انواع آبنمای سنگی باغی و حیاط

برای طراحی محوطه یک ویلا، ایده های بسیاری وجود دارد که برای زیبایی هر چه تمام تر آن می توانید از المان های مختلف و هماهنگ با ویلا استفاده کنید. یکی از گزینه هایی که برای محوطه سازی ویلاها وجود دارد، استفاده از آبنما سنگی ویلا می باشد که می تواند ضمن دوچندان کردن زیبایی حیاط و ویلاها، با ایجاد صدای جریان آب نیز، صدای گوشنوازی را به ساکنین خانه هدیه دهد. برای اینکه یک آبنمای سنگی با کیفیت را داشته باشید، لازم است از مجموعه های معتبر کمک بگیرید. در ادامه این مقاله از سایت بام ساز، با ما همراه باشید تا با انواع آبنما سنگی ویلا و نکات مهم در زمان نصب و اجرای آن آشنا شویم.

آبنما سنگی ویلا

آبنما سنگی ویلا چیست؟

بسیاری از افراد علاقه مند به طبیعت هستند و تمایل دارند به شکل های مختلفی، بخشی از طبیعت را به محل زندگی خود بیاورند. استفاده از آبنما سنگی در ویلاها، می تواند تا حدود زیادی به این هدف کمک کند؛ چراکه علاوه بر زیبایی، صدای جریان آب را به محیط زندگی شما اضافه می کند.

آبنماهای سنگی ویلا، ضمن اینکه بسیار زیبا هستند و حس آرامش را به ساکنین ویلا هدیه می دهند، با ایجاد رطوبت نیز موجب لطافت هوا و همینطور شادابی گیاهان نیز می شوند. از سویی دیگر لازم است بدانید که ساخت یک آبنما سنگی ویلا، میزان ارزش افزوده ساختمان شما را نیز افزایش می دهد.

در ساخت آبنما سنگی ویلا از چه متریالی استفاده می شود؟

آبنمای سنگی برای محوطه

همانطور که از نام آبنما سنگی ویلا مشخص است، متریال اصلی در ساخت این المان زیبا برای محوطه سازی ویلا، سنگ می باشد. نوع سنگ به کار رفته در آبنماهای سنگی، وابسته به سلیقه و بودجه کارفرما است.

در صورتی که در مناطق سردسیر زندگی می کنید، برای اینکه آبنمای سنگی ویلا در اثر سرما و یخبندان ترک نخورد و به مرور زمان دچار آسیب نشود، توصیه می کنیم از باکیفیت ترین نوع سنگ خریداری و استفاده کنید.

انواع سنگ آبنما در محوطه سازی چیست؟

معمولا برای ساخت آبنما از سنگ های مرمر، سیمان، سنگ های سرامیکی و … استفاده می گردد. مسلم است استفاده از سنگ های مرمر منجر به ایجاد آبنمایی مقاوم و با دوام می شود اما در مقابل هزینه های بیشتری نیز دارد.

به طور کلی استفاده از سنگ هایی که دارای تراکم، قدرت و مقاومت بالایی هستند، برای اجرای یک آبنما در محوطه بیرونی ویلا بسیار مناسب می باشند.

ویژگی آبنما سنگی ویلا

انواع آبنمای سنگی مناسب

آبنماهای سنگی نسبت به دیگر انواع آبنماها در برابر زلزله مقاوم هستند و به آسانی خراب نمی شود. از این نوع از آبنماها می توان در مناطق گرم و خشک نیز استفاده کرد، چراکه در برابر نور خورشید به راحتی از بین نمی روند؛ ضمن اینکه مقاوم در برابر سایش نیز هستند.
گفتنی است که آبنماهای سنگی دارای قابلیت نورپردازی هستند و به دلیل برخورداری از تنوع بسیار در طرح و رنگ، با هر دکوراسیونی به راحتی ست می شوند.

نکات مهم در انتخاب آبنما سنگی ویلا

لازم است در انتخاب آبنما سنگی ویلا به چندین نکته مهم توجه داشته باشید. در ادامه به چندین توصیه از کارشناسان بام ساز جهت انتخاب آبنما سنگی توجه کنید:

  • در ابتدا لازم است به جنس سنگی که در ساخت آبنمای سنگی به کار رفته است، توجه کنید؛ با وجود با دوام بودن سنگ ها، اما کیفیت آن ها در طول عمر آبنماها تاثیر گذار هستند.
  • لازم است در هنگام خرید آبنمای سنگی به اندازه مکانی که قرار است آبنما را در آن قرار دهید، توجه داشته باشید و ویژگی های چشم انداز موجود در آن محل را مورد نظر قرار دهید. بسیاری تمایل دارند از آبنماهای سنگی صرفا برای ایجاد یک محوطه زیبا در ویلای خود استفاده کنند که در چنین حالتی لازم است حتما از یک آبنمای بزرگ استفاده نمایند.
  • نکته دیگر برای تهیه آبنما سنگی توجه به ایمنی نصب آبنما می باشد. لازم است محل نصب آبنما کاملا ایمن باشد، به طوری که برق کشی های آن برای روشن شدن پمپ و ال ای دی ها اصولی و استاندارد انجام شده باشد و برای کودکان نیز خطرساز نباشد.

مراقبت های لازم برای آبنمای سنگی

آبنما صخره ای خانگی روی دیوار

پس از خرید آبنما سنگی ویلا، برای اینکه از طول عمر بالایی برخوردار باشد، لازم است مراقبت های لازم را از آن داشته باشید. در ادامه به چند نکته مراقبتی از آبنما سنگی پرداخته ایم:

1.تمیز کردن آبنما سنگی ویلا

برای اینکه عمر آبنمای خود را بیشتر کنید، لازم است در بازه های زمانی مشخصی همچون هر دو ماه یکبار، اقدام به تمیز کردن آن نمایید تا مانع از شکل گیری جلبک در داخل آبنما شوید. در صورتی که سایز آبنمای شما بزرگ است، می توانید این بازه زمانی را کمی طولانی تر کنید و حداقل هر شش ماه یکبار آن را تمیز نمایید.

برای تمیز کردن آبنما سنگی، لازم است ابتدا پمپ را جدا کنید و سپس جلبک های درون آن را به کمک یک برس و مواد شوینده تمیز نمایید تا از مسدود نشدن مسیر پمپ مطمئن شوید و در فصول سرد سال به ویژه در زمستان بهتر است آبنما را تخلیه کنید و سپس پمپ و سیم کشی های آن را نیز خارج کنید. تمامی این فعالیت ها منجر به افزایش طول عمر آبنما سنگی خواهد شد.

2.تعمیر و نگهداری پمپ آبنما سنگی ویلا

ساخت آبنمای سنگی در باغ ویلا

مهم ترین قسمت آبنما، پمپ آن می باشد و جهت جلوگیری از سوختن آن، نباید هیچگاه خشک شود. بنابراین زمانی که آبنما را روشن می کنید، حتما بررسی کنید که پمپ کاملا در آب شناور باشد تا از آسیب رسیدن به موتور آبنما جلوگیری گردد.

توصیه می شود از روشن و خاموش کردن مداوم آبنما بپرهیزید و در صورتی که آبنما سنگی ویلا شما مجهز به پر کننده خودکار نیست، در صورتی که در خانه حضور ندارید و با به مسافرت می روید، حتما آب نما را خاموش کرده و پمپ آن را جدا نمایید.

3.جلوگیری از ایجاد جلبک

در صورتی که آبنما سنگی ویلا در سایه قرار بگیرد، امکان ایجاد جلبک در آن نیز به مراتب کمتر از حالتی خواهد بود که آبنما در معرض نور خورشید است. دلیل این موضوع این است که جلبک ها در سایه رشد نمی کنند.

همینطور اگر آب آبنمای سنگی به طور مرتب عوض شود، این موضوع به تمیز ماندن آبنما کمک می کند و رشد جلبک ها را کاهش می دهد. می توانید برای اینکه رشد آن ها را به حداقل برسانید، برای شستشوی آبنمای سنگی ویلا از مایع سفید کننده، اسید سیتریک و یا آبلیمو نیز استفاده کنید.

انواع آبنما سنگی ویلا

آبنما سنگی ویلا

آبنما سنگی ویلا دارای انواع مختلفی است که افراد می توانند متناسب با طراحی ویلای خود و محوطه آن، از میان آن ها انتخاب کنند. در ادامه اطلاعات مختصری را پیرامون انواع آبنما سنگی آورده ایم:

1.آبنما سنگی کلاسیک

آبنماهای سنگی کلاسیک تلفیقی از سنگ های لاشه و تزئینی ساختمانی هستند که جهت استفاده در حیاط خانه های لوکس و ساخته شده با سبک کلاسیک و همینطور مکان های تفریحی مناسب می باشند. در آبنماهای کلاسیک، معمولا سازه هایی تراشیده شده از سنگ و یا مجسمه هایی از تصاویر انسان و حیوانات وجود دارد.

2.آبنما سنگی مدرن ویلا

در ساخت آبنماهای سنگی مدرن، از متریالی همچون چوب و یا کاشی های استیل نیز استفاده می شود. در این آبنماها معمولا نورپردازی حرف اول را میزند و همراه با موزیک فضای مدرن و شیکی را ایجاد می کند. در طراحی آبنماهای سنگی مدرن، از طرح های هندسی و حجمی و سبک های خاصی متناسب با سلیقه فردی کارفرمایان استفاده می گردد.

3.آبنما سنگی باغی

آبنما سنگی باغی

آبنماهای سنگی باغی با نام آبنماهای آبشاری و یا صخره ای نیز شناخته می شوند؛ دلیل این نامگذاری الهام گرفتن این نوع از آبنماها از صخره های طبیعی در کوهستان ها می باشد.

غالبا از این نوع آبنماها در محوطه سازی ویلاها ، محوطه سازی فضای سبز شهری ، مراکز تجاری و … استفاده می شود.

4.آبنما سنگی دیواری

از نام آبنماهای سنگی دیواری اینگونه بر می آید که می توان آن ها را بر روی دیوار های لابی، حیاط و یا فضای داخلی ویلا طراحی و اجرا کرد. بنابراین یک سمت این نوع از آبنماها بر روی دیوار است و همین موضوع یعنی جای کمتری را اشغال می کند و برای ویلاهایی که محوطه کوچکی دارند، گزینه مناسبی است.

برخی از انواع آب نماهای دیواری ضمن اینکه صدای آب را به نمایش می گذارند، به گونه ای نیز طراحی می شوند که زیبایی محیط را دو چندان می کنند و جنبه تزئینی دارند.

وسایل لازم برای ساخت آبنما سنگی ویلا

برای ساخت آبنماهای سنگی، باید ابتدا چاه فاضلاب، پمپ آب و لوله مناسب را تهیه کنید. آبریز آبنماهای سنگی باید به مسیر فاضلاب وصل شوند تا در صورت نیاز بتوان آن ها را راحت تر تمیز کرد.

اگر مایل به ساخت یک آبنمای سنگی با سنگ های طبیعی می باشید، باید اقدام به تهیه سنگ ها با شکل ها و سایز های مختلف نمایید؛ در غیر این صورت لازم است آبنمای خود را در طرح مورد نظرتان سفارش دهید تا برایتان طراحی و اجرا شود. یک پمپ شناور آب که جریانی را در آب ایجاد کند نیز برای اجرای این آبنما نیاز است.

مراحل ساخت یک آبنما سنگی برای ویلا

آبنما سنگی خانگی

برای ساخت یک آبنمای سنگی، لازم است ابتدا محل قرار گیری آبنما را تعیین کنید. پس از مشخص کردن محل قرار گیری آب نما، باید متناسب با ابعاد فضایی که در اختیار دارید و همینطور دیگر المان های موجود در محوطه ویلا، اقدام به طراحی ساختار اصلی آبنما نمایید.

معمولا پیش از اجرای آب نمای سنگی، زیر سازی های اولیه آن شامل سیمان کاری و عایق کاری انجام می شود و سپس لوله کشی، پمپ گذاری و قرار گیری نازل و فواره ها صورت می گیرد.

بر مبنای نوع آبنمای سنگی ویلا، لازم است شیب بندی مناسبی نیز انجام شود. پس از این می توان آبنمای سنگی را در یکی از انواعی که نام بردیم اجرا نمود. برای زیبایی آبنماهای سنگی در طول شب نیز، می توانید از نورپردازی مناسب با آن استفاده نمایید.

در اجرای آبنماهای سنگی، مهم ترین بخش کار ایزولاسیون و عایق کاری است، چراکه از نفوذ آب و رطوبت به اطراف آبنما جلوگیری می کند. در ساخت آبنماهای کوچک، عایق کاری با قیرقونی و در ساخت آبنماهای بزرگ، عایق کاری با بتن ریزی و قالب بندی کف، گزینه مناسبی خواهند بود.

آبنما سنگی ویلا

نکات مهم در اجرای آبنما سنگی ویلا

لازم است جهت ساخت آبنمای سنگی باغی، به موارد زیر توجه کنید:

  • اگر فضای کافی دارید، اندازه آبنما را بزرگ بگیرید چراکه فضای زیباتری را ایجاد خواهد کرد.
  • توصیه می شود از نصب آب نما در زیر درخت بپرهیزید چراکه ریختن شاخ و برگ درختان، حشرات و … ضمن ایجاد ظاهر ناخوشایند، منجر به گرفتگی و کثیف شدن آب نیز می شود.
  • برای صرفه جویی در مصرف آب، حتما عمق مخزن را تا سطح قابل قبولی ثابت نگه دارید.
  • برای پمپاژ آب به بالاترین نقطه آبشار، نیاز است که از یک پمپ قوی استفاده کنید.

آبنما سنگی ویلا

اجرای آبنمای سنگی ویلا با بام ساز

آبنمای سنگی، یکی از انواع آبنماها می باشد که غالبا برای محوطه ویلا و فضاهای باز استفاده می شود؛ اما می توانید از سایزهای کوچک آن برای داخل خانه نیز استفاده کنید.

از مهم ترین موضوعاتی که می تواند تضمین کننده کیفیت، طول عمر و ماندگاری و زیبایی آبنمای سنگی شما باشد، سپردن اینکار به متخصصین و افراد حرفه ای است. بام ساز با چندین دهه تجربه در این زمینه، آماده همکاری با شما عزیزان جهت طراحی و اجرای آبنمای سنگی در اندازه ها و طرح های متفاوت، متناسب با سلیقه شما عزیزان می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

مقالات محبوب کاربران

طراحی کف حیاط ویلا
کف حیاط ویلا

یک باغ ویلا زمانی شیک و منحصر به فرد به نظر می رسد که در

آبنمای سنگی برای محوطه
ویلا همکف مدرن

زندگی کردن در یک ویلا خواسته هر فردی می باشد اما در عین حال افراد

آشنایی با ویژگی های آتشگاه در محوطه ویلا
آتشدان ویلایی و باغی

در محوطه سازی ویلاها، می توان از فاکتورها و تجهیزات مختلفی استفاده کرد تا بتوان

Picture of سعید فرهمند

سعید فرهمند

مدیر شرکت بام ساز با بیش از 30 سال فعالیت خانوادگی در عرصه سقف ویلا و شیروانی در سطح کشور هستم و خوشحالم بتوانم با انجام یک کار حرفه ای برای شما سهمی در زیبایی ویلای شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله!

5/5

دکمه بازگشت به بالا