عکس سنگ نمای خانه ویلایی

از بخش های مهم در زمینه زیبا سازی یک ساختمان، نمای آن می باشد که مورد توجه همگان است. دلیل این موضوع این است که در نگاه اول به یک ساختمان، نمای خارجی آن دیده می شود و سپس داخل آن مورد توجه قرار می گیرد. برای اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک می توان از متریال های مختلفی استفاده کرد و نما را در سبک های متفاوتی اجرا نمود.

شما عزیزان می توانید با مد نظر قرار دادن سلیقه شخصی خود اقدام به طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی خود نمایید. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز همراه ما باشید تا با انواع نمای ساختمان ویلایی کوچک آشنا شویم تا بتوانید با دید بازتری سبک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

استخرهای شیروانی در بام ساز

اهمیت طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک

کارفرمایانی که اقدام به ساخت ویلا می کنند، تمایل دارند در روزهای پایانی هفته و همینطور روزهای تعطیل، در یک ویلا با طراحی زیبا و لوکس زمان بگذرانند. طراحی زیبای یک ویلا سبب می شود که لذت گذراندن اوقات فراغت در داخل آن دو چندان شود؛ به همین دلیل بسیاری از افراد بر این باور هستند که طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک از مهم ترین بخش های اجرای یک ساختمان است.

از آنجایی که نمای یک ساختمان در نگاه اول، می تواند توجه هر بیننده ای را به خود جلب کند، از نظر زیبایی شناسی برای ساختمان ها و ویلاها، بیشترین نقش را ایفا می کند.

از سویی دیگر نمای ساختمان ویلا در ارزش آن تاثیر گذار است؛ به طوری که اگر شما مایل باشید یک ویلای لوکس و زیبا داشته باشید، لازم است که ویلایتان از نمای زیبایی برخوردار باشد تا به مرور زمان از ارزش آن کاسته نشود. جالب است بدانید که نمای ویلا در قیمت نهایی آن بسیار تاثیر گذار می باشد.

در برخی از شهرها، اهمیت نمای ساختمان ویلایی کوچک علاوه بر موارد گفته شده، از جنبه پوشش و حفاظتی برای ساختمان نیز می باشد. بسیاری از ویلاها در شمال کشور که دارای آب و هوای مرطوب و بارانی است، ساخته می شوند. در صورتی که در نمای این ویلا ها از طراحی اصولی و مصالح مناسب استفاده نشود، هزینه های بازسازی بسیاری را برای صاحب ویلا، به همراه خواهد داشت.

نمای ساختمان ویلایی کوچک یک طبقه

نمای ساختمان ویلایی با انواع طراحی مدرن

برخی از ویلاهای کوچک در یک طبقه اجرا می شوند. برای اینکه ساختمان های ویلاهای کوچک بزرگ تر از متراژ واقعی که دارند، به نظر برسند؛ معمولا برای طراحی نمای ساختمان آن ها از سبک مدرن استفاده می شود.

سبک مدرن و استفاده از رنگ های روشن، به دلیل اینکه دارای حداقل جزئیات است، سبب می شود که ویلاهای کوچک و یک طبقه، به دلیل خطای دید از متراژ واقعی خود بزرگ تر دیده شوند.

نمای ساختمان ویلایی کوچک دوبلکس

اغلب کارفرمایان که قصد ساخت ویلا در زمین هایی با متراژ کم را دارند، برای اینکه بتوانند از فضایی که در اختیارشان می باشد، بیشترین استفاده را بکنند؛ سعی می کنند خانه های خود را به صورت دوبلکس طراحی کنند.

در چنین شرایطی نیز به دلیل اینکه متراژ خانه کم است، بهتر است در نما از جزئیات کمی استفاده گردد؛ همینطور استفاده از المان های عمودی نیز می تواند جذابیت نمای ساختمان ویلایی کوچک دوبلکس را دو چندان کند.

طراحان توصیه می کنند برای طراحی و اجرای نمای ویلاهای کوچک دوبلکس از سبک مینیمال استفاده گردد.

نمای ساختمان ویلایی کوچک ساحلی

صفر تا صد طراحی نمای ساختمان ویلایی

در طراحی نمای ساختمان های ویلایی که در نزدیکی ساحل ساخته می شوند، غالبا از رنگ های روشن شامل سفید و کرم استفاده می کنند. بیشترین مصالحی که در طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک ساحلی استفاده می شود، شامل بتن و میکروسمنت است.

نمای ساختمان ویلایی کوچک در شمال کشور

شهرهای شمالی کشور دارای آب و هوای متغیر می باشند و به دلیل بارندگی زیاد، رطوبت در این مناطق بیشتر است. از مهم ترین مواردی که در طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک در شمال حائز اهمیت است، استفاده از مصالحی متناسب با آب و هوا می باشد.

به طوری که باید در وهله اول عایق حرارتی مناسبی باشند تا انرژی داخل خانه هدر نرود. از سویی دیگر نیز باید سقف آن ها به صورت شیب دار طراحی شود تا آب برف و باران بر روی سقف جمع نگردد.

عوامل تاثیر گذار در جلوه بصری نمای ساختمان ویلایی کوچک

نمای خانه ویلایی ساده

برای اینکه نمای ساختمان ویلایی کوچک زیباتر به نظر برسد، ضمن انتخاب سبک مناسب و مصالح مرتبط با آن، سعی کنید به المان هایی که در محوطه ویلا قرار می دهید نیز توجه داشته باشید.

بسیاری از افراد که دارای ویلاهای کوچک هستند، از محوطه سازی ویلا صرف نظر می کنند، در حالی که نورپردازی در باغ و محوطه ویلا، ساخت آلاچیق و یا سایبان، ساخت برکه مصنوعی، طراحی آبراهه کوچک در فضای باغ، طراحی استخر ویلایی کوچک، فضایی مخصوص به کودکان و …. به طوری که کاملا متناسب با سبکی که انتخاب کرده اید باشد، می تواند زیبایی ویلا و محوطه تان را دو چندان کند.

طراحی محوطه باید کاملا هماهنگ با نمای ساختمان ویلایی کوچک انجام شود؛ به عنوان مثال اگر شما طرفدار سبک کلاسیک هستید، باید این موضوع را علاوه بر نما، در دیگر المان هایی که انتخاب می کنید نیز لحاظ کنید.

نقش سقف در نمای ساختمان ویلایی کوچک

نمای ساختمان ویلایی کوچک

سقف از اجزای اصلی یک ساختمان می باشد که انتخاب درست آن می تواند جذابیت نمای ویلای شما را دو چندان کند. یکی از سقف هایی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در تمام مناطق کشور قابل اجراست، سقف های شیب دار است.

برای اجرای سقف های شیب دار، می توان از پوشش های متنوعی استفاده کرد که لازم است در انتخاب آن ها حتما از مصالحی مقاوم، متناسب با سبک ساختمان و مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده شود. از پرکاربرد ترین پوشش هایی که برای سقف های شیب دار استفاده می شود، چوب، فلز و پوشش شینگل می باشد.

در صورتی که قصد ساخت ویلا با سقف شیبدار را دارید و یا مایل به بازسازی ویلای خود و ساخت سقف شیب دار می باشید، می توانید برای تصمیم گیری صحیح در انتخاب نوع پوشش، هزینه و … از مهندسین بام ساز راهنمایی دریافت کنید.

انواع نمای ساختمان ویلایی کوچک

برای طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک، سبک های مختلفی وجود دارد که کارفرمایان می توانند متناسب با سلیقه خود و همینطور بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اند، از میان آن ها انتخاب کنند. از رایج ترین و در عین حال چشمگیرترین سبک هایی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، نمای مدرن، نمای کلاسیک و یا رومی، بومی یا سنتی و سبک روستیک است که در ادامه پیرامون هر یک توضیحات مختصری را آورده ایم.

1.نمای مدرن

زیباترین نمای ساختمان ویلایی

افرادی که علاقه مند به سبک مینیمال هستند و طرفدار سادگی می باشند، می توانند اقدام به طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک به سبک مدرن نمایند.

در این ویلاها استفاده از تزئینات و زرق و برق در حداقل ترین حالت ممکن است و هدف از طراحی آن ها نشان دادن سادگی و مینیمالیست بودن می باشد. در واقع این سبک، مناسب ترین سبک برای طراحی و اجرای ویلاهای کوچک است و به دلیل سادگی آن ها را بزرگ تر از متراژ واقعی شان نشان می دهد.

در ساخت و طراحی نمای ویلای مدرن به دلیل سادگی که دارد، از رنگ های آرامش بخشی استفاده می شود و همینطور تنوع مصالح آن کم است و عمدتا مصالج جدید و صنعتی در ساخت این ویلاها کاربرد دارند. امروزه این سبک از ویلاها در سراسر جهان و همینطور در کشور ایران، طرفداران بسیاری دارد.

در نمای ساختمان ویلایی کوچک مدرن از شیشه های بلند استفاده می شود و هدف طراح این است که در ویلاهای دوبلکس و یا تریبلکس، نور خورشید به اندازه کافی به ساختمان برسد. این نوع نما به دلیل داشتن حداقل جزئیات، با کم ترین هزینه نسبت به دیگر سبک ها قابل اجرا می باشد.

2.نمای کلاسیک یا رومی

از دیگر سبک های پرطرفدار برای طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی، سبک کلاسیک و یا رومی است. این سبک یادآور تجمل و زندگی مرفه می باشد و توصیه طراحان این است که از آن برای طراحی نمای ساختمان های بزرگ استفاده گردد.

دلیل این موضوع این است که در طراحی نمای کلاسیک از تزئینات زیادی شامل ستون ها، مجسمه، تاج و … استفاده می شود. جزئیات بسیار سبب می شود که ساختمان نسبت به متراژ واقعی خود کوچکتر به نظر برسد، به همین دلیل برای ویلاهای کوچک چندان مناسب نیست.

غالبا در طراحی نمای کلاسیک و یا رومی از سنگ های مرمر، گرانیت، تراورتن و … استفاده می گردد و می توان گفت نسبت به دیگر سبک ها، پزهزینه تر است. گاهی کارفرمایان برای نمای ساختمان ویلایی کوچک مایل هستند از سبک کلاسیک اما با کم ترین تزئینات استفاده کنند که وابسته به مهارت طراح، می تواند در نوع خود زیبا باشد.

3. نمای ساختمان ویلایی کوچک بومی یا سنتی

نمای ساختمان ویلایی کوچک ایرانی

طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک به سبک بومی و یا سنتی، متناسب با عواملی همچون فرهنگ مردم یک شهر و یا روستا، شرایط آب و هوایی منطقه قرار گیری ویلا و … انجام می شود. بنابراین طراحی های بومی همانطور که از نامش مشخص می باشد، متناسب با شرایط جغرافیایی یک منطقه انجام می شود و بدیهی است در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

4.نمای ویلای کوچک به سبک روستایی یا روستیک

از دیگر سبک های مناسب برای نمای ساختمان ویلایی کوچک، نمای روستایی و یا روستیک است. در چنین نماهایی غالبا از چوب و آجر استفاده می شود. در برخی از مناطق کشور، نمای روستایی و یا روستیک بسیار مشابه با نمای سنتی است.

برای اجرای سقف این خانه ها نیز معمولا از سقف های شیب دار استفاده می شود. افرادی که علاقه مند هستند از فضای شهری فاصله بگیرند و حس زندگی روستایی را در ویلای خود تجربه کنند، می توانند به سراغ این سبک بروند.

مصالح پر کاربرد در طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک

نمای ساختمان ویلایی دو طبقه

مصالحی که در طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی به کار می رود، تاثیر بسیاری در زیبایی آن خواهد داشت. از مهارت های یک طراح این است که مصالح را متناسب با سبک نمای ساختمان و همینطور شرایط آب و هوایی منطقه محل قرار گیری ویلا انتخاب کند. در ادامه توضیحاتی پیرامون پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی در نمای ساختمان ویلایی آورده ایم:

1.طراحی نما با سنگ‌

از پرطرفدار ترین و رایج ترین مصالح برای نما سنگ است و دلیل آن مزیت های این متریال شامل مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، ماندگاری بالا، زیبایی و … می باشد. سنگ ها در قیمت های متفاوتی موجود هستند که می توانید متناسب با بودجه خود اقدام به تهیه آن ها نمایید. می توان از متریال سنگ در کنار دیگر متریال شامل چوب و … نیز استفاده کرد.

2.طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک با آجر

از مصالح پرکاربرد در معماری اصیل ایرانی، آجر است که یا از آن به تنهایی و یا در کنار دیگر مصالح همچون سیمان برای طراحی نما استفاده می شود.

آجر های نسوز برای استفاده در نما بسیار مناسب هستند و از مزیت های آن ها می توان به عایق حرارتی و برودتی، مقاوم در برابر تغییر رنگ، تنوع رنگ و … اشاره کرد.

3.طراحی نما با چوب

نمای ساختمان ویلایی کوچک

استفاده از متریال چوب در ساخت نمای خانه های ویلایی، در شمال کشور به وفور دیده می شود. چوب ها از مصالح کمیاب و در عین حال گران قیمت هستند، به همین دلیل کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

4.طراحی نمای ساختمان ویلایی کوچک با بتن یا سیمان

امروزه شاهد کاربرد بیشتر بتن نما در طراحی ویلاها می باشیم چراکه می توان ویژگی های دلخواه را بر روی آن اعمال کرد. بتن ها هزینه های ساخت و اجرای ویلا را کاهش می دهند اما توصیه می شود برای داشتن یک نمای زیبا از آن ها در کنار دیگر مصالح شامل سنگ، چوب و … استفاده گردد.

5.طراحی نما با فلز

فلزها قابل شکل گیری در اشکال مختلف هستند، ضمن اینکه می توان از آن ها در اندازه های مختلفی استفاده کرد. به همین دلیل از فلز در کنار دیگر مصالح شامل چوب و شیشه برای طراحی نما بسیار استفاده می شود.

طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک با بام ساز

چگونه سقف شیروانی بزنیم؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم، برای طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک ، یک سبک مشخص را انتخاب کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی که در ذهن دارید، دست یابید.

طراحان و مهندسین مجموعه بام ساز دارای چندین سال سابقه در زمینه اجرای نمای ساختمان ویلایی کوچک می باشند، می توانید متناسب با ساختمان و ویلای خود و همینطور هزینه ای که برای اینکار اختصاص داده اید، از مهندسین بام ساز، مشاوره دریافت کنید و اجرای دقیق آن را متخصصین این مجموعه بسپارید.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا