محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار
سر فصل مطلب نمایش

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار از جمله چالش هایی است که بسیاری در طراحی محوطه های ویلاها با آن مواجه هستند. دلیل این موضوع این است که طراحی ویلاها معمولا در زمین های مسطح انجام می شود و به همین دلیل شاید طراحی محوطه ویلا در زمین های شیب دار کمی سخت به نظر برسد و دشواریی های داشته باشد.

امروزه ساخت و ساز ویلاها در دامنه کوه ها طرفداران بسیاری دارد و افراد پس از ساخت ویلا در این مناطق شمالی ختم شده به کوه، تمایل دارند محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار را نیز به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در صورتی که ویلای شما نیز در دامنه کوه قرار دارد و تمایل دارید متناسب با شیبی که در حیاط ویلای شما قرار دارد، بهترین محوطه سازی را داشته باشید، برای اطلاع از نکات محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار تا انتهای این مقاله از بام ساز همراه ما باشید.

محوطه سازی در دامنه ها و زمین های شیب دار

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

امروزه شاهد ساخت و ساز بسیاری از خانه های ویلایی و آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی در زمین هایی با شیب زیاد می باشیم. در واقع به علت رشد محیط های شهری به سمت دامنه های کوه ها، زمین های مرتبط با ساخت ویلاهای شخصی در این مناطق طراحی و ساخته شده اند.

استخر شیروانی در بام ساز

یکی از چالش هایی که مالکان و طراحان در ساخت ویلا بر روی زمین های شیب دار با آن مواجه هستند، محوطه سازی بر روی شیب های متفاوتی از این ویلاها می باشد. در واقع تبدیل زمین های شیب دار به یک چشم انداز منحصر به فرد برای عده ای دشوار است؛ چراکه اگر طراحی و انتخاب المان ها برای محوطه سازی زمین های شیب دار به درستی انجام نشود، ضمن نداشتن زیبایی و جلوه بصری، ممکن است مشکلات بسیاری را نیز در پی داشته باشد.

نکات مهم محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

محوطه سازی زمین ویلا شیب دار

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار نسبت به محوطه سازی زمین های مسطح، دارای چالش های بیشتری است و حتما در طراحی آن باید به برخی نکات مهم در انتخاب المان ها و پیاده شدن طرح اجرای محوطه توجه داشته باشید.

1.اهمیت بالای نقشه برداری در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

برای ساخت ویلا و محوطه سازی در مناطق شیب دار، اولین قدم بررسی زمین توسط یک شرکت معماری و گروه مهندسین باتجربه است. در واقع تیم نقشه برداری باید بتواند نقشه ای معقول و متناسب با شیب زمین را طراحی کند.

2. نقش مهم عوامل اقلیمی و زیست محیطی بر طراحی حیاط ویلا شیب دار

ویلا در سطح شیب دار

از دیگر موارد مؤثر بر روی محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار ، توجه به عوامل اقیلیمی و زیست محیطی می باشد. در واقع عوامل اقیلیمی و زیست محیطی دارای تاثیر بسیار زیادی بر زمین های شیب دار می باشند و بسیار مهم است که طراحان این موضوع را در طراحی یک محوطه مد نظر قرار بدهند.

3. اهمیت پیکربندی ویلا شیب دار

پیکربندی ویلا ساخته شده بر روی زمین های شیب دار بسیار مهم است و باید به گونه ای باشد که استفاده از ویلا برای ساکنین آسان باشد و برای آن ها مشکلی را ایجاد نکند.

4. اهمیت مصالح انتخاب شده در طراحی حیاط ویلا شیب دار

مواد و مصالح به کار رفته در ساخت ویلا و محوطه سازی آن در زمین های شیب دار بسیار مهم است. لازم است از مصالحی در این مرحله استفاده شود که اصطلاحا دارای تراکم بالایی باشند، چراکه مهم است سازه های بنا شده بر روی زمین های شیب دار و محوطه سازی های انجام شده در این زمین ها از استحکام بالایی برخوردار باشند تا در برابر عوامل محیطی از جمله باران و سیل امنیت لازم را برای ساکنین ایجاد کنند و از این موضوع نگرانی وجود نداشته باشد.

ساخت ویلا در زمین شیب دار

5. زهکشی مناسب در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

در محوطه سازی ویلاهای بنا شده بر روی زمین های شیب دار، بسیار اهمیت دارد که درختان زیادی در محوطه متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیم وجود داشته باشد تا از فرسایش خاک محوطه جلوگیری نماید.

در صورتی که ویلای خود را به همراه محوطه آن می خواهید بر روی زمین شیب دار طراحی کنید، لازم است حتما از مهندسین خبره برای این کار کمک بگیرید تا ضمن ایجاد طراحی های چشم نواز و بکر، بتوانید اینکار را اصولی انجام دهید تا از فرسایش خاک حیاط ویلای خود در سطح شیب دار نیز جلوگیری کنید. مهندسان بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی پیرامون محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار به شما عزیزان می باشند.

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار چگونه باید انجام شود؟

محوطه سازی باغ و ویلا

در محوطه سازی ویلا شیب دار، به یک موضوع مهم باید توجه شود و آن این موضوع است که تمامی طراحی ها باید تابع وضعیت شیب زمین باشند و در انتخاب هر المان باید به تناسب آن با شیب زمین دقت گردد.

بسیاری گمان می کنند که شیب زمین در طراحی و محوطه سازی ویلا یک امتیاز منفی است، در حالی که اگر طراحی حرفه ای باشد، می تواند از این زمین شیب دار، بالاترین بهره‌برداری را داشته باشد و در نهایت فضایی زیبا و منحصر به فرد را خلق کند.

امروزه ویلاسازی در کوهپایه ها و زمین های شیب دار بسیار زیاد شده است، از همین رو پروژه های محوطه سازی در این زمین ها نیز گسترش پیدا کرده است. در ادامه به مراحل محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار پرداخته ایم:

آشنایی با اصول طراحی حیاط شیب دار

مرحله اول : نقشه برداری

اولین گام برای محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار نقشه برداری است که لازم است با دقت به آن پرداخته شود. شما می توانید برای نقشه برداری و ساخت محوطه ویلاهای خود از مهندسان بام ساز کمک بگیرید و پیش از نقشه برداری، از مشاوره تخصصی کارشناسان این مجموعه بهره‌مند شوید.

مرحله دوم : موقعیت جغرافیایی

المان هایی که برای محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار استفاده می شود، باید به تناسب موقعیت جغرافیایی باشد. البته توجه به دیگر موارد شامل زاویه تابش نور خورشید، وضعیت آب و هوا و … نیز بسیار مهم می باشد. به عنوان مثال ممکن است برخی از زمین ها در منطقه ای قرار داشته باشند که سیل خیز باشد. بنابراین مهم است که محوطه سازی ویلای مستقر در زمین شیب دار به گونه ای انجام شود که در اثر بروز احتمالی سیل، متوجه آسیبی نگردد.

مرحله سوم : تعیین و انتخاب مصالح

ساخت ویلا شیبدار

دیوار کشی، پیکربندی و دیگر جزئیات در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار باید متفاوت از محوطه سازی در زمین های مسطح صورت بگیرد. درواقع همانطور که پیش‌تر اشاره شد برای محوطه سازی ویلاهایی که مستقر بر زمین های شیب دار هستند، لازم است حتما از مصالح با تراکم پایین و استحکام بالا استفاده گردد.

مرحله چهارم : پله گذاری در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

نیاز است که استفاده از محوطه ویلا برای ساکنین آسان باشد. به همین دلیل توصیه کارشناسان بام ساز این است که در طراحی ویلا بر روی زمین های شیب دار حتما از پله گذاری استفاده گردد تا رفت و آمد در مساحت های شیب دار محوطه آسان و همینطور لذت بخش باشد.

طراحان خلاق و ایده پرداز می توانند پس از پله گذاری در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار ، اقدام به نورپردازی مناسب آن با فانوس ها و چراغ های ایستاده نمایند. یا حتی از چراغ های ال ای دی مناسب برای کف زمین استفاده کنند. چراکه بسیار اهمیت دارد که پله های در نظر گرفته شده در زمین های شیب دار در طول شب نیز ایمنی کافی را داشته باشد و برای رفت و آمد مناسب باشد.

مرحله پنجم : تعبیه سیستم آبیاری

در طراجی و محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار از گیاهان و فضاهای سبز بسیاری استفاده می شود. لازم است برای آبیاری درختان و دیگر اجزای مرتبط با فضای سبز، سیستم آبیاری در نظر گرفته شود.

سیستم آبیاری باید به گونه ای باشد که تمامی فضا را به صورت بهینه و بدون هدر رفتن آب، آبیاری کند. متخصصین بام ساز قادر به تعبیه سیستم آبیاری در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار به روشی هوشمندانه و اصولی می باشند.

محوطه سازی ویلا شیب دار

مرحله ششم : تعبیه تجهیزات

می توان به تناسب فضا از دیگر تجهیزات نیز برای محوطه سازی ویلا در زمین های شیب دار بهره برد. نیمکت گذاری، قرار دادن تخت های چوبی در زیر سایه درختان، آلاچیق، کاشت گل های رنگانگ و … را می توان به بهترین شکل ممکن در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار انجام داد.

مرحله هفتم : کاشت درخت های ریشه دار در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

بسیار اهمیت دارد در دامنه های شیب دار، درختان ریشه دار و محکم کاشته شود تا از فرسایش خاک جلوگیری کند. بنابراین اگر می خواهید محوطه ویلای شما بسیار مستحکم باشد، باید کاشت انبوه درختان را در الویت قرار دهید.

ایده های محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

در صورتی که طراح برای محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار ایده های جذاب و کاربردی داشته باشد و به عبارتی حرفه ای عمل کند، جذابیت محوطه های ساخته شده در زمین های شیب دار به مراتب بسیار بیشتر از زمین های مسطح است. در ادامه به چندین ایده برای محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار اشاره کرده ایم:

اهمیت محوطه سازی در ویلا شیب دار

1.در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار چندین ردیف بسازید

ساختن ردیف های متعدد بر روی سطح شیب دار از فرسایش خاک جلوگیری می کند ضمن اینکه شما می توانید برای خلق یک فضای سبز ایده آل، گیاهان را نیز به صورت لایه بندی شده بکارید. می توانید برای ساخت این ردیف ها از بست های ریلی و یا کفسازهای سنگی و بنتی استفاده کنید.

2.از پله غافل نشوید

برای اینکه بتوانید در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار به سطح صاف تری برسید، از پله غافل نشوید. می توانید برای پله های ایجاد شده در محوطه ویلای مستقر بر روی سطح شیب دار از پلکان چوبی و یا بتنی استفاده کنید و آن را غرق در گل های رنگانگ کنید.

3.ساخت راه پله طبیعی در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

برای اینکه احساس طبیعت در ویلاهای ساخته شده در زمین های شیب دار چندین برابر شود، می توانید از متریال طبیعی شامل سنگ برای ساخت یک راه پله استفاده کنید. یک راه پله سنگی همراه با پوشش سبز پیرامون آن می تواند محوطه زیبا و طبیعی را برای ویلاها رقم بزند.

طراحی حیاط ویلا شیب دار

4.طراحی یک آبشار

می توان از شیب محوطه ویلا برای ایجاد یک آبشار با صدای دلنشین استفاده کرد. طراح می تواند المان زیبایی را با استفاده از آب طراحی کند و صدای تسکین دهنده آب را به محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار اضافه کند که شنیدن و رویت آن در هر فصلی آرام بخش روح است.

5.ایجاد یک مسیر پر پیچ و خم در محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

می توان در محوطه های بزرگ‌تر، یک مسیر مارپیچی را طراحی کرد. مسیری که لذت گردش در محوطه ویلا را دو چندان کند و افراد را راحت و ایمن از سمت در ورودی به سمت ساختمان و بنا هدایت کند.

طراحی ساختمان در زمین شیب دار

6.استفاده از شومینه ها و یا آتشگاه مناسب برای محوطه

برای محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار می توان از المان های مختلفی استفاده کرد. شما می توانید از یک شومینه که برای فضای خارجی خانه های ویلایی طراحی شده اند، برای روزهای سرد پاییز و زمستان استفاده کنید و یا به قولی آتشگاه هایی را در مسیر عبور ساکنین قرار دهید.

7. تکیه بر گیاهان بومی

از گیاهان بومی منطقه به وفور استفاده کنید تا ضمن داشتن نگهداری ساده‌تر و رشد بهتر، در بیشتر فصول ساز نیز سرزنده باشند.

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار با بام ساز

محوطه های ساخته شده بر بسترهای شیب دار دارای زیبایی های خاص خود است. فقط کافی است از فضا به تناسب بنا و شرایط آب و هوا به بهترین شکل ممکن استفاده شود. برای طراحی اصولی محوطه در زمین شیب دار توجه به نکات طراحی ارائه شده در متن مقاله فوق بسیار مهم می باشد.

استخرهای شیروانی در بام ساز

مهندسین و معماران بام ساز با سابقه طولانی در ساخت انواع ویلاها در زمین های مسطح و شیب دار، آماده همکاری با شما عزیزان در جهت محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار می باشند.

در صورتی که مایل به دریافت مشاوره فنی و تخصصی پیرامون محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار از مهندسین بام ساز هستید، می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا