ویلا فلت در شمال

ویلاها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی های معماری خاصی دارند و در سبک های منحصر به فردی ساخته می شوند. متریال مورد استفاده در انواع ویلاها و متناسب با طبقاتی که دارند، می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. یکی از ویلاهایی که دارای قدمت بیشتری نسبت به دیگر انواع ویلاها می باشد، ویلا فلت است که از گذشته تا کنون دارای طرفداران بسیاری است.

اغلب ویلاهایی که قرار است در مساحت کمی طراحی و اجرا شوند و همینطور چشم انداز خاصی در اطراف خود ندارند، به صورت ویلای فلت طراحی می شوند؛ ویلاهای دوبلکس و تریبلکس غالبا برای زمین هایی مناسب هستند که در اطراف آن ها، چشم انداز های زیبایی برای لذت بردن ساکنین وجود داشته باشد. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز، قصد داریم جزئیات بیشتری را پیرامون ویلا فلت ارائه دهیم.

استخرهای شیروانی در بام ساز

ویلا فلت چیست؟

فلت (flat) به معنای همسطح، صاف و هموار می باشد که این تعریف تمامی سطح هایی که هیچ نقطه ای از آن با یکدیگر اختلاف سطح نداشته باشند را در بر می گیرد.

در معماری و طراحی ساختمان ها، ویلا فلت در واقع همان ویلای همکف است که به صورت یک طبقه و با یک سقف ساخته می شود. در واقع در ویلا فلت هیچ سقف مشترکی بین بخش های مختلف یک خانه وجود ندارد. ویلا های فلت نیز باید دارای حداقل متراژ 80 متر باشند که می توان فضاهای مختلفی در آن شامل اتاق خواب، سالن نشیمن، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، گاراژ، انباری و … را طراحی نمود.

لازم است اشاره کنیم که ساخت ویلاهای فلت به دلیل تمایل بیشتر مردم به ویلاهای دوبلکس و تریبلکس و همینطور استفاده بیشتر از فضا با طراحی اتاق ها و … در طبقه دیگر، امروزه کمتر از گذشته انجام می شود.

بنابراین در یک تعریف کلی، ویلاهایی که همر تراز با زمین ساخته می شوند و هیچ ارتفاعی با زمین ندارند و یا حداکثر دارای ارتفاع یک متری با زمین هستند، ویلاهای فلت نامیده می شوند.

مزایای ویلا فلت چیست؟

ویلا فلت نما مدرن

ویلاهای فلت نسبت به ویلاهای دوبلکس و تریبلکس دارای مزیت هایی هستند که همین مزیت ها سبب شده است بسیاری هنوز هم علاقه مند به طراحی ویلا فلت باشند. در ادامه توضیحات مختصری را پیرامون مزیت های ویلا فلت ارائه کرده ایم.

1.هزینه های ساخت و ساز کمتر و سهولت در اجرای ویلای فلت

ویلای فلت و یا هم کف دارای یک طبقه همتراز با زمین می باشد؛ همین موضوع سبب می شود که برای ساخت این ویلا به مصالح کمتری نیاز باشد.

از سوی دیگر علاوه بر نیاز کمتر به مصالح برای ساخت ویلا، دستمزد کارگران و مدت زمان اجرای پروژه نیز کمتر می گردد. در واقع می توان گفت ویلای فلت نسبت به دیگر ویلاهای دوبلکس و تریبلکس ساخت آسان تری نیز دارند.

2.رفت و آمد و حمل وسایل آسان تر در ویلا فلت

انواع ویلاهای فلت در شمال

در صورتی که قصد ساخت ویلا برای افراد مسن را دارید، بهترین انتخاب ویلای فلت است؛ چراکه می توان بدون نیاز به پله رفت و آمد آسانی را در فضاهای مختلف خانه داشت. از سویی دیگر جا به جایی لوازم در خانه های فلت نیز آسان تر است.

3.صرفه جویی در هزینه های حامل های انرژی (سرمایشی و گرمایشی)

در ویلاهای فلت به دلیل اینکه خانه یک طبقه است، سرد سازی فضای داخلی آن در فصول گرم سال راحت تر انجام می شود ، ضمن اینکه برای برقراری هوای سرد در داخل خانه نیز به مصرف برق کمتری نسبت به دیگر ویلاها نیاز است که این موضوع به معنای کاهش هزینه های زندگی در ویلای فلت است. همین موضوع برای گرم کردن خانه در فصول سرد سال نیز صادق است.

بنابراین استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی برای یک ویلا فلت نسبت به ویلاهای دوبلکس و چند طبقه، دارای هزینه های کمتری برای تهیه تجهیزات و استفاده از انرژی خواهد بود.

4.بهره مندی راحت از فضای بیرون (دسترسی آسان به محوطه ویلا فلت)

معرفی انواع ویلای فلت

در ویلای فلت، دسترسی آسان تری به محوطه ویلا وجود دارد، این موضوع مخصوصا برای افرادی که حیوان خانگی دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره کردیم، طراحی دکوراسیون داخلی ویلا فلت به مراتب تر آسان تر از ویلاهای دوبلکس و تریبلکس است؛ همینطور هزینه تعمیرات آن ها نیز بسیار کمتر می باشد.

معایب ویلا فلت

ویلای فلت در مقایسه با ویلاهای دوبلکس و تریبلکس دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه توضیحات مختصری را پیرامون آن ها آورده ایم:

1.جدا نبودن فضاهای خصوصی در ویلا فلت

انواع ویلا فلت

در ویلاهای دوبلکس، معمولا طراحان فضاهای خصوصی خانه شامل اتاق خواب ها را در طبقه دوم طراحی می کنند و فضاهای عمومی همچون نشیمن و آشپزخانه را در طبقه اول قرار می دهند. در ویلای فلت چنین طراحی وجود ندارد و تمامی فضاها در یک طبقه طراحی شده اند.

2.سرو صدا و آلودگی صوتی در فضاهای خصوصی مثل اتاق خواب

تمامی فضاهای عمومی و خصوصی خانه در یک طبقه قرار گرفته اند و همین موضوع سبب می شود که سر و صدای فضاهای عمومی برای افرادی که در اتاق خواب هستند، مزاحمت ایجاد کند.

3.محرومیت از چشم انداز زیبای طبقات بالایی

طراحی ویلا فلت

در خانه های دوبلکس افراد می توانند با رفتن به طبقات بالاتر، از چشم اندازهای اطراف ویلا بهره‌مند شوند که در ویلای فلت این امکان وجود ندارد.

4.عدم استفاده بهینه از متراژ زمین در ویلا فلت

با ساخت ویلای دوبلکس می توان با توجه به متراژ زمین، استفاده بهینه تری از آن کرد؛ در حالی که برای ساخت ویلاهای فلت نسبت به ویلای دوبلکس و تریبلکس از زمین استفاده بهینه ای نمی شود و به عبارتی برای خانواده هایی که دارای جمعیت زیادی هستند، فضا محدود تر است.

معایب ویلای فلت سبب شده است که طی سال های اخیر مردم از ویلاهای دوبلکس و تریبلکس استقبال بیشتری داشته باشند و به عبارتی ساخت ویلاهای فلت رونق گذشته را نداشته باشد.

اما از سویی دیگر شرایط اقتصادی حال حاضر و هزینه های بالای ساخت و ساز نیز سبب شده است که افراد ترجیح دهند برای کاهش هزینه ها، به سراغ ساخت ویلای فلت بروند که با توجه به افزایش قیمت زمین چندان به صرفه نیز نخواهد بود.

تفاوت ویلا فلت با نیم پیلوت

ویلا فلت چیست

عدم استقبال از ویلاهای فلت سبب شده است که دیگر ویلاها از جمله ویلاهای نیم پیلوت مورد توجه قرار بگیرند. ویلاهای نیم پیلوت و یا نیم دوبلکس، غالبا دارای دو اتاق خواب هستند. منظور از نیم پیلوت، همان نیم طبقه می باشد، به طوری که نیم طبقه به ویلای فلت اضافه می شود و در بردارنده اتاق خواب ها است؛ هر چند این موضوع کاملا سلیقه ای می باشد.

مهم ترین دستاوردی که ویلاهای نیم پیلوت نسبت به ویلای فلت دارند، افزایش فضا در عین خلق زیبایی است. در واقع با ایجاد نیم طبقه، یکپارچگی و یکنواختی ویلای فلت کاملا از بین می رود. معمولا در این ویلاها از پله برای ارتباط طبقه همکف به نیم طبقه بالایی استفاده می شود.

طراحی نیم پیلوت ها در انواع مختلفی امکان‌پذیر است که وابسته به سلیقه کارفرما و طراح پروژه قابل اجرا است.

طراحی ویلا فلت چطور انجام می شود؟

همه چیز درباره ویلاهای فلت

همانطور که اشاره کردیم ویلاهای فلت دارای ساختار یکپارچه ای هستند و طراحی آن ها نیز بر همین اساس انجام می شود. لازم است طراح متناسب با متراژ در نظر گرفته شده برای اجرای ویلای فلت، بهترین جایگیری را برای بخش های مختلف عمارت در نظر بگیرد.

از موضوعات مهم در طراحی ویلای فلت این است که در این سبک ویلا ها باید بدون اضافه کردن طبقه و یا طبقاتی، تمامی بخش های ویلا شامل اتاق خواب ها، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، سالن نشیمن و پذیرایی در یک محوطه یکپارچه طراحی شوند؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که طراح از تجربه بالایی برای اینکار برخوردار باشد و بتواند از فضا استفاده بهینه ای داشته باشد.

راهکار‌هایی برای طراحی یک ویلای فلت جذاب

بسیاری فکر می کنند که صرفا برای طراحی ویلاهای دوبلکس و چند طبقه می توان ایده و خلاقیت به خرج داد و در ویلای فلت به دلیل اجرا در طبقه همکف و یکپارچه بودن، محدودیت وجود دارد. در حالی که امروزه با پیشرفت معماری و ارائه ایده های جدید از سوی مهندسین، شاهد طرح ها و سبک های بسیار زیبایی در طراحی و اجرای ویلاهای فلت می باشیم.

1.هم راستا کردن فضاهایی با کاربری مکمل در ویلا فلت

ویلا فلت یعنی چه

از راهکارهایی که جذابیت ویلاهای فلت را افزایش می دهند، هم سطح کردن فضاهای داخلی ویلا در یک راستا می باشد؛ به این معنی که فضاهایی که دارای کاربری مکمل هستد، در یک راستا طراحی شوند.

به عنوان مثال بهتر است اتاق خواب، حمام، کلوزت، اتاق رخت شویی و … در یک راستا و یا دو به دو مجاور هم طراحی شوند و فضاهای دیگر شامل آشپزخانه، غذاخوری، نشیمن و … جدا این فضاها طراحی گردند. هم جواری و هم سطح بودن فضاهای مکمل سبب می شود که نیازی به طراحی راه روهای عریض و طویل و پرتی متراژ خانه نباشد.

2.توجه به ارتفاع دیوار ها و سقف

برای اینکه ویلا فلت لوکس تر و زیباتر به نظر برسد، به سراغ طراحی سقف و دیوار های مرتفع بروید. ارتفاع بلند دیوار ها و سقف ویلا سبب می شود که نمای خانه جلوه ای خاص و باشکوه داشته باشد و همینطور بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر برسد. سقف های شیروانی نیز ضمن زیباتر کردن نمای ساختمان، فضای اضافی را با عنوان اتاق زیر شیروانی برایتان ایجاد می کند که می توانید از آن به عنوان انباری و یا محلی برای نگهداری لوازم اضافه استفاده کنید.

3.توجه به دکوراسیون داخلی ویلا فلت

ویلا فلت

خلق فضاهای متنوع در دکوراسیون داخلی می تواند زیبایی ویلاهای فلت را دو چندان کند. درست است در ویلاهای فلت، تمامی بخش های یک طبقه در یک تراز ارتفاعی جانمایی می شوند اما از راه های ایجاد تنوع برای زیبایی این نوع از ویلاها، تغییر ارتفاع سقف با ایجاد سقف های کاذب است.

به عنوان مثال می توان سقف را در فضای نشیمن کمی پایین‌تر آورد و به واسطه ایجاد نورگیر با سقف های شیشه ای، مکان دنجی را طراحی کرد و یکنواختی حاکم بر محیط را از بین برد.

طراحی ویلا فلت با مهندسین بام ساز

استخر شیروانی در بام ساز

طراحی ویلاهای فلت برای اینکه نیاز است تمامی فضاها در یک سطح و به صورت یکپارچه طراحی شوند، گاها سخت‌تر از دیگر انواع ویلاها می باشد. در واقع باید مهندسین و طراحانی که برای اینکار انتخاب می کنید، با استفاده از دانش، مهارت و تخصص اقدام به طراحی ویلا فلت به صورت بهینه نمایند تا بدون کوچکترین پرتی، ویلا اجرا شود.

شما عزیزان می توانید از مجموعه مهندسی بام ساز برای طراحی و ساخت ویلا فلت کمک بگیرید. مهندسین مجموعه با استفاده از تخصص خود قادر هستند، متناسب با سلیقه شما شیک ترین و زیباترین ویلاهای فلت را در سبک های مدرن، کلاسیک، روستیک و … برایتان طراحی نمایند. در صورتی که مایل به دریافت مشاوره رایگان ساخت ویلای فلت متناسب با متراژ زمین خود هستید، می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در انتهای مقاله با کارشناسان در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری این مطلب

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا