طراحی سقف استخر باغی

بسیاری از افراد ممکن است از محوطه های مدرن و کلاسیک خود خسته شده باشند و به دنبال طراحی جدیدی از باغ ویلا به سبک سنتی بروند. در میان طرح های مختلفی که برای طراحی باغ ویلا وجود دارد، طراحی باغ ویلا به روش سنتی دارای طرفداران خاص خود می باشد و امروزه نیز به این سبک توجه بیشتری می گردد. همانطور که از نام باغ ویلا سنتی مشخص می باشد، باغ ویلا ترکیبی از باغ و ویلا به سبک سنتی است که برای اینکه از نظر کاربران زیبا به نظر برسد، لازم است که از اصول خاصی پیروی کند. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید تا با طراحی باغ ویلا سنتی بیشتر آشنا شویم.

استخرهای شیروانی در بام ساز

طراحی باغ ویلا سنتی

سبک سنتی از گذشته تا به امروز مورد علاقه بسیاری از ایرانیان بوده است به طوری که از خانه های دوست داشتنی به سبک سنتی و ایرانی به عنوان بنای آرامش بخش نیز یاد می شود.

ماشینی شدن زندگی انسان ها و نیاز داشتن به مکانی برای بازیابی آرامش و سرزندگی، سبب شده است که ایده طراحی باغ ویلا سنتی به ایده ای کارآمد تبدیل شود. سبک سنتی می تواند با الهام گرفتن از زیبایی شناسی معماری سنتی و کمک گرفتن از اشکال هندسی به صورت های متفاوتی، با استفاده از تقارن سازی در کنار الگوهای اقلیمی و قدیمی طراحی و اجرا شود.

طراحی باغچه ویلا

لازم است در نظر داشته باشید که برای ایجاد یک فضای دلنشین، لازم است سلیقه خود را با چهارچوب های سنتی ترکیب کنید و مطمئن شوید که نتیجه فضایی سرسبز، دلنشین و متناسب با فرهنگ و سنت ایرانیان است.

نکته ای که در طراحی باغ ویلا سنتی وجود دارد، این است که نمای کلی باغ باید دارای حسی آمیخته با سنت و زیبایی باشد. چشم انداز بنا و محوطه باغ ویلای سنتی می تواند متناسب با سلیقه افراد دستخوش تغییراتی شود اما در محدوده ای که جلوه لازم برای داشتن یک طرح سنتی از بین نرود و در نهایت باغ ویلا اصالت و هویت خود را نشان دهد. در ادامه به نکاتی که باید در طراحی باغ ویلای سنتی در نظر گرفته شود، پرداخته ایم:

1.پس زمینه ‌ای سنتی در طراحی باغ ویلا سنتی با استفاده از آجر

طراحی باغ ویلا چگونه است

هدف در طراحی باغ ویلا سنتی داشتن باغ و ویلایی به شکل سنتی است، بنابراین بسیار اهمیت دارد که از مصالحی برای اینکار استفاده شود که جلوه سنتی مورد نیاز را ایجاد نماید. بنابراین در ساخت بناهای سنتی معمولا از مصالحی که یادآور این سبک است، شامل آجر، سنگ و چوب استفاده می شود.

این مصالح به دلیل اینکه مصالح بومی هستند، دارای رنگ های گرمی می باشند که تداعی کننده معماری سنتی نیز هستند. البته افرادی که مایل نیستید یک سازه آجری داشته باشند؛ می توانند با رنگ آمیزی کردن دیوار ها به هدف نهایی خود نزدیک شوند. رنگ های آجری، عنابی و رنگ های که در طیف رنگ قرمز قرار دارند، می توانند به خلق یک باغ ویلای سنتی کمک کنند. اما غالبا برای ایجاد فضای سنتی در ویلاها از مصالح ساختمانی آجر قفقازی و نسوز استفاده می شود.

محوطه سازی ویلا سنتی

2.حوض یک شناسه اصلی برای باغ ویلای سنتی

حوض بخش مهمی از هویت معماری ایرانی است. در خانه های ایرانی قدیمی، علاوه بر عمارت ها و باغ های بزرگ، خانه های کوچک با حیاط های نقلی نیز فضایی کوچک را برای ایجاد یک حوض در نظر می گرفتند.

نقش حوض ها در گذشته، نگهداری و انبار کردن آب و همینطور خنک کردن فضای حیاط و محوطه خانه های ایرانی بوده است؛ اما هم اکنون به عنوان نمادی از معماری ایرانی محسوب می شود. می توانید حوض را به تناسب اندازه باغ و در شکل های هندسی متقاوتی که مورد علاقه تان است، طراحی کرده و بسازید.

برای اینکه نمای حوض در حیاط و طراحی باغ ویلا سنتی زیباتر به نظر برسد، می توانید آبنمای کوچکی را نیز در نظر بگیرید که ضمن زیباتر کردن باغ، سهمی در ایجاد هوای خنک اطراف آن نیز داشته باشد و بتوانید عصر روزهای بهاری و تابستانی خود را در کنار نمای زیبای حوض و آبنما و همینطور با شنیدن صدای دلنشین آب سپری کنید.

طراحی ویلا باغ با سقف شیروانی

معمولا در طراحی ویلاهای سنتی برای رنگ حوض، رنگ آبی فیروزه ای در نظر گرفته می شود. در صورتی که مایل هستید فضای منحصر به فرد تری را ایجاد کنید، توصیه مهندسان بام ساز، استفاده از کاشی های مربعی کوچک در داخل حوض است که ضمن داشتن جلوه بصری، فرآیند نظافت ساده تری نیز دارد.

3.استفاده از تخت های چوبی و یا حصیر در طراحی باغ ویلای سنتی

هدف بسیاری از افراد از طراحی باغ ویلا سنتی، گذراندن اوقات در یک معماری ایرانی می باشد که بتوانند در فضایی مملوء از زیبایی چند ساعتی را در آرامش خلوت کنند و یا به تفریح بپردازند. تخت های چوبی در باغ ویلاهای سنتی از مهم ترین بخش های یک عمارت قدیمی است. این تخت ها غالبا در حیاط خانه ها و باغ ویلاهای ایرانی وجود دارند و محلی برای دورهمی ها و گپ و گفت های خانوادگی می باشند.

تخت های چوبی در انواع مختلفی بر اساس قیمت، اندازه و کاربرد در بازار وجود دارند؛ در صورتی که به سازه های چوبی علاقه مند هستید، استفاده از این تخت ها را در کنار الوار های ساده در باغ خود را فراموش نکنید.

طراحی باغ ویلا و باغچه ویلا

در صورتی که به ترکیب سبک های سنتی و مدرن علاقه مند می باشید، می توانید در محوطه داخلی حیاط از مبلمان حصیری استفاده کنید. اینکار ضمن اینکه به شما اجازه می دهد از متریال حصیری نیز در ترکیب باغ ویلای سنتی خود استفاده کنید، سبب می شود مبلمان راحتی نیز در باغ خود داشته باشید.

4.شیشه های رنگی در طراحی محوطه باغ ویلا سنتی

از دیگر متریال هایی که به یک باغ ویلا، رنگ و بوی سنتی می بخشد، شیشه های رنگی می باشد. شیشه های رنگی در واقع مخصوص معماری سنتی ایرانی است که از آن به عنوان یک انتخاب درست در طراحی محوطه باغ ویلاها یاد می شود. می توانید متناسب با دکوراسیون در بخش های مختلفی از بنای خود از شیشه های رنگی استفاده کنید.

طراحی سقف استخر ویلا

5.بهار خواب و یا شاه نشین در طراحی باغ ویلا سنتی

در معماری بناهای سنتی از بهارخواب استفاده می گردد که به آن شاه نشین نیز گفته می شود که مشابه تراس است. بهار خواب با تغییری که در بنا ایجاد می کند، می تواند سبک فوق‌العاده ای را با خود به همراه داشته باشد و فضای دلنشینی را برای ساکنین ایجاد کند.

فراموش نکنید شاه نشین از عناصر ویژه در معماری سنتی است که در واقع اتاقی با ارتفاع زیاد می باشد که یا سقف ندارد و یا دارای سقف نیمه گنبدی است که نمای باشکوه و زیبایی را به بنای سنتی می بخشد.

6.جزئیات ایرانی در طراحی باغ ویلای سنتی

باغ آرایی سنتی

مصالحی که در طراحی باغ ویلای سنتی به کار می رود، به خوبی سبک سنتی را نمایان می کند اما فراموش نکنید که جزئیات با رنگ های ملایم تر می تواند خانه سنتی شما را زیباتر کند. بنابراین از دقت کردن به جزئیات غافل نشوید و از گلدان ها و کوزه های سفالی استفاده کنید تا زیبایی باغ شما را دو چندان کنند.

استفاده از کوزه های لعابی با رنگ های معمول آبی و سبز، استفاده از پشتی های سنتی، گلیم هایی با طرح های قدیمی و پارچه های بومی منحصر به فرد، همگی منجر به زیباتر شدن فضای سنتی خانه شما خواهد شد.

7.نقش گیاهان در طراحی باغ ویلای سنتی

بخش مهمی از باغ ویلای سنتی را به گیاهان و درختان خاص برای باغ خود اختصاص دهید. برای طراحی باغچه ها سعی کنید فضاسازی مورد علاقه تان را در نظر بگیرید. نکته مهمی که در فضاسازی باغ ویلاهای ایرانی بسیار اهمیت دارد، رعایت اصل تقارن می باشد.

توصیه کارشناسان بام ساز به شما عزیزان فضاسازی منظم و دقیق در باغچه های مستطیلی شکل است. بهتر است از گیاهان و درختان مختلف در فضای در نظر گرفته شده با رعایت اصل تقارن استفاده شود. شما می توانید باغچه ای که در محوطه باغ ویلای سنتی خود در نظر گرفته اید را با حصار های چوبی هم اندازه نیز بپوشانید تا ضمن حفظ گیاهانتان از آسیب های مختلف، نمای زیبایی را نیز برای باغ ایجاد کنید.

طراحی سقف باغ

8.طراحی مسیر رفت و آمد

شما می توانید به کمک متریال مختلف شامل چوب، سنگ و … مسیر رفت و آمد رویایی را ایجاد کنید. این موضوع می تواند منجر به غافلگیری افراد شود و زیبایی باغ شما را نیز دو چندان نماید. مسیری که در ورودی را به ورودی بنا و ساختمان می رساند و با عبور از محوطه ویلا، زیبایی سبک سنتی را به رخ می کشد.

ویژگی های باغ ویلای سنتی

توصیه می شود در طراحی باغ ویلای سنتی حتما ویژگی های یک سبک سنتی و ایرانی در نظر گرفته شود تا نتیجه نهایی به آنچه که مورد نظر می باشد، نزدیک تر گردد.

 • توجه به سادگی و عدم جزئیات زیاد و خارج از قاعده سبک سنتی
 • رعایت تقارن در باغ ویلاهای سنتی به منظور القای حس پایداری، دوام و آرامش
 • طراحی ایوان خانه های سنتی به صورت ستون دار
 • طراحی فضای ورودی برای خانه های سنتی به صورت دالان و هشتی و رابط فضای بیرونی و داخلی

طراحی کم هزینه باغ ویلا سنتی با بام ساز

طراحی باغ ویلا سنتی

بسیاری از افراد به دلیل هزینه های سرسام آور از طراحی باغ ویلا سنتی منصرف می شوند. اما شما عزیزان می توانید برای طراحی ساختمان و محوطه ویلای خود به صورت سنتی، از کارشناسان و مهندسان بام ساز راهنمایی دریافت کنید و بتوانید با بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید، تصمیم گیری درستی داشته باشید و بهترین متریال را برای اجرای ویلای سنتی در نظر بگیرید.

کارشناسان و مهندسان بام ساز ، آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان پیرامون طراحی باغ ویلا سنتی هستند. برای دریافت خدمات از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا مراحل اجرای باغ ویلای سنتی به شرح موارد زیر را با هم طی کنید.

 • ثبت ابعاد زمین در نظر گرفته شده برای ساخت ویلای سنتی
 • اعلام بودجه از سوی کارفرما
 • در نظر گرفتن سلیقه کارفرما و مشورت با مهندسان تا رسیدن به طرح و ایده نهایی
 • در نظر گرفتن جهت طلوع و غروب خورشید برای تعیین جهت صحیح قرار گرفتن ساختمان
 • انتخاب گیاهان مصرفی در فضای سبز باغ ویلا متناسب با شرایط اقلیمی
 • انتخاب المان های مناسب برای قرار دادن ساختمان، زمین بازی، آبنما، استخر و کلیه تجهیزات باغ ویلا
 • طراحی و ساخت راه‌های ارتباطی مناسب بین فضاهای مختلف ویلاها
 • طراحی داخلی ساختمان ویلای سنتی با در نظر داشتن فاکتورهای مهمی شامل نورگیری، ارتفاع طبقات و …
 • انتخاب مصالح مورد نیاز و مناسب برای طراحی باغ ویلای سنتی
 • و …

استخر شیروانی در بام ساز

در آخر توصیه می شود برای اینکه بتوانید ضمن کاهش هزینه ها، کار خود را نیز به بهترین شیوه ممکن پیاده‌سازی کنید، از یک تیم حرفه ای مشاوره و راهنمایی دریافت کنید تا بتوانید باغ ویلای سنتی مورد نظرتان را متناسب با سلیقه خود و با رعایت اصول مهندسی طراحی و اجرا کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا