نقشه خانه باغ کوچک

در سر تا سر دنیا افراد علاقه مند هستند تا یک ویلا برای خود داشته باشند که بتوانند یا در آن زندگی کنند و یا آخر هفته های خود را در آنجا سپری نمایند و در کنار خانواده خود باشند. ممکن است بسیاری از افراد از پس هزینه های ویلاهای بزرگ برنیایند، به همین دلیل امروزه ساخت ویلا فانتزی کوچک بیشتر از گذشته رایج شده است؛ ویلاهایی که ضمن زیبایی و کارآمدی، هزینه های تمام شده ساخت کم تری نیز دارند. طراحی ویلا فانتزی کوچک به مراتب دشوار تر از ویلاهای بزرگ است، چراکه طراح باید خلاقانه و با ایده های کاربردی بتواند خانه ای زیبا را خلق کند که از تمامی متراژ هر چند کوچک زمین، بهترین استفاده را کرده باشد.

در صورتی که شما نیز علاقه مند به طراحی ویلا کوچک می باشید، تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید تا با اصول طراحی و اجرای ویلا فانتزی کوچک آشنا شویم.

استخرهای شیروانی در بام ساز

سبک مناسب برای ویلا فانتزی کوچک

امروزه برای طراحی ویلاها، سبک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما به عقیده کارشناسان بام ساز، بهترین و مناسب ترین سبک برای طراحی ویلا فانتزی کوچک، سبک مدرن است. البته این موضوع به این معنا نیست که در طراحی ویلاهای کوچک از دیگر سبک ها همچون کلاسیک و یا نئو کلاسیک استفاده نمی شود اما سبک مدرن برای ویلاها در متراژ کم مناسب تر است.

سبک مدرن از سبک های پرطرفدار است که سادگی در آن حرف اول را می زند. شما می توانید برای اجرای ویلاهای کوچک به بافت منطقه و دیگر ساختمان های ساخته شده نیز توجه داشته باشید و سعی کنید سبکی را انتخاب کنید که به واسطه آن بیشترین هماهنگی را با محیط اطراف داشته باشید.

کانکس ویلایی کوچک

تاکید بر سبک مدرن برای طراحی و اجرای ویلا فانتزی کوچک به این دلیل است که سادگی آن سبب می شود که ویلا بزرگ‌تر دیده شود. استفاده از پنجره های بزرگ، رنگ های روشن برای دیوار ها و … همگی ابعاد ویلا را از ابعاد واقعی بزرگ‌تر نشان می دهند.

توصیه می شود برای اینکه فضای بیشتری در اختیار ساکنین ویلای کوچک قرار بگیرد، این ویلاها به صورت دوبلکس طراحی شوند که علاوه بر این زیبایی و نمای بیشتری نیز خواهند داشت.

نکات مهم در طراحی ویلا فانتزی کوچک برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن ویلا

خانه ای کوچک و فانتزی

از مهارت های یک طراح این است که در طراحی ویلا فانتزی کوچک از تکنیک های هوشمندانه ای استفاده کند تا ویلا از ابعاد واقعی خود بزرگ‌تر دیده شود. به عنوان مثال برای ویلاهای کوچک بهتر است به سراغ رنگ های تیره نروید و با استفاده از هارمونی رنگ های روشن در نما و فضای داخلی ساختمان، ابعاد ویلا را از ابعاد واقعی بزرگ‌تر نشان دهید.

استفاده از خطوط افقی و عمودی نیز می تواند در بزرگ‌تر نشان دادن ویلا تاثیر گذار باشد؛ همینطور طراح می تواند در طراحی ویلا کوچک از پنجره های بزرگی استفاده کند تا نور طبیعی وارد فضای خانه شود که به نوبه خود تاثیر بسیاری در بزرگ‌تر نشادن دادن فضا خواهد داشت.

طراحی ویلای فانتزی کوچک

طراحی نقشه ویلا فانتزی کوچک

اولین قدم برای ساخت ویلا فانتزی کوچک، طراحی نقشه آن می باشد. لازم است فرم و پلان در طراحی نقشه با یکدیگر هماهنگ باشند. همینطور طراح باید به مواردی شامل تهویه، نورگیر بودن، شرایط آب و هوایی منطقه و استفاده کارآمد از فضاها توجه داشته باشد.

لازم است در طراحی نقشه ویلاهای کوچک، جای تمامی فضاهای داخلی شامل آشپزخانه، اتاق خواب ها، حمام، سرویس بهداشتی و دیگر فضاها مشخص شود؛ انتخاب این فضاها باید به گونه ای صورت گیرد که ضمن داشتن هماهنگی با یکدیگر از فضا نیز به صورت بهینه ای استفاده شده باشد. در نقشه ویلا فانتزی کوچک باید شکل سقف، نمای کلی ساختمان، نحوه قرار گیری ساختمان ویلا و … نیز مشخص گردد.

مدل طراحی خارجی ویلا در خانه کوچک و فانتزی

مزیت زندگی در ویلا فانتزی کوچک

ویلاهای فانتزی و کوچک مزیت های بسیاری را به همراه دارند. در واقع میزان ریخت و پاش در خانه های ویلایی کوچک کم‌تر است، ضمن اینکه در مدت زمان کوتاهی می توان این خانه ها را تمیز کرد.

از سویی دیگر ویلا فانتزی کوچک به دلیل اینکه در متراژ پایینی اجرا می شوند، نیازی نیست برای دکوراسیون داخلی آن ها هزینه زیادی شود و با کم‌ترین وسایل می توانید فضای داخلی آن را تکمیل کنید.

افراد به طور ناخودآگاه در خانه های کوچک دور یکدیگر جمع می شوند و همین موضوع میزان صمیمیت و گرمی رابطه میان اعضای خانواده ها را افزایش می دهد.

عکس ویلاهای فانتزی کوچک

بنابراین کوچک بودن متراژ یک زمین به این معنی نیست که خانه ای کوچک و کم جا را بتوان طراحی کرد. بلکه می توان با استفاده از یک نقشه مناسب و صحیح، از فضای خانه بهینه ترین استفاده را کرد؛ به طوری که ویلا فانتزی کوچک به اندازه یک خانه بزرگ زیبا و کاربردی باشد.

در صورتی که علاقه مند هستید یک ویلای کوچک زیبا داشته باشید، می توانید برای طراحی یک نقشه اصولی و استفاده کمتر از محوطه و اختصاص متراژ بیشتر به فضای داخلی خانه، خواسته خود را تحقق ببخشید.

مهندسین بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان پیرامون طراحی و اجرای ویلا فانتزی کوچک متناسب با متراژ و شرایط زمین شما و همینطور سلیقه و خواسته تان می باشند.

ویلا کوچک و کاهش هزینه های ساخت

تصاویر ویلا فانتزی کوچک

همانطور که گفته شد، شرایط نابسامان اقتصادی حال حاضر ممکن است هر فردی را از قدم گذاشتن در مسیر ساخت و ساز ویلا، منصرف کند. از مزیت های ویلا فانتزی کوچک این است که شما می توانید اقدام به ساخت یک ویلای مقرون به صرفه کنید و هزینه های ساخت ویلا را کاهش دهید.

ویلاهای کوچک ضمن اینکه نیازمند هزینه های کمتری برای ساخت ویلا هستند، به دلیل نیاز به لوازم کمتر برای زندگی کردن نیز، منجر به صرفه جویی در هزینه ها می شوند. از سویی دیگر زندگی کردن در ویلاهای کوچک به دلیل نیاز به انرژی کم‌تر برای تنظیم دمای خانه و … نیز هزینه کم تری را در پی دارد. بنابراین اگر جنبه اقتصادی برایتان حائز اهمیت است، طراحی یک ویلا فانتزی کوچک با نقشه خوب، می تواند گزینه ایده آل و مناسبی برای شما باشد.

انتخاب سازنده ویلا برای طراحی و اجرای ویلا فانتزی کوچک

نمونه نقشه ویلا فانتزی کوچک

پس از تهیه نقشه ویلا، باید اقدام به انتخاب سازنده مناسبی برای ساخت ویلای خود نمایید. سازنده ویلا مناسب در کیفیت اجرای کار شما بسیار تاثیر گذار است. لازم است برای انتخاب شرکت مهندسی و یا سازنده ویلا مناسب برای ساخت ویلای خود به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • در صورتی که ساخت ویلای خود را به افراد بومی سپرده اید، سعی کنید برای کنترل اوضاع و مراحل اجرایی ساختمان، از یک مهندس ناظر کمک بگیرید.
  • در ابتدا با سازنده ویلا صحبت کنید و او را مجاب کنید که بدون هماهنگی کردن با شما هیچ گونه تغییری را در نقشه ایجاد نکند. فراموش نکنید در طراحی و اجرای ویلاهای فانتزی کوچک هر گونه تغییر می تواند منجر به از دست رفتن متراژ قابل توجهی شود و اصطلاحا سبب شکل گیری فضاهای پرت و بدون استفاده گردد.
  • در انتخاب پیمانکار مناسب، لازم است سابقه فعالیت های او را بررسی کنید و از میزان خوش قول بودن او برای تحویل پروژه پرس و جو کرده و اطمینان حاصل کنید.

نکات کاربردی در ویلاهای کوچک

ویلای کوچک 50 متری

در ادامه به چندین نکته کاربردی اشاره کردیم که می توان برای استفاده بهینه از فضا در ویلا های فانتزی کوچک به آن ها توجه کرد.

1.بهره گیری از ارتفاع و عمودی سازی

در ساخت ویلاهای کوچک در زمین هایی با متراژ کم، می توان اقدام به توزیع و افزایش فضای داخلی ساختمان در ارتفاع نمود. به این معنی که ویلا را در دو طبقه و یا سه طبقه به صورت دوبلکس و یا تریبلکس تعریف کرد.

2.اجرای تیغه بندی های کم و ضروری در طراحی ویلا فانتزی کوچک

فراموش نکنید که ضخامت دیوار ها و تیغه ها در فضای داخلی ساختمان، می تواند از مساحت مفید بنا کم کند. بنابراین در طراحی ویلاهای کوچک بسیار اهمیت دارد که تا حد امکان از اجرای تیغه بندی جلوگیری کنید.

در ویلاهای فانتزی کوچک می توانید برای تخصیص فضا به بخش های مختلف شامل نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه و … از سقف کاذب و یا دیگر متریال استفاده نمایید.

3.انتخاب سبک مناسب

ویلا فانتزی کوچک

همانطور که اشاره کردیم شما می توانید هر سبکی را برای ویلا کوچک انتخاب کنید و این موضوع کاملا وابسته به سلیقه و خواسته شما می باشد. اما ویژگی های هر سبکی می تواند تاثیر بسیاری بر کیفیت فضاسازی ویلاها داشته باشد.

به عنوان مثال سبک کلاسیک نیازمند جزئیات بیشتر و همینطور المان های الحاقی زیادی است و حرف اول را در این سبک ترئینات پرکار و شلوغ می زند که می تواند فضا را تنگ‌تر و فشرده تر نشان دهد. در مقابل سبک مدرن به دلیل سادگی و استفاده از رنگ های روشن، می تواند فضا را بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود جلوه دهد.

4.طراحی فضاهای واسطه و نیمه باز بیرونی

در ویلاهای کوچک لازم است نهایت استفاده از ارتباط با فضای باز و پیرامونی شود. به طوری که طراح می تواند به صورت هوشمندانه ای فضاهای واسطه را همانند ایوان ها و تراس های روباز را به فضاهای داخلی پیوند بزند.

5.استفاده از مبلمان چند منظوره در ویلا فانتزی کوچک

از دیگر نکات مهم در ویلا فانتزی کوچک توجه به دکوراسیون داخلی این ویلا ها می باشد به طوری که لازم است برای دکوراسیون از لوازم مناسبی استفاده گردد. می توان در این خانه ها از مبلمان های چند منظوره استفاده کرد که دارای قابلیت جمع شوندگی نیز هستند و فضای زیادی را نمی گیرند.

استخر شیروانی در بام ساز

استفاده بهینه از فضاها در طراحی ویلای کوچک

در طراحی و اجرای ویلاهای کوچک، نکته ای که حائز اهمیت است، این است که از تمامی فضاها استفاده بهینه ای شود تا در نهایت یک فضای منسجم و خالصی به وجود آید که هیچ فضای پرتی در آن وجود نداشته باشد.

برای اینکه بتوانید با استفاده از راهکارها و تکنیک های مهندسی و هوشمندانه، اقدام به طراحی نقشه اصولی برای یک زمین با متراژ کم نمایید و بتوانید در نهایت یک ویلا فانتزی کوچک زیبا و کاربردی داشته باشید؛ باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

مهندسین بام ساز آماده ارائه مشاوره تخصصی پیرامون طراحی و اجرای ویلاهای کوچک به شما عزیزان می باشند. در صورتی که مایل به دریافت مشاوره هستید، می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله با کارشناسان بام ساز در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط
آبنما سنگی ویلا

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا