد و به منطور زیبایی مسیر در داخل فضای سبز، مسیر ترددی از چوب و سنگ طراحی کرد. ایجاد پیچ و خم در این مسیر، به خاص تر شدن فضای سبز کمک می کند.

مزایای طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

1.بهبود روحیه و نشاط بخشی با طراحی فضای سبز ویلا

ایجاد یک فضای سبز زیبا با کاشت درختان، گل ها و گیاهان طبیعی در بهبود روحیه و نشاط بخشی به ساکنین ویلا بسیار تاثیر گذار می باشد. حتی عبور از چنین فضایی می تواند احساس شادی و نشادی را در افراد ایحاد کند.

2.بهبود وضعیت آب و هوا

از دیگر مزیت های طراحی فضای سبز ویلا ، بهبود وضعیت آب و هوا است. شما می توانید با ایجاد حتی یک باغچه کوچک و محوطه سازی با گیاهان، تاثیر شگفت انگیز آن را در آب و هوا احساس کنید.

3.زیباسازی فضا

عکس فضای سبز ویلا

با اضافه کردن یک فضای سبز کوچک به ویلاها و یا ایجاد یک روف گاردن، می توان شکل ظاهری ساختمان ها را به مراتب تغییر داد و زیباتر کرد.

4. کمک به محیط زیست

فراموش نکنید کاشت یک درخت و یا یک گل، تاثیر بسیاری در حفظ سلامت محیط زیست دارد.

طراحی فضای سبز ویلا در مناطق گرم و خشک

طراحی فضای سبز در مناطق گرم و خشک، به شیوه های متفاوت تری انجام می شود و لازم است گل و گیاهانی که در این منطقه استفاده می شوند به تناسب محیط انتخاب گردند. چراکه در غیر اینصورت گیاهان دوام و ماندگاری نخواهند داشت و نمی توان از ماندگاری فضای سبز در یک مدت زمان طولاتی لذت برد.

بنابراین لازم است طراح برای طراحی فضای سبز ویلا در مناطق گرم و خشک به فاکتورهای مختلفی شامل میزان و زاویه تابش نور خورشید و … توجه داشته باشد. از سویی دیگر بدیهی است که در این مناطق میزان بارندگی نیز کم‌تر است و لازم است برای آبیاری گیاهان، برنامه ریزی های لازم انجام شود.

استخر شیروانی در بام ساز

طراحی فضای سبز ویلا با بام ساز

در نظر داشته باشید که فضای سبز در محوطه ویلا کمک می کند تا بنای ویلا نیز بیشتر از گذشته به زیبایی بصری داشته باشد. برای داشتن یک فضای سبز خوب و زیبا، لازم است فاکتور های مهم برای اینکار رعایت شوند.

بنابراین اگر می خواهید طراحی فضای سبز ویلا را به بهترین روش ممکن انجام دهید، توصیه می شود حتما از افراد حرفه ای و متخصص راهنمایی دریافت کنید. مهندسین و کارشناسان بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان، پیرامون طراحی فضای سبز ویلا می باشند. برای ارتباط با کارشناسان می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای این مقاله اقدام نمایید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا