اجرا انواع مدلهای آلاچیق فلزی؛ با طراحی مدرن و کلاسیکپوشش آردواز ویلاعمومیمقالات تخصصی

آلاچیق سنگی ویلا

امروزه زندگی ها به گونه ای تغییر پیدا کرده است که با استرس و فشار کاری بیشتری نسبت به گذشته همراه است؛ از همین رو بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا تعطیلات آخر هفته را در ویلای خود و محوطه آن بگذارنند. یکی از المان هایی که در محوطه ویلاها طراحی و اجرا می شود، آلاچیق است که انواع مختلفی دارد که یکی از پرکاربرد ترین آن ها آلاچیق سنگی ویلا است که قابل طراحی در انواع مدل ها شامل کنجی، سنگ رومی، والت دیزنی و … می باشد.

آلاچیق سنگی ویلا یکی از انواع آلاچیق های پرکاربرد در ویلاها به شمار می رود که از آن به عنوان سایبان استفاده می شود. آلاچیق های سنگی با طراحی و ظرافت بالایی ساخته می شوند و قابل استفاده در فضای سبز خانه ها، باغ ها، اماکن عمومی و توریستی هستند. معمولا برای ساخت آلاچیق های سنگی از متریال سنگ در کنار دیگر متریال استفاده می شود تا بتوان در نهایت آلاچیق زیبایی را طراحی و اجرا کرد.

این آلاچیق ها به دلیل داشتن دوام و ماندگاری بالا در شرایط آب و هوایی مختلف، استحکام بسیار بالا، قابل طراحی در طرح های ظریف و خلاقانه و … طرفداران بسیاری دارند.

استخرهای شیروانی در بام ساز

آلاچیق سنگی ویلا چیست؟

کلمه آلاچیق دارای ریشه در زبان ترکمنی است و به معنای تارم و یا سازه می باشد. در واقع آلاچیق به سازه ای گفته می شود که از چندین ستون و سقف تشکیل شده باشد. اغلب آلاچیق ها را در فضای سبز و به صورت باز طراحی می کنند که بتوان طی آن از طبیعت لذت برد؛ اما گاهی برخی از کارفرمایان تمایل دارند این سازه به صورت نیمه باز طراحی شود که امکانش وجود دارد. در واقع در طراحی آلاچیق ها باز بودن و یا نیمه باز بودن سازه، وابسته به سلیقه کارفرما می باشد.

آلاچیق های سنگی سازه هایی هستند که عمده مصالح به کار رفته در آن ها سنگ می باشد، به طوری که بدنه و ستون های آن از جنس سنگ می باشد و برای ساخت سقف از دیگر متریال استفاده می شود. برای ساخت آلاچیق سنگی ویلا می توان از انواع سنگ های طبیعی و یا ساختمانی استفاده کرد. لازم است اشاره کنیم که این مدل از آلاچیق ها الگوبرداری شده از مدل های اروپایی هستند و قدمت زیادی در کشور ما ندارند.

برای طراحی و ساخت آلاچیق سنگی ویلا ایده های بسیاری وجود دارد و می توان گفت که آلاچیق های سنگی از متنوع ترین سایبان ها به شمار می روند. اما نکته ای که در مورد این آلاچیق ها وجود دارد، این است که طراحی و ساخت آلاچیق سنگی نسبت به دیگر انواع آلاچیق ها هزینه بر می باشد.

در گذشته از سازه های سنگی فقط برای ساخت بنای مشاهیر استفاده می شد، اما زیبایی این سازه ها سبب شده است که چهار دهه از ورود آن ها به ویلاها بگذرد؛ به طوری که امروزه آلاچیق سنگی ویلا طرفداران زیادی دارد.

مزایای آلاچیق های سنگی ویلا

آلاچیق سنگی سنتی

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، آلاچیق سنگی از پرکاربرد ترین آلاچیق ها می باشد. این سازه های سنگ نما دارای تنوع بالایی در طرح می باشند و همین موضوع سبب شده است که افراد بتوانند با انتخاب رنگ و طرح سنگ متناسب با نمای ساختمانشان، زیبایی منحصر به فردی را در ویلا و باغ خود ایجاد کنند. اما علاقه به ساخت آلاچیق سنگی ویلا صرفا به دلیل بحت زیبایی شناسی و طراحی خیره کننده این آلاچیق ها نیست؛ در ادامه به مهم ترین مزایا و ویژگی های آلاچیق سنگی اشاره کرده ایم:

  • ماندگاری و دوام آلاچیق های سنگی در شرایط آب و هوایی مختلف، بسیار بالا است. بنابراین آلاچیق های سنگی ویلا قابل اجرا در هر موقعیت جغرافیایی و با اقلیم خاص می باشند.
  • آلاچیق های سنگی نیازی به مراقب ندارند و تا مدت ها بدون مراقبت قابل استفاده هستند.
  • سایبان های سنگی، استحکام بسیار زیادی دارند و در شرایط جوی مختلف و در مقابل باد و باران های شدید، بدون آسیب دیدن و کوچکترین تغییری، باقی می مانند.
  • استفاده از متریال سنگ در طراحی آلاچیق ها سبب می شود که بتوان طرح های بسیار ظریف و خلاقانه ای را برای این نوع از سازه ها طراحی کرد.
  • آلاچیق های سنگی به صورت باز و نیمه باز قابل طراحی هستند. در صورتی که آلاچیق سنگی ویلا به صورت باز طراحی شود، می توان با نشستن در داخل آن از فضای سبز و هوای آزاد نهایت لذت را برد.

طراحی و ساخت آلاچیق سنگی ویلا

 

مزایای آلاچیق های سنگی ویلا

برخی افراد گمان می کنند در طراحی و ساخت آلاچیق سنگی ویلا ، فقط از سنگ استفاده می شود؛ در صورتی که فقط در ظاهر این سازه، سنگ به کار می رود؛ چراکه در داخل ستون های این سازه سنگی، فلز به کار می رود.

بنابراین برای ساخت آلاچیق سنگی ویلا ، ابتدا اسکلت فلزی آلاچیق ساخته می شود و سپس آن را با سنگ های مقاوم طبیعی و یا ساختمانی پوشش می دهند. در بسیاری از موارد برای کاهش هزینه های اجرای آلاچیق سنگی، صرفا از سنگ در نمای بیرونی آلاچیق استفاده می گردد.

انواع مدل های آلاچیق سنگی ویلا

قیمت آلاچیق سنگی

برای ساخت آلاچیق های سنگی طرح و مدل های مختلفی وجود دارد؛ به همین دلیل کارفرمایان می توانند متناسب با سلیقه خود از میان انواع مدل ها، طرحی که باب میل آن ها است را انتخاب کنند.

از رایج ترین مدل های آلاچیق سنگی ویلا ، آلاچیقی سنگی با ستون های گرد و سقف گنبدی شکل می باشد. از مزیت های این مدل از آلاچیق سنگی این است که می توان از سنگ در کنار دیگر مصالح شامل آجر، چوب، سفال و … استفاده کرد که همین موارد می تواند هزینه نهایی را کاهش دهد.

در صورتی که طراحی ویلای شما به صورت کلاسیک است، می توانید از آلاچیق سنگی با نمای رومی استفاده کنید که ضمن تناسب داشتن با نمای ساختمان شما، می تواند زیبایی محوطه ویلایتان را نیز دوچندان کند.

معرفی مدل ‌های مختلف آلاچیق های سنگی

 

طراحی و ساخت آلاچیق سنگی ویلا

پیش‌تر اشاره کردیم که آلاچیق های سنگی قابل طراحی و اجرا در طرح های مختلفی هستند؛ به همین دلیل این نوع آلاچیق به عنوان متنوع ترین آلاچیق شناخته شده است. تمامی آلاچیق های سنگی ویلا با هدف اصلی طراحی محلی برای نشستن در فضای سبز و لذت بردن از هوای آزاد طراحی می شوند. در ادامه سعی کرده ایم رایج ترین مدل های مختلف آلاچیق های سنگی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

1.آلاچیق نماد معروف ‌ترین آلاچیق‌ های سنگی

از رایج ترین آلاچیق های سنگی، آلاچیق نماد و یا درگاه می باشد که با پایه های سنگی به عنوان ستون این سازه ساخته می شوند. در ساخت این نوع از آلاچیق ها برای بنا کردن پایه، از سیمان نیز استفاده می گردد.

این نوع از آلاچیق های سنگی، به عنوان یک المان معماری جذاب، در اماکن گردشگری توریستی بنا می شوند و محلی برای نشستن و یا استراحت نیستند؛ هدف از طراحی این نوع آلاچیق سنگی صرفا جلب توجه بازدیدکنندگان است.

2.آلاچیق کنجی از انواع آلاچیق سنگی ویلا

 

انواع مدل های آلاچیق سنگی ویلا

آلاچیق های سنگی کنجی غالبا دارای سقف های گنبدی شکل هستند و در کنج یک محوطه ساخته می شوند. در واقع در باغ هایی که هدف طراح در آن ها این است که آلاچیق فضای زیادی از محوطه را نگیرد و بتواند تمامی المان ها را با اهداف مشخصی در جای خود استفاده کند، از آلاچیق کنجی استفاده می شود.

بهترین مکان برای ساخت آلاچیق های سنگی کنجی، مناطق دره ای می باشد که دارای آفتاب کمتری است. به همین دلیل در بیشتر مواقع آلاچیق کنجی را در نقطه ای از محوطه ویلا می سازند که نور خورشید به صورت مقطعی به آن می تابد و می توان با استراحت در داخل این آلاچیق ها، در ساعاتی از روز از نور خورشید نیز استفاده کرد.

آلاچیق های سنگی کنجی، دارای سقف نیمه باز هستند و همین موضوع سبب می شود که نور خورشید بتوانند وارد آلاچیق شود. برای ستون های آلاچیق های سنگی کنجی از بهترین و مرغوب ترین سنگ ها استفاده می گردد.

3.آلاچیق سنگ رومی

 

برآورد هزینه ساخت یک آلاچیق با سنگ

از دیگر انواع آلاچیق سنگی ویلا ، آلاچیق سنگ رومی است که یادآور معماری کلاسیک روم باستان می باشد. برای ساخت این نوع از آلاچیق های سنگی نیز از سقف های گنبدی شکل استفاده می شود.

آلاچیق سنگی رومی ویلاها معمولا در متراژ های بزرگی طراحی و اجرا می شوند؛ به همین دلیل محل مناسبی برای برگزاری مهمانی های خانوادگی و دورهمی های دوستانه هستند.

ظاهر زیبا و منحصر به فرد این آلاچیق ها سبب شده است که بسیاری از افراد و علاقه مند به سبک کلاسیک، این نوع آلاچیق را برای ساخت سایبان در محوطه ویلای خود انتخاب کنند.

4.آلاچیق والت دیزنی و یا آلاچیق سنگی ویلا گران قیمت

نوع دیگر آلاچیق های سنگی، آلاچیق های سنگی والت دیزنی هستند که به آن ها آلاچیق سنگ رودخانه ای نیز گفته می شود. ظاهر این نوع آلاچیق های سنگی بسیار زیباست و در دسته آلاچیق های کلاسیک قرار می گیرد و دلیل نامگذاری آن ها این است که یادآور انیمیشن های والت دیزنی هستند.

آلاچیق های سنگی والت دیزنی جزو آلاچیق های گران‌قیمت به شمار می روند و دلیل این موضوع این است که در ساخت این نوع از آلاچیق سنگی، سنگ های گران قیمتی به کار می روند.

5.آلاچیق سنگ ساختمانی و مدرن

 

معرفی مدل ‌های مختلف آلاچیق های سنگی

آلاچیق سنگی ویلا ساختمانی و مدرن قابل طراحی و اجرا با انواع سنگ های ساختمانی است و می توان با استفاده از اشکال هندسی آن را طراحی و اجرا کرد. استفاده از انواع سنگ های ساختمانی درطراحی آلاچیق های سنگی سبب شده است که بتوان سایبان هایی مدرن را طراحی نمود. این نوع آلاچیق ها برای افرادی که سبک بنای آن ها مدرن است، مناسب می باشد و تناسب آن با بنا، جلوه بصری زیبایی را ایجاد می کند.

برآورد هزینه ساخت یک آلاچیق با سنگ

ظاهر زیبای آلاچیق های سنگی سبب شده است که بسیاری از افراد مایل به طراحی و ساخت این نوع آلاچیق ها باشند. طراحی و ساخت آلاچیق هایی که دارای ستون های سنگی بزرگی است، هزینه بسیاری را در پی دارد؛ دلیل این موضوع این است که سنگ ها طی فرآیند های پیچیده ای تولید می شوند و به همین دلیل قیمت های بیشتری دارند.

به همین دلیل بسیاری پس از اطلاع از هزینه های ساخت آلاچیق سنگی ویلا به سراغ دیگر انواع آلاچیق ها همچون آلاچیق های فلزی، چوبی، بتنی و … می روند که در زیبایی کم از آلاچیق های سنگی ندارند. با این حال نیز طراحی و ساخت آلاچیق های سنگی با توجه به خواسته کارفرما انجام می شود.

ساخت آلاچیق سنگی ویلا با بام ساز

 

ساخت آلاچیق سنگی ویلا با بام ساز

مهم ترین قسمت آلاچیق های سنگی، ستون های آن است که از سنگ های طبیعی و یا ساختمانی ساخته می شود. ساخت این نوع از آلاچیق ها نیازمند مهارت های خاصی در نحوه طراحی اولیه آلاچیق، شناخت کامل از نحوه چیدمان سنگ در پی شناخت سمت حرکت رگه های سنگ، شناخت رنگ و جنس سنگ، برخورداری از مهارت های بنایی و … می باشد.

بنابراین اگر شما از طرفداران آلاچیق های سنگی هستید، بهتر است مجموعه مهندسی را برای اینکار انتخاب کنید که ضمن داشتن مهارت های نامبرده، دارای نمونه کارهای بسیاری باشند که شما بتوانید با دیدن آن ها، تصمیم خود را قطعی کنید.

بام ساز با چندین دهه سابقه در زمینه ساخت آلاچیق، می تواند طراحی و ساخت آلاچیق سنگی مد نظر شما را در انواع مختلفی انجام دهد. برای دریافت مشاوره رایگان از مهندسین مجموعه بام ساز، می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در انتهای این مقاله اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *