طراحی ویلا دوبلکس مدرن
سر فصل مطلب نمایش

طراحی ویلا مدرن دوبلکس امروزه به خصوص در میان قشر جوان طرفداران بسیاری دارد. درصد بالایی از مردم کشور در شهرهای بزرگ و پرجمعیت ساکن هستند که غالبا در خانه های آپارتمانی زندگی می کنند. زندگی کردن در آپارتمان ها می تواند پس از مدتی کسل کننده باشد؛ به همین دلیل بسیاری علاقه مند هستند، یک ویلای دوبکس به سبک مدرن و یا کلاسیک برای زندگی موقت و یا دائمی برای خود داشته باشند.

از سبک های مورد علاقه افراد در طراحی ویلا، سبک مدرن است که طرفداران بسیاری دارد. معمولا طراحی ویلاهای مدرن به صورت دوبلکس انجام می شود و این موضوع سبب می گردد تا ضمن افزایش متراژ داخلی، بتوان متراژ بیشتری از زیربنا را نیز به محوطه سازی ویلای مدرن اختصاص داد. ویلاها به دلیل داشتن فضای بازتر و بزرگتر نیازمند زیربنای بیشتری نسبت به خانه های معمولی می باشند؛ به همین دلیل بسیاری علاقه مند هستند با دوبلکس کردن ویلای خود، میزان پلان داخلی خانه را نیز افزایش دهند. برای اطلاع از نکات طراحی ویلا مدرن دوبلکس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

استخرهای شیروانی در بام ساز

 

ویژگی های ویلای دوبلکس

ویلاهای دوبلکس، ساختمان هایی هستند که در دو طبقه طراحی شده اند و به واسطه پله در فضای داخلی به یکدیگر مرتبط می باشند. در واقع در خانه های دوبلکس دو طبقه با هم یک بنا محسوب می شوند.

قانون کلی در مورد خانه های دوبلکس به این صورت می باشد که فضاهای عمومی تر شامل نشیمن بزرگ، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی در طبقه همکف قرار بگیرد و دسترسی به آن ها راحت تر باشد و در مقابل فضاهای خصوصی تر همچون اتاق خواب ها در طبقه بالا قرار بگیرند.

اصول طراحی ویلای دوبلکس

اصول طراحی ویلا مدرن دوبلکس چه مواردی هستند؟

در صورتی که در طراحی ویلا مدرن دوبلکس تمامی اصول و نکات به درستی رعایت شود، می تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا داشته باشد. ویلاهای مدرن دوبلکس نسبت به ویلاهای فلت و یک طبقه، دارای تهویه بهتری هستند و به دلیل قرار گرفتن ساختمان در بالاتر از سطح زمین، می توان از نور خورشید حداکثر استفاده کرد.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس به وسیله مهندسان و معماران انجام می شود اما آنچه که در نهایت بسیار اهمیت دارد، این است که طراحی بر اساس خواست و سلیقه مشتری انجام شود. برای اینکه بتوانید یک ویلای مدرن را بر اساس خواسته و نظر خود طراحی کنید، لازم است به نکات و اصول مهم در طراحی ویلا مدرن توجه داشته باشید.

انواع سقف شیروانی ویلا دوبلکس دوطبقه

1.پلان و نقشه در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

اولین و مهم ترین موردی که در طراحی ویلای مدرن دوبلکس باید آماده شود، پلان و یا نقشه مکان می باشد. پلان و نقشه در بردارنده اندازه های دقیق و مقیاس ها به همراه دیگر جزئیات است که توسط مهندس و یا طراح آماده می شود.

در این مرحله علاوه بر رعایت اصول فنی، باید به خواست و سلیقه مشتری نیز توجه شود؛ در واقع این کارفرماست که تعیین می کند به چند اتاق خواب نیاز دارد و یا نمای ویلا چگونه طراحی شود. همینطور لازم است در طراحی ویلا مدرن دوبلکس نمای ویلا با فضاهای داخلی هماهنگ باشد و هر دو به سبک مدرن طراحی گردند.

2. جهت طراحی ویلا مدرن دوبلکس

از دیگر نکات مهم در اجرای ویلا مدرن دوبلکس انتخاب جهت ساختمان می باشد. بهتر است بنا و ساختمان در شمالی‌ترین بخش زمین انجام شود تا ویلا از نور جنوبی کافی برخوردار باشد. اینکار ضمن اینکه منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد، سبب استفاده بیشتر از نور و گرمای طبیعی خورشید نیز می شود.

پلان ویلا دوبلکس مدرن

3.اندازه هر بخش در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

اندازه اتاق ها و فضاهای مختلف در طراحی ویلا مدرن دوبلکس بسیار مهم است و باید به متراژ در نظر گرفته شده برای هر فضا توجه شود. شما می توانید متناسب با نیازهای خود اندازه فضاها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر دورهمی و مهمانی های زیادی برگزار می کنید، می توانید فضای در نظر گرفته شده برای سالن خانه را بیشتر در نظر بگیرید و یا حتی دو سالن در خانه خود طراحی کنید.

4.محل قرار گرفتن پنجره‌ها و دیوارهای شیشه‌ای

یکی از دیگر موارد مهم در طراحی ویلا مدرن دوبلکس توجه به عوامل روشنایی و گرفتن حس نور و گرما در خانه می باشد. بنابراین جانمایی درست پنجره ها می تواند روشنایی خانه را در طول روز تامین کند. پنجره ها و دیوارهای شیشه ای جنوبی می توانند نور زیادی را وارد ویلای دوبلکس شما کنند و روح و زیبایی خانه تان را چند برابر نمایند.

نمونه کارهای سقف شیروانی ویلا دوبلکس دوطبقه

5.محل قرارگیری پله‌ها در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

پله دارای نقش کلیدی در طراحی ویلا دوبلکس است. بنابراین لازم است پله ها و مکان قرار گیری آن ها در فضاهای مختلف خانه در نظر گرفته شود. لازم است در ویلا مدرن دوبلکس پله ها به نوعی قرار بگیرند که از ورود نور به فضای داخلی خانه جلوگیری نکنند و فضای زیادی را نیز اشغال نکنند. همینطور باید در محلی از خانه قرار بگیرند که از همه جای ویلا دسترسی مناسبی به آن ها وجود داشته باشد.

6.نورپردازی داخلی و خارجی

پنجره ها در طراحی ویلا مدرن دوبلکس می توانند نور طبیعی روز را در ویلا تامین کنند اما برای تامین نور کافی در طول شب نیز به نورپردازی مصنوعی در داخل و خارج از ویلا نیاز می باشد. در خانه های ویلایی مدرن دوبلکس، ارتفاع سقف نسبتا زیاد است و جانمایی صحیح منابع نور و چراغ ها در فضای داخلی و خارجی می تواند جلوه زیبایی را ایجاد کند.

نکات حیاتی و اصول طراحی ویلا دوبلکس

7.ارتفاع سقف در طراحی ویلا مدرن

در ویلاهای مدرن دوبلکس برای ارتفاع سقف محدودیتی وجود ندارد؛ به همین دلیل می توان با در نظر گرفتن یک سقف بلند ضمن روح دادن به ویلا، حس آرامشی را نیز برای ساکنین به ارمغان آورد.

8.سایه بان‌های شمالی و جنوبی در نمای ویلا دوبلکس

نور خورشید در میانه های روز می تواند ساکنین خانه را اذیت کند؛ بنابراین لازم است در طراحی ویلا مدرن دوبلکس به اندازه سایبان های پنجره ها در قسمت های شمالی و جنوبی توجه شود. در قسمت های جنوب به سایبان های بلندتر و در قسمت های شمالی به سایبان های کمتری نیاز است.

مراحل ساخت سقف شیروانی ویلا دوبلکس دوطبقه

9.استفاده از دیوار شیشه ای در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

برای قسمت هایی از خانه که در معرض تابش نور مستقیم خورشید هستند، سعی کنید از دیوارهای شیشه ای استفاده کنید که نما را نیز مدرن تر نشان دهد. البته آب و هوای منطقه محل سکونت شما تا حد زیادی در این موضوع دخیل می باشد. اما استفاده از این دیوار ها در قسمت جنوبی ساختمانی زیبایی منحصر به فردی را در پی خواهد داشت.

10.سادگی از اصول اولیه طراحی ویلا مدرن دوبلکس

آنچه که در طراحی مدرن بسیار حائز اهمیت است، اجتناب از تزئینات زیاد و طرح های شلوغ می باشد. بنابراین در این طرح تمام تلاش طراح این است که با کم‌ترین جزئیات زیبایی را خلق کند. طراحی های ساده آرامش بیشتری را نیز به دنبال خواهند داشت.

طراحی ویلا مدرن دوبلکس

طراحی بخش های داخلی ویلا دوبلکس

بخش های مختلف یک ویلا مدرن دوبلکس را می توان متناسب با سلیقه و سبک زندگی خود شخصی سازی کنید.

1.سالن و یا نشیمن اصلی ویلا در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

معمولا در طراحی ویلاهای دوبلکس و با سبک مدرن، طبقه همکف به عنوان نشیمن اصلی در نظر گرفته می شود تا دسترسی به آن آسان تر باشد؛ ضمن اینکه فضای همکف به واسطه پله به طبقه بالا مرتبط باشد و نزدیک نشیمن اصلی طراحی گردد.

2.فضاهای خصوصی در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

در طراحی ویلا مدرن دوبلکس فضاهای خصوصی همچون اتاق خواب و فضاهای استراحت در طبقه دوم در نظر گرفته می شود. این فضاها از سمت مهمانانی که در حال مستقر هستند دید ندارد. امکان ایجاد تراس و بالکن در طبقه دوم نیز برای استفاده و لذت بردن از محوطه ویلا نیز وجود دارد.

3.آشپزخانه

آشپزخانه در طراحی ویلا مدرن دوبلکس در یک فضای مرکزی طراحی می شود که بهتر است نزدیک سالن و نشیمن گاه اصلی طراحی گردد. در ویلاهای مدرن، از کانتر و یا جزیره با نمای سنگ استفاده می شود.

4.سرویس‌های بهداشتی در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

سقف شیروانی سفالی دوبلکس دوطبقه

در ویلاهای مدرن دوبلکس، برای هر طبقه یک سرویس بهداشتی مجزا در نظر گرفته می شود. در این سبک ویلاها حتی می توان برای هر اتاق خواب یک سرویس بهداشتی جداگانه نیز طراحی کرد.

5.فضاهای خارجی

محوطه سازی در ویلا مدرن دوبلکس بسیار مهم است؛ به طوری که در طراحی محوطه این ویلاها می توان از انواع المان های طبیعی، گل ها و گیاهان، ساخت استخر و … بهره برد.

6.طراحی به صورت سوئیت‌های جداگانه

برای کسانی که تمایل دارند اعضای خانواده به صورت جداگانه در فضاهای مختلف زندگی کنند، می توانند سوئیت های جداگانه ای را در ویلاهای مدرن دوبلکس در نظر بگیرند.

طراحی نما ویلا مدرن دوبلکس دو طبقه

در طراحی ویلا مدرن دوبلکس باید به نمای ویلا و ساختمان نیز توجه بیشتری شود چراکه در اولین نگاه، این نمای ساختمان مدرن است که دیده می شود. باید با توجه به محیط و آب و هوا نمای مناسبی را برای ساختمان انتخاب نمود. در طراحی مدرن می توان از مصالح های مختلف در چهارچوب سبک مدرن استفاده کرد.

در نمای مدرن استفاده از خط و خطوط در کنار سادگی می تواند زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کند. امروزه این سبک طرفداران بسیاری دارد.

مراحل طراحی و ساخت ویلا دوبلکس

استخر شیروانی در بام ساز

  • بررسی مکان مورد نظر و انتخاب زمین مناسب و دریافت مجوزهای لازم برای ساخت بنا
  • طراحی پلان و تقشه برداری ویلای مدرن دوبکسل به واسطه مهندسین
  • محوطه سازی فضای بیرونی ویلای دوبلکس مدرن و استفاده از المان های مختلف همچون فضای سبز و یا استخر
  • طراحی فضای داخلی ویلا
  • گود برداری
  • بتن ‌ریزی
  • اجرای اسکلت ویلا
  • تهیه پلن آرماتوربندی
  • دیوار کشی و احداث سقف
  • تاسیسات و نما سازی داخلی

طراحی ویلا مدرن دوبلکس با بام ساز

ویلاهای دوبلکس ویلاهایی هستند که ساختمان در بردارنده دو طبقه می باشد که به واسطه جاگیری مناسب پله با یکدیگر در ارتباط هستند. بهتر است در این طراحی ها فضاهای عمومی تر در همکف قرار بگیرد و فضاهای خصوصی تر در طبقه دوم طراحی شود.

طراحی مدرن زمانی می تواند ضمن داشتن جلوه بصری، کاربرد بسیاری نیز داشته باشد که از طراحی اصولی برخوردار باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای طراحی ویلای مدرن دوبلکس حتما از تیم متخصص کمک بگیرید تا بتوانید آن نتیجه ای که انتظار دارید را به کمک تیم متخصص پیاده‌سازی کنید. تیم مهندسی بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی و مهندسی به شما عزیزان در زمینه طراحی ویلا مدرن دوبلکس می باشند.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا